Gaaab.
Søndagens fodboldbrag på Vestegnen mellem Brøndby IF og FC København blev en fodboldmæssig fuser uden mål. De dramatiske indslag kom fra fansene – og det blev alt, alt for dramatisk.
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting var absolut heller ikke imponeret over, hvad der udspillede sig i det københavnske derby – hverken på- eller udenfor banen.
– Det var ganske enkelt elendig reklame for dansk fodbold. Jeg sad og så kampen med en kammerat, og vi kiggede på hinanden i pausen og sagde "det er noget af det ringeste nogensinde i et derby". Det var virkelig ikke godt, konstaterer "Tøffe".
Og lad os da bare starte med fodbolden.
Brøndby IF havde et lille overtag på bolden, men det var FC København, der var tættest på at vinde, da både Robert og Mohamed Elyounoussi havde et par listige afslutninger i anden halvleg.
Stig Tøfting er slet ikke i tvivl om, at FC København er bedst tjent med det ene point.
– Brøndby er midt i et voldsomt kampprogram, og hvis man, når de syv kampe er spillet, står med et point i snit, så rækker det ikke. Brøndby skulle være gået hårdere efter sejren mod FC København, og jeg synes ikke, de risikerede nok, siger han.
På ét punkt føler han dog også med de blå-gule. Ifølge Tipsbladets kommentator blev Brøndby snydt for et klokkeklart straffespark, da bolden ramte Andreas Cornelius på hånden (se videoen i toppen af artiklen og bedøm selv).
– Der er ingen linje i de dommerkendelser, og det har jeg sagt mange gange efterhånden. Man kan ikke gøre sig mere bred med armen, end Cornelius gør der. Armen er direkte ud til siden, og det vil aldrig nogensinde være en naturlig position. Jeg mener, der er straffespark til Brøndby, siger Stig Tøfting.
Som traditionen efterhånden foreskriver, er Benjamin Leander, der er dommerekspert og fodboldanalytiker på SpilXperten, ikke enig med Stig Tøfting.
– Reglerne foreskriver tydeligt, at en bold, der kommer fra kort afstand, og er spillet af enten spilleren selv eller en medspiller, ikke er strafbar, selv om armen er i en unaturlig position, fastslår Leander.
Den udmelding giver Stig Tøfting ingenting for.
– Jeg har kun skuldertræk til overs for den kommentar, for det er faktuelt forkert. Det skal ikke give et straffespark, når bolden kommer fra en medspiller, men det kan godt. Se bare på situationen i forrige runde, hvor der dømmes straffespark mod Clement Bischoff i Aarhus, selv om bolden kommer fra Patrick Pentz, siger han og tilføjer:
– Hver gang, dommerne kommer med et eller andet, kan de tage lovbogen i hånden og pege på det ene og det andet. Der undrer jeg mig bare over, hvorfor fanden man så ikke dømmer ens hver weekend.
Benjamin Leander peger på, at situationen med Andreas Cornelius og situationen med Clement Bischoff ikke er sammenlignelige, da der i Aarhus er tale om et afrettet skud, som til sidst rammer Brøndby-spilleren.
Læs med igen i næste uge, hvor Stig Tøfting og Benjamin Leander formentlig atter er uenige om et eller andet….
Artiklen fortsætter under billedet

Ballade
Man kan naturligvis ikke komme uden om, at det var balladen mellem de to fangrupperinger, der løb med opmærksomheden. Det gik allerede galt lørdag aften, og søndag var der optøjer på- og udenfor stadion.
Balladen fik Divisionsforeningen til at reagere prompte, og på ubestemt tid skal opgørene mellem FC København og Brøndby IF spilles kun med fans af hjemmeholdet.
Stig Tøfting ryster som de fleste andre på hovedet af fansenes opførsel.
– Der hersker ingen tvivl om, at det ikke hører nogen steder hjemme. Jeg så børnefamilier, som nærmest løb for livet. Det er enormt uskønt og fuldstændig hjernedødt. Hvis de vil slås så tag da for fanden ud på en eller anden mark. Det skal ikke gå udover andre mennesker, konstaterer "Tøffe".
Som undrer sig over en anden ting; hvordan i alverden får fansene fra de to lejre smuglet så meget krudt med ind på stadion?
– Det er jo fint nok, at man påstår, at de der romerlys kan blive smuglet ind i underbukserne eller oppe under "Ulrik", men noget af det, der bliver fyret af, er jo fandeme nytårsbatterier. Hvordan kommer det med ind? Det må der jo være nogle, der er velvidende om. Ellers kan det ikke lade sig gøre, siger Stig Tøfting, der frygter, at de fremtidige opgør mellem FCK og Brøndby bliver helt uden tilskuere.
– Det bliver jo det næste. Man gider jo ikke havde al den ballade. Er det det, man vil have ud af det? Skal vi helt derhen, før folk fatter det? Det kan jeg ikke forstå.
Rundens top:
Det var godt nok en afgørende sejr til Viborg. Nu kan de rent faktisk øjne muligheden for at snige sig med i mesterskabsspillet. Vejle slår Lyngby 2-0 – den havde jeg faktisk set komme. Det var opmuntrende og en kæmpe sejr.
Rundens flop:
Her må jeg simpelthen pege på Lyngby. De plejer at være et seværdigt hold, men det er de godt nok ikke i denne sæson. Det ser svært ud for dem. Når man taber 0-2 til det hold, der har været dårligst i denne sæson, er det tankevækkende, og jeg så ikke noget i den kamp, der pegede på, at Lyngby havde fortjent at få point.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job