De betalte selv 18,5 millioner kroner, og bare et par måneder efter købet af Dominick Drexler har FC Midtjylland valgt at sælge midtbanespilleren tilbage til tysk fodbold.
Tipsbladet.dk erfarer, at Dominick Drexler skifter til FC Köln. En aftale, der formentlig bliver officiel fredag.
Og det sker med en stor avance i forhold til de 18,5 millioner kroner, de danske mestre selv betalte. Klubben får ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger omkring 4,5 millioner euro for offensivspilleren – det svarer til 33,5 millioner kroner.
Drexler, 28 år, skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland i foråret, og da han denne sommer rykkede teltpælene til Danmark, blev han klubbens næstdyreste spiller nogensinde efter Jonas Borring. Men han fortrød sit skifte, og derfor har lejren bag Drexler arbejdet hårdt på at finde en ny arbejdsgiver.
For de danske mestre ender hele Drexler-situationen godt, til trods for at man købte en spiller, der slet ikke ønskede at spille. Klubben har scoret en flot transfersum på den 28-årige tysker.
Mainz 05 lignede længe bedste bud på en ny arbejdsgiver, men Bundesliga-klubben ville ikke betale den pris, de danske mestre ønsker. I stedet meldte FC Köln fra 2. Bundesliga sig på banen, og klubben har i træner Markus Anfang en mand, der kender Drexler særdeles godt. Anfang var Drexlers træner i Holstein Kiel, som altså var klubben, FCM købte Drexler fra.
Dominick Drexler har ikke spillet i testkampene eller i Superligaen for FC Midtjylland, da han angiveligt plejede en skade. Drexler sad dog på tribunen, da FCM spillede 0-0 mod AGF i lørdags.
Nu vender tyskeren efter et kort visit i Danmark tilbage til Tyskland og 2. Bundesliga.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADETS DOM
