Dominick Drexler sælges til FC Köln: Midtjylland scorer stor millionsum

Tipsbladet.dk forstår, at Dominick Drexler bliver solgt til FC Köln for omkring 4,5 millioner euro – svarende til 33,5 millioner kroner.



De betalte selv 18,5 millioner kroner, og bare et par måneder efter købet af Dominick Drexler har FC Midtjylland valgt at sælge midtbanespilleren tilbage til tysk fodbold.

Tipsbladet.dk erfarer, at Dominick Drexler skifter til FC Köln. En aftale, der formentlig bliver officiel fredag.

Og det sker med en stor avance i forhold til de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte. Klubben får ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger omkring 4,5 millioner euro for offensivspilleren – det svarer til 33,5 millioner kroner. 

Drexler, 28 år, skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland i foråret, og da han denne sommer rykkede teltpælene til Danmark, blev han klubbens næstdyreste spiller nogensinde efter Jonas Borring. Men han fortrød sit skifte, og derfor har lejren bag Drexler arbejdet hårdt på at finde en ny arbejdsgiver.

For de danske mestre ender hele Drexler-situationen godt, til trods for at man købte en spiller, der slet ikke ønskede at spille. Klubben har scoret en flot transfersum på den 28-årige tysker.

Mainz 05 lignede længe bedste bud på en ny arbejdsgiver, men Bundesliga-klubben ville ikke betale den pris, de danske mestre ønsker. I stedet meldte FC Köln fra 2. Bundesliga sig på banen, og klubben har i træner Markus Anfang en mand, der kender Drexler særdeles godt. Anfang var Drexlers træner i Holstein Kiel, som altså var klubben, FCM købte Drexler fra.

Dominick Drexler har ikke spillet i testkampene eller i Superligaen for FC Midtjylland, da han angiveligt plejede en skade. Drexler sad dog på tribunen, da FCM spillede 0-0 mod AGF i lørdags.

Nu vender tyskeren efter et kort visit i Danmark tilbage til Tyskland og 2. Bundesliga.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Dansker scorer mod Barcelona

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Eriksen spottet – nu er der nyt

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Det er Superligaens svar på en odder

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’