Tjekkisk landstræner scorer topjob i FCN-akademi

Der sker ting og sager i FC Nordsjælland og i baglandet hos Right To Dream, der driver Superliga-klubben, akademier i Ghana og Egypten og snart også et MLS-hold i San Diego.



FC Nordsjællands sportslige ledelse og Right To Dreams direktør og grundlægger Tom Vernon har haft et særdeles hektisk 2023, hvor Superliga-klubben ud over et meget snarligt rekordsalg af Ernest Nuamah (læs mere her) også har hentet særdeles solide forstærkninger til førsteholdet i Farum.

Men det er langt fra kun i Danmark, der er blus på kedlerne i disse måneder for ejerkredsen og folkene i organisationen bag FC Nordsjælland.

I USA er man i færd med at stable en helt ny fodboldklub i millionbyen San Diego på benene, der skal debutere i begyndelsen af 2025, og hvor den daglige ledelse er ved at være på plads.

Og i Egypten er der store planer for det nybyggede akademi, der lige er ved at slå dørene op og sætter turbo på udviklingsarbejdet af egyptiske drenge og piger, hvoraf nogle om nogle år vil være at finde omkring holdene i Danmark og de nye søsterhold i USA.

Tipsbladet kan afsløre, at det nye Right To Dream-akademi i Egypten har scoret en trænerfaglig kapacitet til en af toppositionerne i udviklingsprojektet i form af tjekkiske Petr Havlicek.

(Artiklen fortsætter under billedet)

204438

Petr Havlicek på job som ungdomslandstræner i Tjekkiet.

Den tjekkiske træner er blevet Head of Academy på Right To Dreams akademi i Egypten, og han er ifølge Tipsbladets oplysninger startet i sit nye job efter at have opsagt stillingen i det tjekkiske fodboldforbund.

Havlicek har indtil for nylig været U/17-landstræner for Tjekkiet og har arbejdet på ungdomslandene i landet i flere år, efter han begyndte i ungdomsafdelingen i Sparta Prag.

Havlicek, der er 39 år gammel, var sidste år på inspirations-ophold hos FC Nordsjælland, noget Superliga-klubben og Right To Dream har dyrket i årevis med mange besøg for FCN- og Right To Dream-trænere i udlandet og tilsvarende mange udenlandske besøg hos FC Nordsjælland.

Right To Dream-organisationen er i disse måneder ved at geare udviklingsarbejdet på det ny akademi i Egyptens hovedstad Kairo og i det ny projekt i San Diego, og planen er med tiden at få spillere fra talentafdelingerne i Danmark, USA, Ghana og Egypten på førsteholdene både i FC Nordsjælland og på det kommende førstehold i San Diego.

Tipsbladet fortalte i maj i detaljer om Right To Dreams nye fodboldklub i MLS og FC Nordsjællands kommende samarbejde med klubben i San Diego.

Læs mere om det samarbejde her.





Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer




INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“De havde det bedste transfervindue”

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Han er på vej væk fra AGF

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Tottenham boykotter Viaplay

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stor mystik om Patrick Pentz

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Stjernetransfer på plads alligevel

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Per Frimann hylder Brøndby

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’