Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Tyske Dominick Drexler forklarer nu, hvorfor han skrev under med FC Midtjylland for lidt mere end et år siden, for at smutte igen et par måneder efter.



Den 30. maj 2018 kunne FC Midtjylland annoncere, at man havde købt tyske Dominick Drexler i Holstein-Kiel, men det var ikke mange dage, offensivspilleren havde sig i Herning og Ikast. Da transfervinduet i sommeren 2018 smækkede i igen, var Drexler ikke længere på kontrakt i FC Midtjylland.

Nu fortæller den tyske “Svingdør” så, hvad det var, der fik ham til at skfite til FC Midtjylland og siden forlade klubben igen.

– Jeg spillede en rigtig god anden halvdel af sæsonen med Kiel, og interessen var rigtig stor i Tyskland. Jeg ønskede at sikre mig på et tidligt stadie, fortæller Dominick Drexler til Sport1.de som forklaring på, at han skrev under på en lang aftale med FCM.

Læs også:Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Altså valgte han sikkerheden i Danmark, men han droppede ikke tanken om at tage tilbage til Tyskland. Og det skete altså også – og inden han overhovedet fik et eneste minut for FCM.

Mainz var meget interesseret, og Bundesliga-klubben så i en periode ud til at kunne hente Drexler, men i stedet endte han med at blive solgt til FC Köln fra 2. Bundesliga for godt 34 millioner danske kroner.

Drexler er fra Køln, og så er FC Köln, der siden er rykket op i Bundesligaen, trænet af Markus Anfang, som Drexler også trænede under i Holstein KIel.

– Det er hans skyld, jeg er her i Köln. Jeg står i gæld til ham, siger Drexler, der godt ved, at han har haft en kringlet vej til Bundesligaen:

– Det har også formet mig, og det er jeg meget glad for. I løbet af min karriere har det i sidste ende nok bare hjulpet mig. Nogle gange er det vigtigt bare at arbejde hårdt for at nå sine mål.

FC Midtjylland endte med at tjene en god portion penge på Dominick Drexler, men det danske mandskab havde til syvende og sidst nok håbet på, at Drexler kunne have hjulpet klubben på banen.

Drexler var fremragende for FC Köln i sidste sæson, hvor klubben sikrede sig oprykning. I 33 kampe i den næstbedste tyske række scorede han ni gange og stod for 17 assists.

Læs også:Medie: Endnu en tysk klub er ude efter Dominick Drexler
Læs også:Dominick Drexler sælges til FC Köln: Midtjylland scorer stor millionsum
Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb


Voldsomt transferønske til FCK

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Lars Friis får ikke stort job

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’