De betalte selv 18,5 millioner kroner, og bare et par måneder efter købet af Dominick Drexler har FC Midtjylland valgt at sælge midtbanespilleren tilbage til tysk fodbold.
Tipsbladet.dk erfarer, at Dominick Drexler skifter til FC Köln. En aftale, der formentlig bliver officiel fredag.
Og det sker med en stor avance i forhold til de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte. Klubben får ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger omkring 4,5 millioner euro for offensivspilleren – det svarer til 33,5 millioner kroner.
Drexler, 28 år, skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland i foråret, og da han denne sommer rykkede teltpælene til Danmark, blev han klubbens næstdyreste spiller nogensinde efter Jonas Borring. Men han fortrød sit skifte, og derfor har lejren bag Drexler arbejdet hårdt på at finde en ny arbejdsgiver.
For de danske mestre ender hele Drexler-situationen godt, til trods for at man købte en spiller, der slet ikke ønskede at spille. Klubben har scoret en flot transfersum på den 28-årige tysker.
Mainz 05 lignede længe bedste bud på en ny arbejdsgiver, men Bundesliga-klubben ville ikke betale den pris, de danske mestre ønsker. I stedet meldte FC Köln fra 2. Bundesliga sig på banen, og klubben har i træner Markus Anfang en mand, der kender Drexler særdeles godt. Anfang var Drexlers træner i Holstein Kiel, som altså var klubben, FCM købte Drexler fra.
Dominick Drexler har ikke spillet i testkampene eller i Superligaen for FC Midtjylland, da han angiveligt plejede en skade. Drexler sad dog på tribunen, da FCM spillede 0-0 mod AGF i lørdags.
Nu vender tyskeren efter et kort visit i Danmark tilbage til Tyskland og 2. Bundesliga.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Spanien på sejrskurs!
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
