AGF – Brøndby IF 3-3 (0-2)
0-1 Ohi Omoijuanfo (11.)
0-2 Josip Radosevic (38.)
0-3 Mathias Kvistgaarden (67.)
1-3 Jelle Duin (74.)
2-3 Patrick Mortensen (81.)
3-3 Jelle Duin (85.)
Kampens bedste:
AGF
Man skulle helt frem til Jelle Duins indskiftning i minut 74, før AGF kom igang. Han fik vendt begivenhederne fuldstændig på hovedet med sit drøn fra distancen, som kandiderer til årets mål, mens han også sikrede AGF et straffespark og rødt kort til Kevin Mensah, som endte i en scoring fra elleve meter og kolossal spænding til det sidste. Den spænding sørgede hollænderen selv for at bringe til eufori, da hans udligning til 3-3 sendte bronzemedaljerne til AGF. Han skal retur til AZ Alkmaar til sommer, men inden da bliver der rejst en statue af ham i Århus.
Brøndby IF
Josip Radosevic blev kasseret, da ambitionen om boldbesiddende fodbold og hurtige kombination blev forsøgt med ansættelsen af Jesper Sørensen. Målsætningen bristede dog relativt hurtigt, og så blev der igen brug for den kroatiske kriger. Mod AGF gik erobringsmaskinen igen forrest og krydrede indsatsen med en frisparksscoring. Det sidste kvarter trækker gevaldigt ned, men det gør det for samtlige spillere i Brøndby, der ellers indtil da havde leveret en god præstation.
Kampens værste:
Det er svært at tale om AGF's flotte forår uden at nævne svenske Kevin Yakob. Det sidste punktum blev dog et grimt et af slagsen, da han først forærede en afslutning til Mathias Kvistgaarden, som han dog selv fik rådet bod på. Den var dog hurtigt gal igen for Kevin Yakob, der som sidste mand måtte rive Nicolai Vallys omkuld, da han uopmærksomt tabte bolden til ham. Svenskeren fik marchordre, og Brøndby scorede på det efterfølgende frispark. Resten af kampen er nu historie.
Kampens detalje:
Jelle Duins flugter fra kanten af straffesparksfeltet stryger direkte ind på listen som et af årets mål i Superligaen. Scoringen er utvivlsomt kampens detalje, og den kickstartede et fuldstændig vanvittigt comeback af AGF.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE