Tottenham sejrer på selvmål i danskeropgør

Dele Alli fremtvang sejrsmål for Pierre-Emile Højbjergs Tottenham mod Fulham med anfører Joachim Andersen.



Tottenham holder nogenlunde snor i den sjove ende af tabellen efter den anden sejr i træk i Premier League.

Udekampen mod Fulham blev vundet knebent 1-0 på et mål i første halvleg fremtvunget af Dele Alli. Tosin Adarabioyo snittede dog bolden og blev noteret for et selvmål.

Der var tale om et danskeropgør, hvor Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg fik fuld spilletid for deres respektive mandskaber.

Højbjerg rykker med sit hold op på ottendepladsen med 42 point. Fulham og anfører Joachim Andersen havde chancen for at kravle over nedrykningsstregen efter en stribe gode resultater, men den nødvendige sejr udeblev altså.

Dermed er holdet stadig tre point efter Newcastle og Brighton, der endda har spillet en kamp mindre.

Tottenham var farligst fra begyndelsen på udebane og kom til gode chancer fra første færd. Gareth Bale var tæt på, men han kunne ikke følge op på sine to scoringer fra den seneste kamp mod Burnley.

Efter godt et kvarter var Harry Kane så tæt på med et hovedstød, og allerede minuttet efter kom målet endelig, da Dele Alli snittede Son Heung-mins pasning i mål til 1-0 via Tosin Adarabioyo, der blev noteret for et selvmål.

Med føringen gav Tottenham mere initiativ til Fulham, som dog havde svært ved at veksle boldbesiddelsen til de helt åbne chancer.

Kort efter pausen var Joachim Andersen tæt på med et hovedstød efter hjørnespark, men Hugo Lloris reddede lige under overliggeren.

Efter en time fik Fulham bolden i mål, men VAR vurderede, at Mario Lemina havde haft hånd på bolden.

Samtidig spillede Everton sig op på fjerdepladsen med en udesejr på 1-0 over West Bromwich. Richarlison scorede midtvejs i anden halvleg målet, der bragte Everton op på 46 point.

West Bromwich ligger næstsidst med 17 point – 6 færre end Fulham.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Horsens var et helvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København