Tjener allerede millioner: FCM vil fordoble indbringende trøjesalg

FC Midtjylland er på kort tid gået fra næsten ingen indtjening til 5,5 millioner kroner for salg af klubbens spillertrøje. I løbet af fem år skal det tal fordobles.



FC Midtjylland lavede år efter år underskud, men de to seneste sæsoner har klubben tjent flere penge, end den brugte. Det skyldes ikke mindst nogle store spillersalg, men en lille del af årsagen skal også findes i vicemestrenes trøjesalg.

Det er således vokset markant i de seneste år, og går det, som midtjyderne håber, fortsætter det kun i samme retning. 

Læs også:FCK melder udsolgt af Bendtner-trøjer efter 17 timer

– På fire-fem år er vi gået fra stort set at sælge ingenting til 5,5 millioner kroner, og det vil vi gerne fordoble inden for de næste fem år, siger kommerciel direktør Jacob Jørgensen til Ritzau.

Han fortæller desuden, at FC Midtjylland i øjeblikket har en aftale med Nike, som udløber efter sæsonen, og at klubben har været i dialog med fem forskellige mulige tøjleverandører fra næste sæson.

Læs også:Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Den slags aftaler er skruet forskelligt sammen. Nogle steder betaler tøjgiganterne klubberne for sælge at kunne sælge eksempelvis spillertrøjer og lignende. Nike overfører hvert år 945 millioner kroner til Real Madrid for netop det ansvar. FC Midtjylland køber omvendt sine trøje af Nike, men beholder til gengæld hele omsætningen selv.

FC København fortalte tidligere på efteråret, at tilgangen af Nicklas Bendtner havde haft stor betydning for klubbens salg af trøjer. Det tog 17 timer af sælge alle trykte trøjer.

– Der har været kæmpe interesse for at sikre sig vores nye hjemmebanetrøje med Bendtner 32 på ryggen, hvilket har betydet at trøjen er udsolgt i alle voksenstørrelser, sagde butikschefen i FCK Fanshop.

Læs også:Millioner på spil i Superligaen: Vi kigger rigtig meget på den her runde






LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris