Officielt: FC Midtjylland sælger tysker for stort millionbeløb

Som tipsbladet.dk fortalte torsdag skifter Dominick Drexler til FC Köln. Skiftet er netop offentliggjort.



Goddag og farvel igen.

Nogenlunde sådan er historien om den 28-årige tysker Dominick Drexlers tid i dansk fodbold.

Offensivspilleren skiftede til FC Midtjylland denne sommer, men fik kun 20 dage i FCM, da han fortrød, og nu er han solgt tilbage til Tyskland, hvor han skal spille for FC Köln.

De to klubber har netop bekræftet, at midtbanespilleren er skiftet.

Som tipsbladet.dk kunne fortælle torsdag scorer FC Midtjylland 4,5 millioner euro for spilleren – 33,5 millioner danske kroner – og det er noget mere end de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte for Drexler, der blev hentet i Holstein Kiel. Set i et økonomisk lys var Dominick Drexler tid i Danmark altså en stor succes for FC Midtjylland.

Tipsbladet.dk kunne allerede den 5. juli afsløre, at tyskerens tid i den danske klub var i overhængende fare for at slutte, inden den reelt begyndte, fordi Dominick Drexler havde fortrudt sit skifte.

Der er to årsager til, at Drexler fortrød.

Den ene årsag handlede om, at der var interesse fra større tyske klubber. Den anden årsag, der spillede meget ind, var familiære omstændigheder. Drexler ønskede at vende “hjem” til Bonn-området på grund af de omstændigheder.

Dominck Drexler er født og opvokset i Bonn, og det forklarer, hvorfor det var Mainz og FC Köln, der blev arbejdet hårdt på at lukke en aftale med. Köln ligger få kilometer fra Bonn, mens det tager halvanden time i bil at køre fra Mainz til Bonn.

Mainz lignede længe det bedste bud på Drexlers fremtidige arbejdsgiver, men klubben ville ikke betale beløbet på 4,5 millioner euro, som FCM ønskede, og i stedet blev det Bundesliga-nedrykkerne fra FC Köln, der løb med tyskerens signatur. Til FCM’s held var der pæn interesse for Drexler, så den danske klub altså kunne sælge med avance og taber ikke ansigt på at have sagt goddag og farvel igen.

FC Kölns interesse skyldes ikke mindst, at klubben har Markus Anfang som træner – han har de sidste to år stået i spidsen for Holstein Kiel og kender derfor Drexler særdeles vel. For Drexler bør det også blive nemt at falde til hos en træner, han kender indgående.

Det var den 30. maj, at FC Midtjylland officielt meldte ud, at man havde købt den 28-årige offensivspiller, der scorede 12 gange og stod for 11 assists i 2. Bundesligaen sidste sæson.

Selv om Dominick Drexler økonomisk er en stor succes set med FC Midtjylland-briller, havde klubben sportsligt håbet på at få gavn af Dominick Drexler fremadrettet, ikke mindst i Champions League-kvalifikationen, hvor man starter tirsdag med en udekamp mod FC Astana. Det må klubben skyde en hvid pil efter, da Drexler altså netop er gået fra at være “ulv” til at blive “ged” i FC Köln.





Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet


Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Brøndby har IKKE budt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Voldsom lønnedgang i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

– Det er forfærdeligt

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby forhandler om stor transfer

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Manchester City køber landsholdsspiller

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Legender med dyster melding

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’