Han meddelte tidligere fredag, at karrieren nu er forbi, 37-årige Thomas “TK” Kristensen, men han kan glæde sig over, at han allerede har fremtiden på plads.
Og den tidligere landsholdsspiller, der har en fortid i klubber som FC København og FC Nordsjælland, bliver i fodbold.
Thomas Kristensen har fået job i Lyngby Boldklub, hvor han skal være assistenttræner på U19-holdet, fremgår det af en pressemeddelelse fra De Kongeblå.
Læs også:Tidligere Superliga-angriber vender hjem til Danmark
– Det var en svær beslutning at stoppe karrieren, men den blev gjort lettere af, at Lyngby Boldklub gav mig denne mulighed, som jeg ikke kunne sige nej til. Jeg kender klubben og har et godt forhold til de mange dygtige mennesker, og derfor ser jeg jobbet som den perfekte start på livet bag kridtstregerne” fortæller Thomas “TK” Kristensen, der spillede i Lyngby Boldklub fra 2002 til 2005, i en pressemeddelelse og fortsætter:
– Jeg synes, jeg har en god historie og en karriere, som jeg tror mange af de unge Lyngby-drenge kan forholde sig til. Jeg var ikke det største talent, men havde vilje, arbejdede hårdt og trænede mere end de andre. Jeg håber de unge kan blive inspireret, og at jeg kan hjælpe de mange U-19-spillere, der er i gang med senior-transitionen og allerede træner med førsteholdet.
Sportschef Birger Jørgensen er tilfreds med klubbens nye U19-assistent.
Læs også:Thomas Kristensen indstiller sin karriere
– TK har været stort set alt igennem som spiller, og den erfaring han kan bringe med til arbejdet med U19-holdet vil være lærerigt både for ham og drengene. Vi får en ung og ærgerrig træner, som vi kender godt og som kender huset. Ansættelsen er en del af vores ambitiøse planer for akademiholdene, og vi glæder os rigtigt meget til fremtiden, lyder det.
Seniorkarrieren startede i Lyngby for Thomas Kristensen, der udover de førnævnte klubber også spillede for ADO Den Haag, Brisbane Roar og senest FC Helsingør. Det blev også til syv landskampe for Danmark.
I Lyngby bliver han assistent for Carit Falch.
Læs også:FC Midtjylland har tre målfarlige spillere på vej
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
