Den 30. maj 2018 kunne FC Midtjylland annoncere, at man havde købt tyske Dominick Drexler i Holstein-Kiel, men det var ikke mange dage, offensivspilleren havde sig i Herning og Ikast. Da transfervinduet i sommeren 2018 smækkede i igen, var Drexler ikke længere på kontrakt i FC Midtjylland.
Nu fortæller den tyske “Svingdør” så, hvad det var, der fik ham til at skfite til FC Midtjylland og siden forlade klubben igen.
– Jeg spillede en rigtig god anden halvdel af sæsonen med Kiel, og interessen var rigtig stor i Tyskland. Jeg ønskede at sikre mig på et tidligt stadie, fortæller Dominick Drexler til Sport1.de som forklaring på, at han skrev under på en lang aftale med FCM.
Læs også:Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben
Altså valgte han sikkerheden i Danmark, men han droppede ikke tanken om at tage tilbage til Tyskland. Og det skete altså også – og inden han overhovedet fik et eneste minut for FCM.
Mainz var meget interesseret, og Bundesliga-klubben så i en periode ud til at kunne hente Drexler, men i stedet endte han med at blive solgt til FC Köln fra 2. Bundesliga for godt 34 millioner danske kroner.
Drexler er fra Køln, og så er FC Köln, der siden er rykket op i Bundesligaen, trænet af Markus Anfang, som Drexler også trænede under i Holstein KIel.
– Det er hans skyld, jeg er her i Köln. Jeg står i gæld til ham, siger Drexler, der godt ved, at han har haft en kringlet vej til Bundesligaen:
– Det har også formet mig, og det er jeg meget glad for. I løbet af min karriere har det i sidste ende nok bare hjulpet mig. Nogle gange er det vigtigt bare at arbejde hårdt for at nå sine mål.
FC Midtjylland endte med at tjene en god portion penge på Dominick Drexler, men det danske mandskab havde til syvende og sidst nok håbet på, at Drexler kunne have hjulpet klubben på banen.
Drexler var fremragende for FC Köln i sidste sæson, hvor klubben sikrede sig oprykning. I 33 kampe i den næstbedste tyske række scorede han ni gange og stod for 17 assists.
Læs også:Medie: Endnu en tysk klub er ude efter Dominick Drexler
Læs også:Dominick Drexler sælges til FC Köln: Midtjylland scorer stor millionsum
Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TOPNYHED
‘Han er ulykkelig’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt
TOPNYHED
FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’
TIPSBLADETS DOM
Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?
NYHEDER
