Topscorertitel lurer: ‘Ville jo stå og lyve’

At blive topscorer i Superligaen er ikke det centrale, men dumt ville det bestemt heller ikke være at stå om to måneder som ligaens mest scorende spiller i 2024/25.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der bliver lavet særdeles mange mål i denne Superliga-sæson.

3,05 mål per kamp ligger gennemsnit per opgør på efter 23 runder og dermed 138 kampe i sæsonen, og en af dem, der virkelig markerer sig, er AGF‘s Patrick Mortensen.

Efter de 23 spillerunder er Patrick Mortensen Superliga-topscorer med 16 scoringer med et stadigt pænt forspring til brandvarme German Onugkha i Vejle på 11 mål og Brøndbys Mathias Kvistgaarden samt Randers’ Simen Nordli, der har lavet 12 mål hver.

Patrick Mortensen har i denne sæson rundet 100 Superliga-mål i karrieren og isoleret for AGF, og selv om Mortensen er en særdeles kollektivt orienteret spiller, erkender han også, at en topscorertitel har en betydning.

– Jeg ville jo stå og lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød noget. Selvfølgelig betyder det noget som angriber at blive topscorer, så det er selvfølgelig noget, jeg går efter. Men det er ikke sådan min hovedmålsætning, hvis man kan sige sådan, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har gang i en god sæson. Foto: Alamy

– Altså, som vi spiller i søndags, så vil vi jo hellere vinde 2-0 og ikke score, end at tabe og så få scoret. Sådan vil jeg nok forklare det. Og så kan det godt være, at topscorer-listen ryger på baggrund af det, siger Patrick Mortensen.

– Men omvendt, så ved vi jo også godt, at det kan gå lidt hånd i hånd. Som du selv siger, at hvis jeg laver nogle gode præstationer, så vinder vi måske også lidt flere kampe og får en bedre placering. Men det er ikke sådan noget, der fylder. Det er det faktisk ikke. Der er egentlig mange, der snakker om det, men jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg tror egentlig, at jo mindre tid og energi, jeg bruger på det der fokus, jo nemmere og hurtigere kommer det til mig.

Mortensen bevægede sig i den grad op som favorit til topscorertitlen helt tidligt her i 2025 med en mindre lavine af scoringer, men AGF-anføreren vil ikke til at tænke dybere over topscorertitlen og selve jagten på mål.

– Det er generelt i forhold til mine mål. Som angriber bliver du jo målt og vejet hver uge på det. Du kan spille nok så godt, men hvis du ikke scorer i 10 kampe, så bliver du jo sat på bænken. Så jeg tror, det er enormt vigtigt som angriber, at du ikke fokuserer på det der slutprodukt, men fokuserer lidt på rejsen og udviklingen og at komme frem til chancerne. Så kommer slutproduktet også lidt nemmere, tror jeg, siger Patrick Mortensen.

Der er ni runder tilbage af Superliga-sæsonen, og når AGF spiller på mandag, er der altså direkte topscorerduel mellem Mortensen og Mathias Kvistgaarden, der senest spillede en meget flot kamp i Herning mod FC Midtjylland.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Høgh hyldes af UEFA

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Den første i næsten 40 år

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Færdig i FC Midtjylland?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

OB straffer angriber

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Bo Svensson i spil til stort job

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Kærlige beskeder vælter ind

Vild udtalelse om Nathan Trott

Medie peger på FC København

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt