Tipsbladets dom: Vanvid! Han får en statue i Århus

Tipsbladet sætter fokus på opgøret mellem AGF og Brøndby IF, som endte med bronzemedaljer til århusianerne efter et fuldstændig vanvittigt comeback.



AGF – Brøndby IF 3-3 (0-2)
0-1 Ohi Omoijuanfo (11.)
0-2 Josip Radosevic (38.)
0-3 Mathias Kvistgaarden (67.)
1-3 Jelle Duin (74.)
2-3 Patrick Mortensen (81.)
3-3 Jelle Duin (85.)

Kampens bedste:
AGF
Man skulle helt frem til Jelle Duins indskiftning i minut 74, før AGF kom igang. Han fik vendt begivenhederne fuldstændig på hovedet med sit drøn fra distancen, som kandiderer til årets mål, mens han også sikrede AGF et straffespark og rødt kort til Kevin Mensah, som endte i en scoring fra elleve meter og kolossal spænding til det sidste. Den spænding sørgede hollænderen selv for at bringe til eufori, da hans udligning til 3-3 sendte bronzemedaljerne til AGF. Han skal retur til AZ Alkmaar til sommer, men inden da bliver der rejst en statue af ham i Århus.

Brøndby IF
Josip Radosevic blev kasseret, da ambitionen om boldbesiddende fodbold og hurtige kombination blev forsøgt med ansættelsen af Jesper Sørensen. Målsætningen bristede dog relativt hurtigt, og så blev der igen brug for den kroatiske kriger. Mod AGF gik erobringsmaskinen igen forrest og krydrede indsatsen med en frisparksscoring. Det sidste kvarter trækker gevaldigt ned, men det gør det for samtlige spillere i Brøndby, der ellers indtil da havde leveret en god præstation.

Kampens værste:
Det er svært at tale om AGF's flotte forår uden at nævne svenske Kevin Yakob. Det sidste punktum blev dog et grimt et af slagsen, da han først forærede en afslutning til Mathias Kvistgaarden, som han dog selv fik rådet bod på. Den var dog hurtigt gal igen for Kevin Yakob, der som sidste mand måtte rive Nicolai Vallys omkuld, da han uopmærksomt tabte bolden til ham. Svenskeren fik marchordre, og Brøndby scorede på det efterfølgende frispark. Resten af kampen er nu historie.

Kampens detalje:
Jelle Duins flugter fra kanten af straffesparksfeltet stryger direkte ind på listen som et af årets mål i Superligaen. Scoringen er utvivlsomt kampens detalje, og den kickstartede et fuldstændig vanvittigt comeback af AGF.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De er interesseret i Christian Eriksen

17 minutter for United – nu skal han til VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’