Tysk “Svingdør” forklarer kort FCM-karriere: Det var for at sikre mig

Tyske Dominick Drexler forklarer nu, hvorfor han skrev under med FC Midtjylland for lidt mere end et år siden, for at smutte igen et par måneder efter.



Den 30. maj 2018 kunne FC Midtjylland annoncere, at man havde købt tyske Dominick Drexler i Holstein-Kiel, men det var ikke mange dage, offensivspilleren havde sig i Herning og Ikast. Da transfervinduet i sommeren 2018 smækkede i igen, var Drexler ikke længere på kontrakt i FC Midtjylland.

Nu fortæller den tyske “Svingdør” så, hvad det var, der fik ham til at skfite til FC Midtjylland og siden forlade klubben igen.

– Jeg spillede en rigtig god anden halvdel af sæsonen med Kiel, og interessen var rigtig stor i Tyskland. Jeg ønskede at sikre mig på et tidligt stadie, fortæller Dominick Drexler til Sport1.de som forklaring på, at han skrev under på en lang aftale med FCM.

Læs også:Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Altså valgte han sikkerheden i Danmark, men han droppede ikke tanken om at tage tilbage til Tyskland. Og det skete altså også – og inden han overhovedet fik et eneste minut for FCM.

Mainz var meget interesseret, og Bundesliga-klubben så i en periode ud til at kunne hente Drexler, men i stedet endte han med at blive solgt til FC Köln fra 2. Bundesliga for godt 34 millioner danske kroner.

Drexler er fra Køln, og så er FC Köln, der siden er rykket op i Bundesligaen, trænet af Markus Anfang, som Drexler også trænede under i Holstein KIel.

– Det er hans skyld, jeg er her i Köln. Jeg står i gæld til ham, siger Drexler, der godt ved, at han har haft en kringlet vej til Bundesligaen:

– Det har også formet mig, og det er jeg meget glad for. I løbet af min karriere har det i sidste ende nok bare hjulpet mig. Nogle gange er det vigtigt bare at arbejde hårdt for at nå sine mål.

FC Midtjylland endte med at tjene en god portion penge på Dominick Drexler, men det danske mandskab havde til syvende og sidst nok håbet på, at Drexler kunne have hjulpet klubben på banen.

Drexler var fremragende for FC Köln i sidste sæson, hvor klubben sikrede sig oprykning. I 33 kampe i den næstbedste tyske række scorede han ni gange og stod for 17 assists.

Læs også:Medie: Endnu en tysk klub er ude efter Dominick Drexler
Læs også:Dominick Drexler sælges til FC Köln: Midtjylland scorer stor millionsum
Læs også:Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb




Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel




LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Fredberg henter italiensk legende

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Hylder kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Forventer klubskifte