Tjekkisk landstræner scorer topjob i FCN-akademi

Der sker ting og sager i FC Nordsjælland og i baglandet hos Right To Dream, der driver Superliga-klubben, akademier i Ghana og Egypten og snart også et MLS-hold i San Diego.



FC Nordsjællands sportslige ledelse og Right To Dreams direktør og grundlægger Tom Vernon har haft et særdeles hektisk 2023, hvor Superliga-klubben ud over et meget snarligt rekordsalg af Ernest Nuamah (læs mere her) også har hentet særdeles solide forstærkninger til førsteholdet i Farum.

Men det er langt fra kun i Danmark, der er blus på kedlerne i disse måneder for ejerkredsen og folkene i organisationen bag FC Nordsjælland.

I USA er man i færd med at stable en helt ny fodboldklub i millionbyen San Diego på benene, der skal debutere i begyndelsen af 2025, og hvor den daglige ledelse er ved at være på plads.

Og i Egypten er der store planer for det nybyggede akademi, der lige er ved at slå dørene op og sætter turbo på udviklingsarbejdet af egyptiske drenge og piger, hvoraf nogle om nogle år vil være at finde omkring holdene i Danmark og de nye søsterhold i USA.

Tipsbladet kan afsløre, at det nye Right To Dream-akademi i Egypten har scoret en trænerfaglig kapacitet til en af toppositionerne i udviklingsprojektet i form af tjekkiske Petr Havlicek.

(Artiklen fortsætter under billedet)

204438

Petr Havlicek på job som ungdomslandstræner i Tjekkiet.

Den tjekkiske træner er blevet Head of Academy på Right To Dreams akademi i Egypten, og han er ifølge Tipsbladets oplysninger startet i sit nye job efter at have opsagt stillingen i det tjekkiske fodboldforbund.

Havlicek har indtil for nylig været U/17-landstræner for Tjekkiet og har arbejdet på ungdomslandene i landet i flere år, efter han begyndte i ungdomsafdelingen i Sparta Prag.

Havlicek, der er 39 år gammel, var sidste år på inspirations-ophold hos FC Nordsjælland, noget Superliga-klubben og Right To Dream har dyrket i årevis med mange besøg for FCN- og Right To Dream-trænere i udlandet og tilsvarende mange udenlandske besøg hos FC Nordsjælland.

Right To Dream-organisationen er i disse måneder ved at geare udviklingsarbejdet på det ny akademi i Egyptens hovedstad Kairo og i det ny projekt i San Diego, og planen er med tiden at få spillere fra talentafdelingerne i Danmark, USA, Ghana og Egypten på førsteholdene både i FC Nordsjælland og på det kommende førstehold i San Diego.

Tipsbladet fortalte i maj i detaljer om Right To Dreams nye fodboldklub i MLS og FC Nordsjællands kommende samarbejde med klubben i San Diego.

Læs mere om det samarbejde her.







LIVE

TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Klart svar om Tonni Adamsen

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Brøndby afviser to danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Per Frimann hylder Brøndby

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afviser kæmpebud

Forlader AGF – lægetjek booket

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Superliga-klub tæt på ny angriber

Det kan ske mandag i FC København

Topscorer kritiserer Silkeborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Til lægetjek i Superliga-klub

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby