Goddag og farvel igen.
Nogenlunde sådan er historien om den 28-årige tysker Dominick Drexlers tid i dansk fodbold.
Offensivspilleren skiftede til FC Midtjylland denne sommer, men fik kun 20 dage i FCM, da han fortrød, og nu er han solgt tilbage til Tyskland, hvor han skal spille for FC Köln.
De to klubber har netop bekræftet, at midtbanespilleren er skiftet.
Som tipsbladet.dk kunne fortælle torsdag scorer FC Midtjylland 4,5 millioner euro for spilleren – 33,5 millioner danske kroner – og det er noget mere end de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte for Drexler, der blev hentet i Holstein Kiel. Set i et økonomisk lys var Dominick Drexler tid i Danmark altså en stor succes for FC Midtjylland.
Tipsbladet.dk kunne allerede den 5. juli afsløre, at tyskerens tid i den danske klub var i overhængende fare for at slutte, inden den reelt begyndte, fordi Dominick Drexler havde fortrudt sit skifte.
Der er to årsager til, at Drexler fortrød.
Den ene årsag handlede om, at der var interesse fra større tyske klubber. Den anden årsag, der spillede meget ind, var familiære omstændigheder. Drexler ønskede at vende “hjem” til Bonn-området på grund af de omstændigheder.
Dominck Drexler er født og opvokset i Bonn, og det forklarer, hvorfor det var Mainz og FC Köln, der blev arbejdet hårdt på at lukke en aftale med. Köln ligger få kilometer fra Bonn, mens det tager halvanden time i bil at køre fra Mainz til Bonn.
Mainz lignede længe det bedste bud på Drexlers fremtidige arbejdsgiver, men klubben ville ikke betale beløbet på 4,5 millioner euro, som FCM ønskede, og i stedet blev det Bundesliga-nedrykkerne fra FC Köln, der løb med tyskerens signatur. Til FCM’s held var der pæn interesse for Drexler, så den danske klub altså kunne sælge med avance og taber ikke ansigt på at have sagt goddag og farvel igen.
FC Kölns interesse skyldes ikke mindst, at klubben har Markus Anfang som træner – han har de sidste to år stået i spidsen for Holstein Kiel og kender derfor Drexler særdeles vel. For Drexler bør det også blive nemt at falde til hos en træner, han kender indgående.
Det var den 30. maj, at FC Midtjylland officielt meldte ud, at man havde købt den 28-årige offensivspiller, der scorede 12 gange og stod for 11 assists i 2. Bundesligaen sidste sæson.
Selv om Dominick Drexler økonomisk er en stor succes set med FC Midtjylland-briller, havde klubben sportsligt håbet på at få gavn af Dominick Drexler fremadrettet, ikke mindst i Champions League-kvalifikationen, hvor man starter tirsdag med en udekamp mod FC Astana. Det må klubben skyde en hvid pil efter, da Drexler altså netop er gået fra at være “ulv” til at blive “ged” i FC Köln.
LIVE
LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Landstræner håber på Messi
Her begynder næste sæson i Superligaen
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
– Det er et møghold!
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
