Tjekkisk landstræner scorer topjob i FCN-akademi

Der sker ting og sager i FC Nordsjælland og i baglandet hos Right To Dream, der driver Superliga-klubben, akademier i Ghana og Egypten og snart også et MLS-hold i San Diego.



FC Nordsjællands sportslige ledelse og Right To Dreams direktør og grundlægger Tom Vernon har haft et særdeles hektisk 2023, hvor Superliga-klubben ud over et meget snarligt rekordsalg af Ernest Nuamah (læs mere her) også har hentet særdeles solide forstærkninger til førsteholdet i Farum.

Men det er langt fra kun i Danmark, der er blus på kedlerne i disse måneder for ejerkredsen og folkene i organisationen bag FC Nordsjælland.

I USA er man i færd med at stable en helt ny fodboldklub i millionbyen San Diego på benene, der skal debutere i begyndelsen af 2025, og hvor den daglige ledelse er ved at være på plads.

Og i Egypten er der store planer for det nybyggede akademi, der lige er ved at slå dørene op og sætter turbo på udviklingsarbejdet af egyptiske drenge og piger, hvoraf nogle om nogle år vil være at finde omkring holdene i Danmark og de nye søsterhold i USA.

Tipsbladet kan afsløre, at det nye Right To Dream-akademi i Egypten har scoret en trænerfaglig kapacitet til en af toppositionerne i udviklingsprojektet i form af tjekkiske Petr Havlicek.

(Artiklen fortsætter under billedet)

204438

Petr Havlicek på job som ungdomslandstræner i Tjekkiet.

Den tjekkiske træner er blevet Head of Academy på Right To Dreams akademi i Egypten, og han er ifølge Tipsbladets oplysninger startet i sit nye job efter at have opsagt stillingen i det tjekkiske fodboldforbund.

Havlicek har indtil for nylig været U/17-landstræner for Tjekkiet og har arbejdet på ungdomslandene i landet i flere år, efter han begyndte i ungdomsafdelingen i Sparta Prag.

Havlicek, der er 39 år gammel, var sidste år på inspirations-ophold hos FC Nordsjælland, noget Superliga-klubben og Right To Dream har dyrket i årevis med mange besøg for FCN- og Right To Dream-trænere i udlandet og tilsvarende mange udenlandske besøg hos FC Nordsjælland.

Right To Dream-organisationen er i disse måneder ved at geare udviklingsarbejdet på det ny akademi i Egyptens hovedstad Kairo og i det ny projekt i San Diego, og planen er med tiden at få spillere fra talentafdelingerne i Danmark, USA, Ghana og Egypten på førsteholdene både i FC Nordsjælland og på det kommende førstehold i San Diego.

Tipsbladet fortalte i maj i detaljer om Right To Dreams nye fodboldklub i MLS og FC Nordsjællands kommende samarbejde med klubben i San Diego.

Læs mere om det samarbejde her.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Randers FC – AGF

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Danskerscoringerne væltede ind

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny Liverpool-nedtur

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Saver United-stjerne over

– Det har man nok aldrig set før

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn