Tjener allerede millioner: FCM vil fordoble indbringende trøjesalg

FC Midtjylland er på kort tid gået fra næsten ingen indtjening til 5,5 millioner kroner for salg af klubbens spillertrøje. I løbet af fem år skal det tal fordobles.



FC Midtjylland lavede år efter år underskud, men de to seneste sæsoner har klubben tjent flere penge, end den brugte. Det skyldes ikke mindst nogle store spillersalg, men en lille del af årsagen skal også findes i vicemestrenes trøjesalg.

Det er således vokset markant i de seneste år, og går det, som midtjyderne håber, fortsætter det kun i samme retning. 

Læs også:FCK melder udsolgt af Bendtner-trøjer efter 17 timer

– På fire-fem år er vi gået fra stort set at sælge ingenting til 5,5 millioner kroner, og det vil vi gerne fordoble inden for de næste fem år, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til Ritzau.

Han fortæller desuden, at FC Midtjylland i øjeblikket har en aftale med Nike, som udløber efter sæsonen, og at klubben har været i dialog med fem forskellige mulige tøjleverandører fra næste sæson.

Læs også:Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Den slags aftaler er skruet forskelligt sammen. Nogle steder betaler tøjgiganterne klubberne for sælge at kunne sælge eksempelvis spillertrøjer og lignende. Nike overfører hvert år 945 millioner kroner til Real Madrid for netop det ansvar. FC Midtjylland køber omvendt sine trøje af Nike, men beholder til gengæld hele omsætningen selv.

FC København fortalte tidligere på efteråret, at tilgangen af Nicklas Bendtner havde haft stor betydning for klubbens salg af trøjer. Det tog 17 timer af sælge alle trykte trøjer.

– Der har været kæmpe interesse for at sikre sig vores nye hjemmebanetrøje med Bendtner 32 på ryggen, hvilket har betydet at trøjen er udsolgt i alle voksenstørrelser, sagde butikschefen i FCK Fanshop.

Læs også:Millioner på spil i Superligaen: Vi kigger rigtig meget på den her runde






LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I dialog om Albert Grønbæk