AGF – Brøndby IF 3-3 (0-2)
0-1 Ohi Omoijuanfo (11.)
0-2 Josip Radosevic (38.)
0-3 Mathias Kvistgaarden (67.)
1-3 Jelle Duin (74.)
2-3 Patrick Mortensen (81.)
3-3 Jelle Duin (85.)
Kampens bedste:
AGF
Man skulle helt frem til Jelle Duins indskiftning i minut 74, før AGF kom igang. Han fik vendt begivenhederne fuldstændig på hovedet med sit drøn fra distancen, som kandiderer til årets mål, mens han også sikrede AGF et straffespark og rødt kort til Kevin Mensah, som endte i en scoring fra elleve meter og kolossal spænding til det sidste. Den spænding sørgede hollænderen selv for at bringe til eufori, da hans udligning til 3-3 sendte bronzemedaljerne til AGF. Han skal retur til AZ Alkmaar til sommer, men inden da bliver der rejst en statue af ham i Århus.
Brøndby IF
Josip Radosevic blev kasseret, da ambitionen om boldbesiddende fodbold og hurtige kombination blev forsøgt med ansættelsen af Jesper Sørensen. Målsætningen bristede dog relativt hurtigt, og så blev der igen brug for den kroatiske kriger. Mod AGF gik erobringsmaskinen igen forrest og krydrede indsatsen med en frisparksscoring. Det sidste kvarter trækker gevaldigt ned, men det gør det for samtlige spillere i Brøndby, der ellers indtil da havde leveret en god præstation.
Kampens værste:
Det er svært at tale om AGF's flotte forår uden at nævne svenske Kevin Yakob. Det sidste punktum blev dog et grimt et af slagsen, da han først forærede en afslutning til Mathias Kvistgaarden, som han dog selv fik rådet bod på. Den var dog hurtigt gal igen for Kevin Yakob, der som sidste mand måtte rive Nicolai Vallys omkuld, da han uopmærksomt tabte bolden til ham. Svenskeren fik marchordre, og Brøndby scorede på det efterfølgende frispark. Resten af kampen er nu historie.
Kampens detalje:
Jelle Duins flugter fra kanten af straffesparksfeltet stryger direkte ind på listen som et af årets mål i Superligaen. Scoringen er utvivlsomt kampens detalje, og den kickstartede et fuldstændig vanvittigt comeback af AGF.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
TRANSFER