Goddag og farvel igen.
Nogenlunde sådan er historien om den 28-årige tysker Dominick Drexlers tid i dansk fodbold.
Offensivspilleren skiftede til FC Midtjylland denne sommer, men fik kun 20 dage i FCM, da han fortrød, og nu er han solgt tilbage til Tyskland, hvor han skal spille for FC Köln.
De to klubber har netop bekræftet, at midtbanespilleren er skiftet.
Som tipsbladet.dk kunne fortælle torsdag scorer FC Midtjylland 4,5 millioner euro for spilleren – 33,5 millioner danske kroner – og det er noget mere end de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte for Drexler, der blev hentet i Holstein Kiel. Set i et økonomisk lys var Dominick Drexler tid i Danmark altså en stor succes for FC Midtjylland.
Tipsbladet.dk kunne allerede den 5. juli afsløre, at tyskerens tid i den danske klub var i overhængende fare for at slutte, inden den reelt begyndte, fordi Dominick Drexler havde fortrudt sit skifte.
Der er to årsager til, at Drexler fortrød.
Den ene årsag handlede om, at der var interesse fra større tyske klubber. Den anden årsag, der spillede meget ind, var familiære omstændigheder. Drexler ønskede at vende “hjem” til Bonn-området på grund af de omstændigheder.
Dominck Drexler er født og opvokset i Bonn, og det forklarer, hvorfor det var Mainz og FC Köln, der blev arbejdet hårdt på at lukke en aftale med. Köln ligger få kilometer fra Bonn, mens det tager halvanden time i bil at køre fra Mainz til Bonn.
Mainz lignede længe det bedste bud på Drexlers fremtidige arbejdsgiver, men klubben ville ikke betale beløbet på 4,5 millioner euro, som FCM ønskede, og i stedet blev det Bundesliga-nedrykkerne fra FC Köln, der løb med tyskerens signatur. Til FCM’s held var der pæn interesse for Drexler, så den danske klub altså kunne sælge med avance og taber ikke ansigt på at have sagt goddag og farvel igen.
FC Kölns interesse skyldes ikke mindst, at klubben har Markus Anfang som træner – han har de sidste to år stået i spidsen for Holstein Kiel og kender derfor Drexler særdeles vel. For Drexler bør det også blive nemt at falde til hos en træner, han kender indgående.
Det var den 30. maj, at FC Midtjylland officielt meldte ud, at man havde købt den 28-årige offensivspiller, der scorede 12 gange og stod for 11 assists i 2. Bundesligaen sidste sæson.
Selv om Dominick Drexler økonomisk er en stor succes set med FC Midtjylland-briller, havde klubben sportsligt håbet på at få gavn af Dominick Drexler fremadrettet, ikke mindst i Champions League-kvalifikationen, hvor man starter tirsdag med en udekamp mod FC Astana. Det må klubben skyde en hvid pil efter, da Drexler altså netop er gået fra at være “ulv” til at blive “ged” i FC Köln.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Her kan du se FC København mod Viborg FF
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
– Det var en skuffelse
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Thomas Frank fyret
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
