I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010.
Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.
– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.
Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.
– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.
– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.
Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.
– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:
– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.
Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
INTERVIEW
Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TOPNYHED
Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT
