Topklubber vil have reservehold i divisionerne

Både Brøndby og FC Midtjylland ser gode perspektiver i, hvis Superliga-klubbernes reservehold igen begyndte at optræde i divisionerne.



I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010. 

Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.

– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.

Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.

– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.

– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.

Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.

– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:

– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.

Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_20







Åge Hareide er alvorligt syg




EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Vanvittige scener i Parken!

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Ny kæmpeklub er interesseret

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’



Thomas-Delaney FCK Superligaen FC-Koebenhavn FC-København EKSKLUSIVT

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Riemer giver Højlund-opdatering

GOG buldrer forbi bundhold

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Aflyser pressemøde i Parken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Peter Christiansen har fundet afløseren

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Superliga-profil får trænerlicens

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Chok i OB – siger op efter seks dage

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Clement Bischoff på tavlen

Landstræner uenig med Ronaldo

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket