FC Barcelona tager smal sejr i topopgør

En scoring af Ferran Torres i slutningen af første halvleg var nok til Barcelona-sejr over Atlético Madrid.



Barcelona er tilsyneladende ustoppelig i jagten på det spanske mesterskab.

Søndag eftermiddag genetablerede den catalanske storklub forspringet på 11 point ned til Real Madrid ved at besejre La Ligas nummer tre, Atlético Madrid, med 1-0 på Camp Nou.

Ferran Torres blev matchvinder med kampens eneste scoring i første halvlegs næstsidste minut.

Det var Raphinha, der sendte bolden på tværs til Torres på kanten af feltet. Den spanske landsholdsspiller tog et træk og udplacerede Jan Oblak i Atlético-målet med et fladt skud.

Målet faldt på et tørt sted for både Barcelona og Torres. Holdet havde ikke scoret i de to seneste kampe, og for offensivspilleren var det blot sæsonens fjerde fuldtræffer i den spanske liga.

Nogen sindsoprivende første halvleg var der ikke tale om, selv om gæsternes Antoine Griezmann tidligt ramte overliggeren. Som ventet havde Barcelona bolden klart mest, men Atlético forsvarede sig i vanlig stil godt.

Det skabte 44 chancefattige minutter, inden Torres altså fandt en sprække i gæsternes forsvarsfæstning.

Der kom mere gang i sagerne efter sidebyttet, hvor Atlético sneg sig længere frem på banen.

Der blev skabt pæne åbninger i begge ender, og den største tilfaldt Raphinha, der efter Robert Lewandowskis tværpasning ikke formåede at bugsere bolden over målstregen fra et par meters afstand.

Dermed sluttede det med et 1-0-resultat, der ikke kan komme som nogen overraskelse, når Barcelona er på banen.

En tredjedel af holdets ligakampe i denne sæson – ti styk – er endt med en 1-0-sejr til Barcelona.

Atlético Madrid indkasserede det første liganederlag siden 8. januar. Holdet kom til Camp Nou med ti sejre og tre uafgjorte i de seneste 13 kampe.

Selv om stimen blev brudt, ligger madrilenerne stadig trygt på tredjepladsen. Der er fem point op til Real Madrid og 12 ned til Real Sociedad, der er nærmeste forfølger.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Aston Villa – Nottingham Forest

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Bayern – PSG

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Freiburg – Braga