AGF – Brøndby IF 3-3 (0-2)
0-1 Ohi Omoijuanfo (11.)
0-2 Josip Radosevic (38.)
0-3 Mathias Kvistgaarden (67.)
1-3 Jelle Duin (74.)
2-3 Patrick Mortensen (81.)
3-3 Jelle Duin (85.)
Kampens bedste:
AGF
Man skulle helt frem til Jelle Duins indskiftning i minut 74, før AGF kom igang. Han fik vendt begivenhederne fuldstændig på hovedet med sit drøn fra distancen, som kandiderer til årets mål, mens han også sikrede AGF et straffespark og rødt kort til Kevin Mensah, som endte i en scoring fra elleve meter og kolossal spænding til det sidste. Den spænding sørgede hollænderen selv for at bringe til eufori, da hans udligning til 3-3 sendte bronzemedaljerne til AGF. Han skal retur til AZ Alkmaar til sommer, men inden da bliver der rejst en statue af ham i Århus.
Brøndby IF
Josip Radosevic blev kasseret, da ambitionen om boldbesiddende fodbold og hurtige kombination blev forsøgt med ansættelsen af Jesper Sørensen. Målsætningen bristede dog relativt hurtigt, og så blev der igen brug for den kroatiske kriger. Mod AGF gik erobringsmaskinen igen forrest og krydrede indsatsen med en frisparksscoring. Det sidste kvarter trækker gevaldigt ned, men det gør det for samtlige spillere i Brøndby, der ellers indtil da havde leveret en god præstation.
Kampens værste:
Det er svært at tale om AGF's flotte forår uden at nævne svenske Kevin Yakob. Det sidste punktum blev dog et grimt et af slagsen, da han først forærede en afslutning til Mathias Kvistgaarden, som han dog selv fik rådet bod på. Den var dog hurtigt gal igen for Kevin Yakob, der som sidste mand måtte rive Nicolai Vallys omkuld, da han uopmærksomt tabte bolden til ham. Svenskeren fik marchordre, og Brøndby scorede på det efterfølgende frispark. Resten af kampen er nu historie.
Kampens detalje:
Jelle Duins flugter fra kanten af straffesparksfeltet stryger direkte ind på listen som et af årets mål i Superligaen. Scoringen er utvivlsomt kampens detalje, og den kickstartede et fuldstændig vanvittigt comeback af AGF.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER