– Tomasson fortjener en meget høj karakter.
Malmö FF er Nordens eneste repræsentant i Champions League i denne sæson, og på sidelinjen kan den tidligere danske landsholdsanfører Jon Dahl Tomasson se tilbage på 20 succesfulde måneder som cheftræner for det skånske flagskib.
Den indledende vurdering af danskeren står Per Bohman for. Han dækker Malmö FF som sportsreporter hos Aftonbladet og beretter om en vellykket kursændring siden Tomassons ankomst i januar 2020.
– Malmö FF spillede kraftfuld fodbold med stor fokus på fysik, fart og højt presspil under holdets seneste træner, Uwe Rösler.
– Tomasson er lykkedes med at beholde energien fra den tid, men har samtidigt lagt en mere avanceret spillestil ovenpå. MFF er blevet modigere, mere offensiv og bedre til at styre kampene med danskerens hollandsk inspirerede fodbold, siger Bohman.
Danske Søren Rieks, der er en af Malmö FF’s mest erfarne spillere, nyder tilværelsen under landsmandens ledelse.
– Tidligere spillede vi 5-3-2 og vandt mange 1-0-sejre. Nu kommer vi længere frem på banen og skaber flere chancer og mål. Det er bare sjovere som spiller, og det har jo også vist sig som en vindende formular, siger Rieks.
Malmö FF missede mesterskabet i de to sæsoner op til Tomassons ankomst og i Europa spillede holdet på næsthøjeste niveau.
Men Tomasson, der som spiller vandt Champions League med AC Milan i 2003 og Uefa Cuppen med Feyenoord i 2002, har både ændret spillestilen og mentaliteten.
– Han stiller sig aldrig tilfreds og vil altid opnå mere. Man kan tydeligt mærke, at han har prøvet det meste som spiller, og det forsøger han nu at implementere i klubbens dna.
– Intet er umuligt, og ingen opgave er for stor. Den indstilling har givet os en klart større tro på tingene end tidligere, siger Søren Rieks.
Han fremhæver holdets returkamp mod det skotske mesterhold, Rangers FC, i kvalifikationen til Champions League som et lysende eksempel.
Malmö FF var bagud 0-1 ved pausen og havde fået en mand smidt ud.
– Det så skidt ud for os, men han understregede i pausen, at der ville komme muligheder, hvis vi blev ved med at spille fremad. Det gav os selvtillid og ro, og så endte det med et større mirakel, siger 34-årige Rieks om 2-1-sejren i Glasgow.
Malmö FF oversteg forventningerne i kvalifikationen, og det er i den grad også påkrævet i en gruppe, hvor modstanderne hedder Chelsea, Juventus og Zenit.
– Vi er ikke bare med som det tynde øl. Vi har høje forventninger til os selv. Vi skal holde liv i og kæmpe om point i alle kampe og ikke bare være statister, siger Rieks uden at ville opstille en mere konkret målsætning.
Per Bohman har begrænsede forventninger.
– Her i Sverige bliver vi meget imponerende, hvis et hold kvalificerer sig til gruppespillet, men vi forventer ikke noget.
– Tager Malmö tre-fire point i gruppespillet vil det være en stor fremgang for svensk fodbold, siger Aftonbladet-reporteren.
Malmö FF tager tirsdag hul på sit gruppespil med en hjemmekamp mod Juventus klokken 21.00.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Præsenteret i FC København
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
– Vi er pressede
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
På blokken i danskerklub
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
