– Tomasson fortjener en meget høj karakter.
Malmö FF er Nordens eneste repræsentant i Champions League i denne sæson, og på sidelinjen kan den tidligere danske landsholdsanfører Jon Dahl Tomasson se tilbage på 20 succesfulde måneder som cheftræner for det skånske flagskib.
Den indledende vurdering af danskeren står Per Bohman for. Han dækker Malmö FF som sportsreporter hos Aftonbladet og beretter om en vellykket kursændring siden Tomassons ankomst i januar 2020.
– Malmö FF spillede kraftfuld fodbold med stor fokus på fysik, fart og højt presspil under holdets seneste træner, Uwe Rösler.
– Tomasson er lykkedes med at beholde energien fra den tid, men har samtidigt lagt en mere avanceret spillestil ovenpå. MFF er blevet modigere, mere offensiv og bedre til at styre kampene med danskerens hollandsk inspirerede fodbold, siger Bohman.
Danske Søren Rieks, der er en af Malmö FF’s mest erfarne spillere, nyder tilværelsen under landsmandens ledelse.
– Tidligere spillede vi 5-3-2 og vandt mange 1-0-sejre. Nu kommer vi længere frem på banen og skaber flere chancer og mål. Det er bare sjovere som spiller, og det har jo også vist sig som en vindende formular, siger Rieks.
Malmö FF missede mesterskabet i de to sæsoner op til Tomassons ankomst og i Europa spillede holdet på næsthøjeste niveau.
Men Tomasson, der som spiller vandt Champions League med AC Milan i 2003 og Uefa Cuppen med Feyenoord i 2002, har både ændret spillestilen og mentaliteten.
– Han stiller sig aldrig tilfreds og vil altid opnå mere. Man kan tydeligt mærke, at han har prøvet det meste som spiller, og det forsøger han nu at implementere i klubbens dna.
– Intet er umuligt, og ingen opgave er for stor. Den indstilling har givet os en klart større tro på tingene end tidligere, siger Søren Rieks.
Han fremhæver holdets returkamp mod det skotske mesterhold, Rangers FC, i kvalifikationen til Champions League som et lysende eksempel.
Malmö FF var bagud 0-1 ved pausen og havde fået en mand smidt ud.
– Det så skidt ud for os, men han understregede i pausen, at der ville komme muligheder, hvis vi blev ved med at spille fremad. Det gav os selvtillid og ro, og så endte det med et større mirakel, siger 34-årige Rieks om 2-1-sejren i Glasgow.
Malmö FF oversteg forventningerne i kvalifikationen, og det er i den grad også påkrævet i en gruppe, hvor modstanderne hedder Chelsea, Juventus og Zenit.
– Vi er ikke bare med som det tynde øl. Vi har høje forventninger til os selv. Vi skal holde liv i og kæmpe om point i alle kampe og ikke bare være statister, siger Rieks uden at ville opstille en mere konkret målsætning.
Per Bohman har begrænsede forventninger.
– Her i Sverige bliver vi meget imponerende, hvis et hold kvalificerer sig til gruppespillet, men vi forventer ikke noget.
– Tager Malmö tre-fire point i gruppespillet vil det være en stor fremgang for svensk fodbold, siger Aftonbladet-reporteren.
Malmö FF tager tirsdag hul på sit gruppespil med en hjemmekamp mod Juventus klokken 21.00.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
I chok over Steve Cooper-historie
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Kæmpe nyhed i udlandet
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
INTERVIEW
