Tjener allerede millioner: FCM vil fordoble indbringende trøjesalg

FC Midtjylland er på kort tid gået fra næsten ingen indtjening til 5,5 millioner kroner for salg af klubbens spillertrøje. I løbet af fem år skal det tal fordobles.



FC Midtjylland lavede år efter år underskud, men de to seneste sæsoner har klubben tjent flere penge, end den brugte. Det skyldes ikke mindst nogle store spillersalg, men en lille del af årsagen skal også findes i vicemestrenes trøjesalg.

Det er således vokset markant i de seneste år, og går det, som midtjyderne håber, fortsætter det kun i samme retning. 

Læs også:FCK melder udsolgt af Bendtner-trøjer efter 17 timer

– På fire-fem år er vi gået fra stort set at sælge ingenting til 5,5 millioner kroner, og det vil vi gerne fordoble inden for de næste fem år, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til Ritzau.

Han fortæller desuden, at FC Midtjylland i øjeblikket har en aftale med Nike, som udløber efter sæsonen, og at klubben har været i dialog med fem forskellige mulige tøjleverandører fra næste sæson.

Læs også:Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Den slags aftaler er skruet forskelligt sammen. Nogle steder betaler tøjgiganterne klubberne for sælge at kunne sælge eksempelvis spillertrøjer og lignende. Nike overfører hvert år 945 millioner kroner til Real Madrid for netop det ansvar. FC Midtjylland køber omvendt sine trøje af Nike, men beholder til gengæld hele omsætningen selv.

FC København fortalte tidligere på efteråret, at tilgangen af Nicklas Bendtner havde haft stor betydning for klubbens salg af trøjer. Det tog 17 timer af sælge alle trykte trøjer.

– Der har været kæmpe interesse for at sikre sig vores nye hjemmebanetrøje med Bendtner 32 på ryggen, hvilket har betydet at trøjen er udsolgt i alle voksenstørrelser, sagde butikschefen i FCK Fanshop.

Læs også:Millioner på spil i Superligaen: Vi kigger rigtig meget på den her runde






LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op



Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner