Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Tyske Dominick Drexler forklarer nu, hvorfor han skrev under med FC Midtjylland for lidt mere end et år siden, for at smutte igen et par måneder efter.



Den 30. maj 2018 kunne FC Midtjylland annoncere, at man havde købt tyske Dominick Drexler i Holstein-Kiel, men det var ikke mange dage, offensivspilleren havde sig i Herning og Ikast. Da transfervinduet i sommeren 2018 smækkede i igen, var Drexler ikke længere på kontrakt i FC Midtjylland.

Nu fortæller den tyske “Svingdør” så, hvad det var, der fik ham til at skfite til FC Midtjylland og siden forlade klubben igen.

– Jeg spillede en rigtig god anden halvdel af sæsonen med Kiel, og interessen var rigtig stor i Tyskland. Jeg ønskede at sikre mig på et tidligt stadie, fortæller Dominick Drexler til Sport1.de som forklaring på, at han skrev under på en lang aftale med FCM.

Læs også:Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Altså valgte han sikkerheden i Danmark, men han droppede ikke tanken om at tage tilbage til Tyskland. Og det skete altså også – og inden han overhovedet fik et eneste minut for FCM.

Mainz var meget interesseret, og Bundesliga-klubben så i en periode ud til at kunne hente Drexler, men i stedet endte han med at blive solgt til FC Köln fra 2. Bundesliga for godt 34 millioner danske kroner.

Drexler er fra Køln, og så er FC Köln, der siden er rykket op i Bundesligaen, trænet af Markus Anfang, som Drexler også trænede under i Holstein KIel.

– Det er hans skyld, jeg er her i Köln. Jeg står i gæld til ham, siger Drexler, der godt ved, at han har haft en kringlet vej til Bundesligaen:

– Det har også formet mig, og det er jeg meget glad for. I løbet af min karriere har det i sidste ende nok bare hjulpet mig. Nogle gange er det vigtigt bare at arbejde hårdt for at nå sine mål.

FC Midtjylland endte med at tjene en god portion penge på Dominick Drexler, men det danske mandskab havde til syvende og sidst nok håbet på, at Drexler kunne have hjulpet klubben på banen.

Drexler var fremragende for FC Köln i sidste sæson, hvor klubben sikrede sig oprykning. I 33 kampe i den næstbedste tyske række scorede han ni gange og stod for 17 assists.

Læs også:Medie: Endnu en tysk klub er ude efter Dominick Drexler
Læs også:Dominick Drexler sælges til FC Köln: Midtjylland scorer stor millionsum
Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’