Tjekkisk landstræner scorer topjob i FCN-akademi

Der sker ting og sager i FC Nordsjælland og i baglandet hos Right To Dream, der driver Superliga-klubben, akademier i Ghana og Egypten og snart også et MLS-hold i San Diego.



FC Nordsjællands sportslige ledelse og Right To Dreams direktør og grundlægger Tom Vernon har haft et særdeles hektisk 2023, hvor Superliga-klubben ud over et meget snarligt rekordsalg af Ernest Nuamah (læs mere her) også har hentet særdeles solide forstærkninger til førsteholdet i Farum.

Men det er langt fra kun i Danmark, der er blus på kedlerne i disse måneder for ejerkredsen og folkene i organisationen bag FC Nordsjælland.

I USA er man i færd med at stable en helt ny fodboldklub i millionbyen San Diego på benene, der skal debutere i begyndelsen af 2025, og hvor den daglige ledelse er ved at være på plads.

Og i Egypten er der store planer for det nybyggede akademi, der lige er ved at slå dørene op og sætter turbo på udviklingsarbejdet af egyptiske drenge og piger, hvoraf nogle om nogle år vil være at finde omkring holdene i Danmark og de nye søsterhold i USA.

Tipsbladet kan afsløre, at det nye Right To Dream-akademi i Egypten har scoret en trænerfaglig kapacitet til en af toppositionerne i udviklingsprojektet i form af tjekkiske Petr Havlicek.

(Artiklen fortsætter under billedet)

204438

Petr Havlicek på job som ungdomslandstræner i Tjekkiet.

Den tjekkiske træner er blevet Head of Academy på Right To Dreams akademi i Egypten, og han er ifølge Tipsbladets oplysninger startet i sit nye job efter at have opsagt stillingen i det tjekkiske fodboldforbund.

Havlicek har indtil for nylig været U/17-landstræner for Tjekkiet og har arbejdet på ungdomslandene i landet i flere år, efter han begyndte i ungdomsafdelingen i Sparta Prag.

Havlicek, der er 39 år gammel, var sidste år på inspirations-ophold hos FC Nordsjælland, noget Superliga-klubben og Right To Dream har dyrket i årevis med mange besøg for FCN- og Right To Dream-trænere i udlandet og tilsvarende mange udenlandske besøg hos FC Nordsjælland.

Right To Dream-organisationen er i disse måneder ved at geare udviklingsarbejdet på det ny akademi i Egyptens hovedstad Kairo og i det ny projekt i San Diego, og planen er med tiden at få spillere fra talentafdelingerne i Danmark, USA, Ghana og Egypten på førsteholdene både i FC Nordsjælland og på det kommende førstehold i San Diego.

Tipsbladet fortalte i maj i detaljer om Right To Dreams nye fodboldklub i MLS og FC Nordsjællands kommende samarbejde med klubben i San Diego.

Læs mere om det samarbejde her.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer