Topscorertitel lurer: ‘Ville jo stå og lyve’

At blive topscorer i Superligaen er ikke det centrale, men dumt ville det bestemt heller ikke være at stå om to måneder som ligaens mest scorende spiller i 2024/25.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der bliver lavet særdeles mange mål i denne Superliga-sæson.

3,05 mål per kamp ligger gennemsnit per opgør på efter 23 runder og dermed 138 kampe i sæsonen, og en af dem, der virkelig markerer sig, er AGF‘s Patrick Mortensen.

Efter de 23 spillerunder er Patrick Mortensen Superliga-topscorer med 16 scoringer med et stadigt pænt forspring til brandvarme German Onugkha i Vejle på 11 mål og Brøndbys Mathias Kvistgaarden samt Randers’ Simen Nordli, der har lavet 12 mål hver.

Patrick Mortensen har i denne sæson rundet 100 Superliga-mål i karrieren og isoleret for AGF, og selv om Mortensen er en særdeles kollektivt orienteret spiller, erkender han også, at en topscorertitel har en betydning.

– Jeg ville jo stå og lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød noget. Selvfølgelig betyder det noget som angriber at blive topscorer, så det er selvfølgelig noget, jeg går efter. Men det er ikke sådan min hovedmålsætning, hvis man kan sige sådan, siger Patrick Mortensen.

Patrick Mortensen har gang i en god sæson. Foto: Alamy

– Altså, som vi spiller i søndags, så vil vi jo hellere vinde 2-0 og ikke score, end at tabe og så få scoret. Sådan vil jeg nok forklare det. Og så kan det godt være, at topscorer-listen ryger på baggrund af det, siger Patrick Mortensen.

– Men omvendt, så ved vi jo også godt, at det kan gå lidt hånd i hånd. Som du selv siger, at hvis jeg laver nogle gode præstationer, så vinder vi måske også lidt flere kampe og får en bedre placering. Men det er ikke sådan noget, der fylder. Det er det faktisk ikke. Der er egentlig mange, der snakker om det, men jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg tror egentlig, at jo mindre tid og energi, jeg bruger på det der fokus, jo nemmere og hurtigere kommer det til mig.

Mortensen bevægede sig i den grad op som favorit til topscorertitlen helt tidligt her i 2025 med en mindre lavine af scoringer, men AGF-anføreren vil ikke til at tænke dybere over topscorertitlen og selve jagten på mål.

– Det er generelt i forhold til mine mål. Som angriber bliver du jo målt og vejet hver uge på det. Du kan spille nok så godt, men hvis du ikke scorer i 10 kampe, så bliver du jo sat på bænken. Så jeg tror, det er enormt vigtigt som angriber, at du ikke fokuserer på det der slutprodukt, men fokuserer lidt på rejsen og udviklingen og at komme frem til chancerne. Så kommer slutproduktet også lidt nemmere, tror jeg, siger Patrick Mortensen.

Der er ni runder tilbage af Superliga-sæsonen, og når AGF spiller på mandag, er der altså direkte topscorerduel mellem Mortensen og Mathias Kvistgaarden, der senest spillede en meget flot kamp i Herning mod FC Midtjylland.



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

En kæmpe sejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Helt vild med Oscar Schwartau

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

– Det vil være fuldstændigt magisk

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Opløftende melding for ‘AC’