Tjekkisk landstræner scorer topjob i FCN-akademi

Der sker ting og sager i FC Nordsjælland og i baglandet hos Right To Dream, der driver Superliga-klubben, akademier i Ghana og Egypten og snart også et MLS-hold i San Diego.



FC Nordsjællands sportslige ledelse og Right To Dreams direktør og grundlægger Tom Vernon har haft et særdeles hektisk 2023, hvor Superliga-klubben ud over et meget snarligt rekordsalg af Ernest Nuamah (læs mere her) også har hentet særdeles solide forstærkninger til førsteholdet i Farum.

Men det er langt fra kun i Danmark, der er blus på kedlerne i disse måneder for ejerkredsen og folkene i organisationen bag FC Nordsjælland.

I USA er man i færd med at stable en helt ny fodboldklub i millionbyen San Diego på benene, der skal debutere i begyndelsen af 2025, og hvor den daglige ledelse er ved at være på plads.

Og i Egypten er der store planer for det nybyggede akademi, der lige er ved at slå dørene op og sætter turbo på udviklingsarbejdet af egyptiske drenge og piger, hvoraf nogle om nogle år vil være at finde omkring holdene i Danmark og de nye søsterhold i USA.

Tipsbladet kan afsløre, at det nye Right To Dream-akademi i Egypten har scoret en trænerfaglig kapacitet til en af toppositionerne i udviklingsprojektet i form af tjekkiske Petr Havlicek.

(Artiklen fortsætter under billedet)

204438

Petr Havlicek på job som ungdomslandstræner i Tjekkiet.

Den tjekkiske træner er blevet Head of Academy på Right To Dreams akademi i Egypten, og han er ifølge Tipsbladets oplysninger startet i sit nye job efter at have opsagt stillingen i det tjekkiske fodboldforbund.

Havlicek har indtil for nylig været U/17-landstræner for Tjekkiet og har arbejdet på ungdomslandene i landet i flere år, efter han begyndte i ungdomsafdelingen i Sparta Prag.

Havlicek, der er 39 år gammel, var sidste år på inspirations-ophold hos FC Nordsjælland, noget Superliga-klubben og Right To Dream har dyrket i årevis med mange besøg for FCN- og Right To Dream-trænere i udlandet og tilsvarende mange udenlandske besøg hos FC Nordsjælland.

Right To Dream-organisationen er i disse måneder ved at geare udviklingsarbejdet på det ny akademi i Egyptens hovedstad Kairo og i det ny projekt i San Diego, og planen er med tiden at få spillere fra talentafdelingerne i Danmark, USA, Ghana og Egypten på førsteholdene både i FC Nordsjælland og på det kommende førstehold i San Diego.

Tipsbladet fortalte i maj i detaljer om Right To Dreams nye fodboldklub i MLS og FC Nordsjællands kommende samarbejde med klubben i San Diego.

Læs mere om det samarbejde her.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Houston, vi har et kortproblem

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Argentina – Algeriet

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Portugal – DR Congo

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

– Jeg får så ondt i maven over det

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’