ÅRHUS (Tipsbladet): Der bliver lavet særdeles mange mål i denne Superliga-sæson.
3,05 mål per kamp ligger gennemsnit per opgør på efter 23 runder og dermed 138 kampe i sæsonen, og en af dem, der virkelig markerer sig, er AGF‘s Patrick Mortensen.
Efter de 23 spillerunder er Patrick Mortensen Superliga-topscorer med 16 scoringer med et stadigt pænt forspring til brandvarme German Onugkha i Vejle på 11 mål og Brøndbys Mathias Kvistgaarden samt Randers’ Simen Nordli, der har lavet 12 mål hver.
Patrick Mortensen har i denne sæson rundet 100 Superliga-mål i karrieren og isoleret for AGF, og selv om Mortensen er en særdeles kollektivt orienteret spiller, erkender han også, at en topscorertitel har en betydning.
– Jeg ville jo stå og lyve, hvis jeg sagde, at det ikke betød noget. Selvfølgelig betyder det noget som angriber at blive topscorer, så det er selvfølgelig noget, jeg går efter. Men det er ikke sådan min hovedmålsætning, hvis man kan sige sådan, siger Patrick Mortensen.

– Altså, som vi spiller i søndags, så vil vi jo hellere vinde 2-0 og ikke score, end at tabe og så få scoret. Sådan vil jeg nok forklare det. Og så kan det godt være, at topscorer-listen ryger på baggrund af det, siger Patrick Mortensen.
– Men omvendt, så ved vi jo også godt, at det kan gå lidt hånd i hånd. Som du selv siger, at hvis jeg laver nogle gode præstationer, så vinder vi måske også lidt flere kampe og får en bedre placering. Men det er ikke sådan noget, der fylder. Det er det faktisk ikke. Der er egentlig mange, der snakker om det, men jeg bruger ikke så meget energi på det. Jeg tror egentlig, at jo mindre tid og energi, jeg bruger på det der fokus, jo nemmere og hurtigere kommer det til mig.
Mortensen bevægede sig i den grad op som favorit til topscorertitlen helt tidligt her i 2025 med en mindre lavine af scoringer, men AGF-anføreren vil ikke til at tænke dybere over topscorertitlen og selve jagten på mål.
– Det er generelt i forhold til mine mål. Som angriber bliver du jo målt og vejet hver uge på det. Du kan spille nok så godt, men hvis du ikke scorer i 10 kampe, så bliver du jo sat på bænken. Så jeg tror, det er enormt vigtigt som angriber, at du ikke fokuserer på det der slutprodukt, men fokuserer lidt på rejsen og udviklingen og at komme frem til chancerne. Så kommer slutproduktet også lidt nemmere, tror jeg, siger Patrick Mortensen.
Der er ni runder tilbage af Superliga-sæsonen, og når AGF spiller på mandag, er der altså direkte topscorerduel mellem Mortensen og Mathias Kvistgaarden, der senest spillede en meget flot kamp i Herning mod FC Midtjylland.
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FC København scorer millionbeløb
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
