ÅRHUS (Tipsbladet): Der bliver lavet særdeles mange mål i denne Superliga-sæson.
3,05 mål per kamp ligger gennemsnit per opgør på efter 23 runder og dermed 138 kampe i sæsonen, og en af dem, der virkelig markerer sig, er AGF‘s Patrick Mortensen.
Efter de 23 spillerunder er Patrick Mortensen Superliga-topscorer med 16 scoringer med et stadigt pænt forspring til brandvarme German Onugkha i Vejle på 11 mål og Brøndbys Mathias Kvistgaarden samt Randers’ Simen Nordli, der har lavet 12 mål hver.
Patrick Mortensen har i denne sæson rundet 100 Superliga-mål i karrieren og isoleret for AGF, og selv om Mortensen er en særdeles kollektivt orienteret spiller, erkender han også, at en topscorertitel har en betydning.
– Jeg ville jo stå og lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød noget. Selvfølgelig betyder det noget som angriber at blive topscorer, så det er selvfølgelig noget, jeg går efter. Men det er ikke sådan min hovedmålsætning, hvis man kan sige sådan, siger Patrick Mortensen.

– Altså, som vi spiller i søndags, så vil vi jo hellere vinde 2-0 og ikke score, end at tabe og så få scoret. Sådan vil jeg nok forklare det. Og så kan det godt være, at topscorer-listen ryger på baggrund af det, siger Patrick Mortensen.
– Men omvendt, så ved vi jo også godt, at det kan gå lidt hånd i hånd. Som du selv siger, at hvis jeg laver nogle gode præstationer, så vinder vi måske også lidt flere kampe og får en bedre placering. Men det er ikke sådan noget, der fylder. Det er det faktisk ikke. Der er egentlig mange, der snakker om det, men jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg tror egentlig, at jo mindre tid og energi, jeg bruger på det der fokus, jo nemmere og hurtigere kommer det til mig.
Mortensen bevægede sig i den grad op som favorit til topscorertitlen helt tidligt her i 2025 med en mindre lavine af scoringer, men AGF-anføreren vil ikke til at tænke dybere over topscorertitlen og selve jagten på mål.
– Det er generelt i forhold til mine mål. Som angriber bliver du jo målt og vejet hver uge på det. Du kan spille nok så godt, men hvis du ikke scorer i 10 kampe, så bliver du jo sat på bænken. Så jeg tror, det er enormt vigtigt som angriber, at du ikke fokuserer på det der slutprodukt, men fokuserer lidt på rejsen og udviklingen og at komme frem til chancerne. Så kommer slutproduktet også lidt nemmere, tror jeg, siger Patrick Mortensen.
Der er ni runder tilbage af Superliga-sæsonen, og når AGF spiller på mandag, er der altså direkte topscorerduel mellem Mortensen og Mathias Kvistgaarden, der senest spillede en meget flot kamp i Herning mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TRANSFERPLANEN