Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb

Som tipsbladet.dk fortalte torsdag skifter Dominick Drexler til FC Köln. Skiftet er netop offentliggjort.



Goddag og farvel igen.

Nogenlunde sådan er historien om den 28-årige tysker Dominick Drexlers tid i dansk fodbold.

Offensivspilleren skiftede til FC Midtjylland denne sommer, men fik kun 20 dage i FCM, da han fortrød, og nu er han solgt tilbage til Tyskland, hvor han skal spille for FC Köln.

De to klubber har netop bekræftet, at midtbanespilleren er skiftet.

Som tipsbladet.dk kunne fortælle torsdag scorer FC Midtjylland 4,5 millioner euro for spilleren – 33,5 millioner danske kroner – og det er noget mere end de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte for Drexler, der blev hentet i Holstein Kiel. Set i et økonomisk lys var Dominick Drexler tid i Danmark altså en stor succes for FC Midtjylland.

Tipsbladet.dk kunne allerede den 5. juli afsløre, at tyskerens tid i den danske klub var i overhængende fare for at slutte, inden den reelt begyndte, fordi Dominick Drexler havde fortrudt sit skifte.

Der er to årsager til, at Drexler fortrød.

Den ene årsag handlede om, at der var interesse fra større tyske klubber. Den anden årsag, der spillede meget ind, var familiære omstændigheder. Drexler ønskede at vende “hjem” til Bonn-området på grund af de omstændigheder.

Dominck Drexler er født og opvokset i Bonn, og det forklarer, hvorfor det var Mainz og FC Köln, der blev arbejdet hårdt på at lukke en aftale med. Köln ligger få kilometer fra Bonn, mens det tager halvanden time i bil at køre fra Mainz til Bonn.

Mainz lignede længe det bedste bud på Drexlers fremtidige arbejdsgiver, men klubben ville ikke betale beløbet på 4,5 millioner euro, som FCM ønskede, og i stedet blev det Bundesliga-nedrykkerne fra FC Köln, der løb med tyskerens signatur. Til FCM’s held var der pæn interesse for Drexler, så den danske klub altså kunne sælge med avance og taber ikke ansigt på at have sagt goddag og farvel igen.

FC Kölns interesse skyldes ikke mindst, at klubben har Markus Anfang som træner – han har de sidste to år stået i spidsen for Holstein Kiel og kender derfor Drexler særdeles vel. For Drexler bør det også blive nemt at falde til hos en træner, han kender indgående.

Det var den 30. maj, at FC Midtjylland officielt meldte ud, at man havde købt den 28-årige offensivspiller, der scorede 12 gange og stod for 11 assists i 2. Bundesligaen sidste sæson.

Selv om Dominick Drexler økonomisk er en stor succes set med FC Midtjylland-briller, havde klubben sportsligt håbet på at få gavn af Dominick Drexler fremadrettet, ikke mindst i Champions League-kvalifikationen, hvor man starter tirsdag med en udekamp mod FC Astana. Det må klubben skyde en hvid pil efter, da Drexler altså netop er gået fra at være “ulv” til at blive “ged” i FC Köln.



‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

På vej til storklub

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Frederik Birk bryder tavsheden

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

Lurer på dyr dansk stjerne

Solgt for 285 millioner

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Stopper alle forhandlinger

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Pibekoncert til Thomas Frank

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’