Brøndby IF fik søndag oprejsning efter to pointtab i træk med en sejr over Sønderjyske, men det til trods var det ikke en voldsomt imponerende præstation fra de blå-gule.
Det mener Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, i hvert fald ikke.
– Jeg var jo ikke ligeså begejstret for den måde, Brøndby spillede på i går, som jeg har været i andre kampe i løbet af sæsonen. Jeg synes ikke, at spillet var ligeså flydende, og de var også for henholdende. De spillede ikke bolden hurtigt nok rundt eller direkte nok. Brøndby vandt, så jeg tror, de er pænt ligeglade, men det er min holdning, siger “Tøffe” dagen derpå og tilføjer:
– De mødte også et Sønderjyske-hold, der var fuldstændig tandløse. Brøndby skal bare lukke den og sætte dem fuldstændig på plads.
Mens kampen ikke var videre iøjnefaldende for spillet på banen, var Jacob Rasmussen for første gang i aktion som Brøndbys nye permanente anfører.
I den forbindelse har det været opsigtsvækkende, at Daniel Wass er blevet forbigået til både anfører- og viceanførertjansen. Og det har Stig Tøfting også bidt mærke i. Han bemærker, at Jesper Sørensen blandt andet forklarede valget med, at Jacob Rasmussen besidder nogle værdier, der vægtes højt.
– Og så har han truffet et valg, og det er en træners opgave at træffe og stå på mål for det valg. Jesper Sørensen er jo godt bekendt med, at det giver noget snak i krogene, siger den tidligere landsholdsspiller og tilføjer:
– Der er heller ingen tvivl om, at man i går kunne se på Daniel Wass’ ansigtsudtryk, hvad han tænkte, da han blev skiftet ud. Udefra set kan det ligne en magtkamp. Et er, at han ikke får anførerbindet, og det næste er så, at han bliver pillet ud. I min verden kunne Jesper Sørensen ligeså godt have pillet Radosevic ud og ladet Daniel Wass og Stijn Spierings spille sammen. Det virker til, at Jesper Sørensen skal vise, hvem der er chefen.
– Jeg synes stadigvæk, at det er ham, der dikterer Brøndbys spil i første halvleg og sætter tempo i det. Han slår de her afleveringer, og en gang imellem manglede de måske en halv meter eller noget, men jeg synes, at han spillede en meget fin kamp. Der er også forskel på, om Wass spiller med Radosevic eller Nartey. Det er altså ikke ligeså let at spille med Radosevic, fordi kombinationerne flyder ikke på samme måde. Det er en anden måde, der bliver spillet på, når der er to, der kan spille fodbold.
Artiklen fortsætter efter billedet…
‘Den mest formstærke angriber i Superligaen’
En anden spiller, der også imponerer Stig Tøfting, er angriber Mathias Kvistgaarden. Han både scorede og assisterede i søndagens sejr og har nu noteret sig for imponerende 10 mål og seks assister i 13 kampe for klub og land i denne sæson.
– Han er vel den mest formstærke angriber i Superligaen lige nu, vil jeg sige – sammen med Tonni Adamsen fra Silkeborg, der også er svær at komme udenom, siger “Tøffe”, der spår, at Brøndby kun har angriberen på lånt tid:
– Mathias Kvistgaardens tid skal nok komme. Og hvis ikke han havde fået skaden i vinter, tror jeg, at han var røget dengang, hvor Celtic var interesserede. Så blev han skadet. Det er jo altid sådan i Superligaen, at når spillere udmærker sig, er der interesse udefra. Superligaen er et godt vindue og et godt springbræt. Men nu er transfervinduet lukket, og så er det bare med at spille fodbold, indtil vinduet åbner igen til vinter.
Også Nicolai Vallys viste sine kvaliteter via et godt indhop søndag.
– Der er ingen tvivl om, at selvom de har spillet god fodbold, har de manglet Vallys. Med ham bliver chancerne også spillet større. Når man kigger på Brøndbys scoringsprocent, er den meget lavere i år end sidste år, og de sparker langt mere på mål udefra end sidste år. Sidste år blev chancerne spillet større. Der kom lige den ekstra aflevering, og det var Vallys blandt andet garant for, siger Tipsbladets kommentator og tilføjer:
– Når alle er tilbage, har Brøndby en af de bedste trupper i ligaen. Jeg synes også, at de spiller godt, selvom jeg ikke var så begejstret for spillet i går.
Der bliver i den grad brug for, at truppen også leverer over de kommende syv runder i Superligaen, hvor Brøndby skal spille mod henholdsvis Silkeborg, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, AGF, FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
Rundens top
– FC Midtjylland. FC København spiller jo en god første halvleg, så det er stærkt kommet tilbage af FC Midtjylland. De får også noget hjælp, i og med at AGF og Silkeborg spiller uafgjort, så nu har de fået et fint lille forspring i toppen.
Rundens flop
– Det er umuligt at komme udenom Vejle Boldklub. 0-5 mod Viborg! I sidste sæson var der selv i den dårlige sæsonstart lidt håb, fordi de kun tabte med et mål af gangen. Nu har de to gange indkasseret fem mål i denne sæson. Nathan Trott og German Onugkha er i den grad savnet.
Kamil Grabara-opslag bemærkes
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende