Todd vil skabe problemer på heden

Colin Todd tror på, at Randers FC er i stand til at drille topholdet fra FC Midtjylland, når de to mandskaber krydser klinger mandag aften.



FC Midtjylland er tophold i Superligaen, og dette skyldes især en forrygende statistik på eget græs. Ikke mange modstandere har fået et ben til jorden på MCH Arena i denne sæson, men mandag aften skal Randers FC forsøge den sjældne bedrift, når Colin Todd´s mandskab byder de måske kommende mestre op til dans. 

Randers FC kommer direkte fra en flot sejr i Alka Superligaen, hvor man hjemme besejrede FC København med knusende 3-0. En bedrift som Randers-træner Colin Todd mener, at hans mandskab for alvor kan bruge i bestræbelserne på at skabe et uventet resultat på den jyske hede: 

– Mod FCK kan vi sætte et stort kryds ud for indstilling, aggressivitet og kvalitet i spillet. Alle tre faktorer kan vinkles af. Det har de ikke kunnet i alle kampe i denne sæson, men mod FCK var indsatsen helt igennem fantastisk. Kan vi spille på samme måde mod FC Midtjylland, der ikke uden grund er tophold i Alka Superligaen? Kan vi være i stand til at stille dem et spørgsmål eller to mandag aften? Kan vi formå at ”forstyrre” nogle af deres åbenlyse kvaliteter? Jeg vil svare ja til alle spørgsmål, hvis vi formår at få samme kvalitet i præstationen, som tilfældet var mod FC København forleden. Jeg tror godt vi kan skabe et problem eller to for FCM, siger Colin Todd til klubbens hjemmeside og fortsætter: 
 
– Nu står vi overfor endnu en stor udfordring, hvor vi i løbet af kampen sikkert kommer ud for en periode eller to, hvor de lægger os under et stort pres. Men der vil også komme tidspunkter, hvor vi får kontrol over begivenhederne, nøjagtig som vi så det mod FC København.
 
FC Midtjylland og Randers FC tørner sammen mandag klokken 19:00 på MCH Arena. 
 




LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Overvejer AGF-forlængelse

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub