Tipsbladets dom: Var indbegrebet af Kvistgaarden

Tipsbladet zoomer ind på Brøndbys hjemmesejr over Randers.



Brøndby IF – Randers FC 3-1 (3-0)
1-0 Jacob Rasmussen (9.)
2-0 Ohi Omoijuanfo (23.)
3-0 Mathias Kvistgaarden (36.)
3-1 Daniel Høegh (72.)

Kampens bedste
Brøndby IF

Brøndbys bedste bliver i dag fundet ud fra kampens første 45 minutter, hvor hjemmeholdet var helt og aldeles fremragende. Det var de ikke mindst på grund af Daniel Wass’ tårnhøje niveau inde på den centrale midtbane. Han agerede playmaker med lækre førstegangsaflevering, som knuste Randers-organisationen, og så sad hans presspil også i skabet. Wass hører til på midtbanen, og kampen i dag viste præcis hvorfor. Sammen med resten af holdet faldt han dog i niveau i anden halvleg, men det ændrer ikke på det faktum, at han ejede banen i første halvleg. 

Randers FC
Da der var spillet 45 minutter af kampen, var skribenten her ikke i tvivl; Ingen Randers-spillere skulle titlen som sit holds bedste, for der var ikke én eneste, som var sin løn værd. Men holdet lyste op i anden halvleg, hvor man havde en helt anden kontrol over opgøret. Det kan de blandt andet takke rutinerede Mads Albæk for. Han blev indskiftet kort inde i anden halvleg, og straks fik Randers styr på sagerne. Albæk lagde sig ind foran forsvaret, og der blev rent faktisk lukket af. Godt indhop af Albæk.

Kampens værste
17 mål har Randers nu indkasseret efter de første syv spillerunder, og man forstår udmærket hvorfor. For Randers forsvarer simpelthen decideret elendigt. Mod Brøndby var det simpelthen på så lavt et niveau, at det på ingen måde var Superligaen værdigt. Lad os eksempelvis pege på 2-0-scoringen. Hvorfor er det Björn Kopplin, som dækker fyrtårnet Ohi Omoijuanfo op? Den kamp er tyskeren da dømt til at tabe på forhånd, og det gjorde han også. 

Kopplin var også synderen, da Divkovic’ præcise indlæg fandt Kvistgaarden ved 3-0-scoringen. Kopplin tabte fuldstændig Kvistgaarden af syne, og det dur altså bare ikke på det niveau her. Man må for Randers’ skyld håbe, at det her var et enkelt lavpunkt, men det er da bekymrende, at man indkasserer så mange mål. 

Kampens detalje
Mathias Kvistgaarden er en speciel fodboldspiller. Han løber og løber, og man kan sagtens forstå, at større adresser lurer på ham. Han scorede et flot hovedstød og kunne krydre det med sin akrobatiske fejring, men det er ikke detaljen, som skal fremhæves. I stedet var det hans oplæg til Jacob Rasmussens 1-0-scoring tidligt i opgøret. Det var nemlig et akrobatisk et af slagsen, hvor Kvistgaarden i det lille felt med ryggen til målet får halvt afsluttet, halvt afleveret bolden i to meters højde hen til Rasmussen, som kunne score med knæet. Det var simpelthen indbegrebet af Mathias Kvistgaarden.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Det må for alt i verden ikke ske!

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Arne Slot dybt frustreret

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Køber engelsk klub

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

‘Han tisser isterninger’

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

– Det vil jeg aldrig gøre!

Bo Henriksen lander TV-job

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Voldsomt skænderi i FC København

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Medier revser Real Madrid-træner

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A