Gaaab.
Søndagens fodboldbrag på Vestegnen mellem Brøndby IF og FC København blev en fodboldmæssig fuser uden mål. De dramatiske indslag kom fra fansene – og det blev alt, alt for dramatisk.
Tipsbladets kommentator Stig Tøfting var absolut heller ikke imponeret over, hvad der udspillede sig i det københavnske derby – hverken på- eller udenfor banen.
– Det var ganske enkelt elendig reklame for dansk fodbold. Jeg sad og så kampen med en kammerat, og vi kiggede på hinanden i pausen og sagde "det er noget af det ringeste nogensinde i et derby". Det var virkelig ikke godt, konstaterer "Tøffe".
Og lad os da bare starte med fodbolden.
Brøndby IF havde et lille overtag på bolden, men det var FC København, der var tættest på at vinde, da både Robert og Mohamed Elyounoussi havde et par listige afslutninger i anden halvleg.
Stig Tøfting er slet ikke i tvivl om, at FC København er bedst tjent med det ene point.
– Brøndby er midt i et voldsomt kampprogram, og hvis man, når de syv kampe er spillet, står med et point i snit, så rækker det ikke. Brøndby skulle være gået hårdere efter sejren mod FC København, og jeg synes ikke, de risikerede nok, siger han.
På ét punkt føler han dog også med de blå-gule. Ifølge Tipsbladets kommentator blev Brøndby snydt for et klokkeklart straffespark, da bolden ramte Andreas Cornelius på hånden (se videoen i toppen af artiklen og bedøm selv).
– Der er ingen linje i de dommerkendelser, og det har jeg sagt mange gange efterhånden. Man kan ikke gøre sig mere bred med armen, end Cornelius gør der. Armen er direkte ud til siden, og det vil aldrig nogensinde være en naturlig position. Jeg mener, der er straffespark til Brøndby, siger Stig Tøfting.
Som traditionen efterhånden foreskriver, er Benjamin Leander, der er dommerekspert og fodboldanalytiker på SpilXperten, ikke enig med Stig Tøfting.
– Reglerne foreskriver tydeligt, at en bold, der kommer fra kort afstand, og er spillet af enten spilleren selv eller en medspiller, ikke er strafbar, selv om armen er i en unaturlig position, fastslår Leander.
Den udmelding giver Stig Tøfting ingenting for.
– Jeg har kun skuldertræk til overs for den kommentar, for det er faktuelt forkert. Det skal ikke give et straffespark, når bolden kommer fra en medspiller, men det kan godt. Se bare på situationen i forrige runde, hvor der dømmes straffespark mod Clement Bischoff i Aarhus, selv om bolden kommer fra Patrick Pentz, siger han og tilføjer:
– Hver gang, dommerne kommer med et eller andet, kan de tage lovbogen i hånden og pege på det ene og det andet. Der undrer jeg mig bare over, hvorfor fanden man så ikke dømmer ens hver weekend.
Benjamin Leander peger på, at situationen med Andreas Cornelius og situationen med Clement Bischoff ikke er sammenlignelige, da der i Aarhus er tale om et afrettet skud, som til sidst rammer Brøndby-spilleren.
Læs med igen i næste uge, hvor Stig Tøfting og Benjamin Leander formentlig atter er uenige om et eller andet….
Artiklen fortsætter under billedet

Ballade
Man kan naturligvis ikke komme uden om, at det var balladen mellem de to fangrupperinger, der løb med opmærksomheden. Det gik allerede galt lørdag aften, og søndag var der optøjer på- og udenfor stadion.
Balladen fik Divisionsforeningen til at reagere prompte, og på ubestemt tid skal opgørene mellem FC København og Brøndby IF spilles kun med fans af hjemmeholdet.
Stig Tøfting ryster som de fleste andre på hovedet af fansenes opførsel.
– Der hersker ingen tvivl om, at det ikke hører nogen steder hjemme. Jeg så børnefamilier, som nærmest løb for livet. Det er enormt uskønt og fuldstændig hjernedødt. Hvis de vil slås så tag da for fanden ud på en eller anden mark. Det skal ikke gå udover andre mennesker, konstaterer "Tøffe".
Som undrer sig over en anden ting; hvordan i alverden får fansene fra de to lejre smuglet så meget krudt med ind på stadion?
– Det er jo fint nok, at man påstår, at de der romerlys kan blive smuglet ind i underbukserne eller oppe under "Ulrik", men noget af det, der bliver fyret af, er jo fandeme nytårsbatterier. Hvordan kommer det med ind? Det må der jo være nogle, der er velvidende om. Ellers kan det ikke lade sig gøre, siger Stig Tøfting, der frygter, at de fremtidige opgør mellem FCK og Brøndby bliver helt uden tilskuere.
– Det bliver jo det næste. Man gider jo ikke havde al den ballade. Er det det, man vil have ud af det? Skal vi helt derhen, før folk fatter det? Det kan jeg ikke forstå.
Rundens top:
Det var godt nok en afgørende sejr til Viborg. Nu kan de rent faktisk øjne muligheden for at snige sig med i mesterskabsspillet. Vejle slår Lyngby 2-0 – den havde jeg faktisk set komme. Det var opmuntrende og en kæmpe sejr.
Rundens flop:
Her må jeg simpelthen pege på Lyngby. De plejer at være et seværdigt hold, men det er de godt nok ikke i denne sæson. Det ser svært ud for dem. Når man taber 0-2 til det hold, der har været dårligst i denne sæson, er det tankevækkende, og jeg så ikke noget i den kamp, der pegede på, at Lyngby havde fortjent at få point.
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Steve Cooper giver ingen fribilletter
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
Peter Schmeichel taget på sengen
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer