Tocifret millionbeløb skal forbedre FCKs bane

FC København kan se frem til at få en bedre græsbane i løbet af næste sæson.



Græsbanen i Parken er blevet kritiseret og udskældt i det seneste års tid.

Det bliver der nu gjort noget ved, oplyser Parken Sport & Entertainment, selskabet bag fodboldklubben FC København.

Der bliver investeret et tocifret millionbeløb på at renovere banen. Det skriver FCK på sin hjemmeside.

– Med den største investering i kvaliteten af Parkens græstæppe siden ombygningen af Parken i 1992 vil en total renovering af hele undergrunden og græsset nu blive iværksat, lyder det på hjemmesiden.

Jordlagene under græsset skal udskiftes, og der skal etableres et nyt og tidssvarende dræningssystem, et mere moderne vandingssystem, et varmeanlæg med sensorer samt et nyt hybridgræstæppe.

Helt konkret graves der to meter ned i den nuværende undergrund i banen, hvor alt bliver fjernet, inden den nye konstruktion bygges op fra bunden.

Parken investerede i vinteren 2021 også et markant millionbeløb i nyt udstyr til vedligeholdelse af banen. Det har dog ikke haft den ønskede effekt.

FCK-sportsdirektør Peter Christiansen ser frem til at få en bedre bane, som vil gavne holdets spillestil.

– Kvaliteten af banen skal altid sikre, at vi kan levere det produkt, vi selv og andre forventer – nemlig en dominerende, boldbesiddende og dynamisk form for fodbold, siger Peter Christiansen.

Der er endnu ikke sat endelig dato på renoveringen af banen, men forventningen er at gøre det i den lange vinterpause i Superligaen på grund af VM i fodbold i november og december.

Allan Agerholm, formand i Parken, forklarer, at det har krævet omfattende analyser at nå frem til det kommende projekt.

– Det er et enormt arbejde, der tager flere måneder at færdiggøre. Så lang en pause har vi meget sjældent i Parken, og derfor er det oplagt at satse på vinterens lange superligapause.

– Men vi melder ud, når vi har truffet den endelige beslutning omkring timingen, siger Allan Agerholm.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kroatien – Ghana