Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb

Som tipsbladet.dk fortalte torsdag skifter Dominick Drexler til FC Köln. Skiftet er netop offentliggjort.



Goddag og farvel igen.

Nogenlunde sådan er historien om den 28-årige tysker Dominick Drexlers tid i dansk fodbold.

Offensivspilleren skiftede til FC Midtjylland denne sommer, men fik kun 20 dage i FCM, da han fortrød, og nu er han solgt tilbage til Tyskland, hvor han skal spille for FC Köln.

De to klubber har netop bekræftet, at midtbanespilleren er skiftet.

Som tipsbladet.dk kunne fortælle torsdag scorer FC Midtjylland 4,5 millioner euro for spilleren – 33,5 millioner danske kroner – og det er noget mere end de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte for Drexler, der blev hentet i Holstein Kiel. Set i et økonomisk lys var Dominick Drexler tid i Danmark altså en stor succes for FC Midtjylland.

Tipsbladet.dk kunne allerede den 5. juli afsløre, at tyskerens tid i den danske klub var i overhængende fare for at slutte, inden den reelt begyndte, fordi Dominick Drexler havde fortrudt sit skifte.

Der er to årsager til, at Drexler fortrød.

Den ene årsag handlede om, at der var interesse fra større tyske klubber. Den anden årsag, der spillede meget ind, var familiære omstændigheder. Drexler ønskede at vende “hjem” til Bonn-området på grund af de omstændigheder.

Dominck Drexler er født og opvokset i Bonn, og det forklarer, hvorfor det var Mainz og FC Köln, der blev arbejdet hårdt på at lukke en aftale med. Köln ligger få kilometer fra Bonn, mens det tager halvanden time i bil at køre fra Mainz til Bonn.

Mainz lignede længe det bedste bud på Drexlers fremtidige arbejdsgiver, men klubben ville ikke betale beløbet på 4,5 millioner euro, som FCM ønskede, og i stedet blev det Bundesliga-nedrykkerne fra FC Köln, der løb med tyskerens signatur. Til FCM’s held var der pæn interesse for Drexler, så den danske klub altså kunne sælge med avance og taber ikke ansigt på at have sagt goddag og farvel igen.

FC Kölns interesse skyldes ikke mindst, at klubben har Markus Anfang som træner – han har de sidste to år stået i spidsen for Holstein Kiel og kender derfor Drexler særdeles vel. For Drexler bør det også blive nemt at falde til hos en træner, han kender indgående.

Det var den 30. maj, at FC Midtjylland officielt meldte ud, at man havde købt den 28-årige offensivspiller, der scorede 12 gange og stod for 11 assists i 2. Bundesligaen sidste sæson.

Selv om Dominick Drexler økonomisk er en stor succes set med FC Midtjylland-briller, havde klubben sportsligt håbet på at få gavn af Dominick Drexler fremadrettet, ikke mindst i Champions League-kvalifikationen, hvor man starter tirsdag med en udekamp mod FC Astana. Det må klubben skyde en hvid pil efter, da Drexler altså netop er gået fra at være “ulv” til at blive “ged” i FC Köln.





LIVE

LIVE: Sender otte mand hjem fra landsholdslejren

Randers var tæt på – nu er han et monster

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Det skal blive bedre, Isaksen!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ser I med, Brøndby?

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Sendt hjem fra FC København-træning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Landstræner håber på Messi

Her begynder næste sæson i Superligaen

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Spion? ‘Han kan høre dig’

– Det er et møghold!

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’