Tjener allerede millioner: FCM vil fordoble indbringende trøjesalg

FC Midtjylland er på kort tid gået fra næsten ingen indtjening til 5,5 millioner kroner for salg af klubbens spillertrøje. I løbet af fem år skal det tal fordobles.



FC Midtjylland lavede år efter år underskud, men de to seneste sæsoner har klubben tjent flere penge, end den brugte. Det skyldes ikke mindst nogle store spillersalg, men en lille del af årsagen skal også findes i vicemestrenes trøjesalg.

Det er således vokset markant i de seneste år, og går det, som midtjyderne håber, fortsætter det kun i samme retning. 

Læs også:FCK melder udsolgt af Bendtner-trøjer efter 17 timer

– På fire-fem år er vi gået fra stort set at sælge ingenting til 5,5 millioner kroner, og det vil vi gerne fordoble inden for de næste fem år, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til Ritzau.

Han fortæller desuden, at FC Midtjylland i øjeblikket har en aftale med Nike, som udløber efter sæsonen, og at klubben har været i dialog med fem forskellige mulige tøjleverandører fra næste sæson.

Læs også:Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Den slags aftaler er skruet forskelligt sammen. Nogle steder betaler tøjgiganterne klubberne for sælge at kunne sælge eksempelvis spillertrøjer og lignende. Nike overfører hvert år 945 millioner kroner til Real Madrid for netop det ansvar. FC Midtjylland køber omvendt sine trøje af Nike, men beholder til gengæld hele omsætningen selv.

FC København fortalte tidligere på efteråret, at tilgangen af Nicklas Bendtner havde haft stor betydning for klubbens salg af trøjer. Det tog 17 timer af sælge alle trykte trøjer.

– Der har været kæmpe interesse for at sikre sig vores nye hjemmebanetrøje med Bendtner 32 på ryggen, hvilket har betydet at trøjen er udsolgt i alle voksenstørrelser, sagde butikschefen i FCK Fanshop.

Læs også:Millioner på spil i Superligaen: Vi kigger rigtig meget på den her runde




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Det vil være en stor ting i FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen