Topscorertitel lurer: ‘Ville jo stå og lyve’

At blive topscorer i Superligaen er ikke det centrale, men dumt ville det bestemt heller ikke være at stå om to måneder som ligaens mest scorende spiller i 2024/25.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der bliver lavet særdeles mange mål i denne Superliga-sæson.

3,05 mål per kamp ligger gennemsnit per opgør på efter 23 runder og dermed 138 kampe i sæsonen, og en af dem, der virkelig markerer sig, er AGF‘s Patrick Mortensen.

Efter de 23 spillerunder er Patrick Mortensen Superliga-topscorer med 16 scoringer med et stadigt pænt forspring til brandvarme German Onugkha i Vejle på 11 mål og Brøndbys Mathias Kvistgaarden samt Randers’ Simen Nordli, der har lavet 12 mål hver.

Patrick Mortensen har i denne sæson rundet 100 Superliga-mål i karrieren og isoleret for AGF, og selv om Mortensen er en særdeles kollektivt orienteret spiller, erkender han også, at en topscorertitel har en betydning.

– Jeg ville jo stå og lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød noget. Selvfølgelig betyder det noget som angriber at blive topscorer, så det er selvfølgelig noget, jeg går efter. Men det er ikke sådan min hovedmålsætning, hvis man kan sige sådan, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har gang i en god sæson. Foto: Alamy

– Altså, som vi spiller i søndags, så vil vi jo hellere vinde 2-0 og ikke score, end at tabe og så få scoret. Sådan vil jeg nok forklare det. Og så kan det godt være, at topscorer-listen ryger på baggrund af det, siger Patrick Mortensen.

– Men omvendt, så ved vi jo også godt, at det kan gå lidt hånd i hånd. Som du selv siger, at hvis jeg laver nogle gode præstationer, så vinder vi måske også lidt flere kampe og får en bedre placering. Men det er ikke sådan noget, der fylder. Det er det faktisk ikke. Der er egentlig mange, der snakker om det, men jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg tror egentlig, at jo mindre tid og energi, jeg bruger på det der fokus, jo nemmere og hurtigere kommer det til mig.

Mortensen bevægede sig i den grad op som favorit til topscorertitlen helt tidligt her i 2025 med en mindre lavine af scoringer, men AGF-anføreren vil ikke til at tænke dybere over topscorertitlen og selve jagten på mål.

– Det er generelt i forhold til mine mål. Som angriber bliver du jo målt og vejet hver uge på det. Du kan spille nok så godt, men hvis du ikke scorer i 10 kampe, så bliver du jo sat på bænken. Så jeg tror, det er enormt vigtigt som angriber, at du ikke fokuserer på det der slutprodukt, men fokuserer lidt på rejsen og udviklingen og at komme frem til chancerne. Så kommer slutproduktet også lidt nemmere, tror jeg, siger Patrick Mortensen.

Der er ni runder tilbage af Superliga-sæsonen, og når AGF spiller på mandag, er der altså direkte topscorerduel mellem Mortensen og Mathias Kvistgaarden, der senest spillede en meget flot kamp i Herning mod FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Historisk finale! Han er verdens bedste

De vil gerne have Jens Jønsson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen