Tottenham holder nogenlunde snor i den sjove ende af tabellen efter den anden sejr i træk i Premier League.
Udekampen mod Fulham blev vundet knebent 1-0 på et mål i første halvleg fremtvunget af Dele Alli. Tosin Adarabioyo snittede dog bolden og blev noteret for et selvmål.
Der var tale om et danskeropgør, hvor Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg fik fuld spilletid for deres respektive mandskaber.
Højbjerg rykker med sit hold op på ottendepladsen med 42 point. Fulham og anfører Joachim Andersen havde chancen for at kravle over nedrykningsstregen efter en stribe gode resultater, men den nødvendige sejr udeblev altså.
Dermed er holdet stadig tre point efter Newcastle og Brighton, der endda har spillet en kamp mindre.
Tottenham var farligst fra begyndelsen på udebane og kom til gode chancer fra første færd. Gareth Bale var tæt på, men han kunne ikke følge op på sine to scoringer fra den seneste kamp mod Burnley.
Efter godt et kvarter var Harry Kane så tæt på med et hovedstød, og allerede minuttet efter kom målet endelig, da Dele Alli snittede Son Heung-mins pasning i mål til 1-0 via Tosin Adarabioyo, der blev noteret for et selvmål.
Med føringen gav Tottenham mere initiativ til Fulham, som dog havde svært ved at veksle boldbesiddelsen til de helt åbne chancer.
Kort efter pausen var Joachim Andersen tæt på med et hovedstød efter hjørnespark, men Hugo Lloris reddede lige under overliggeren.
Efter en time fik Fulham bolden i mål, men VAR vurderede, at Mario Lemina havde haft hånd på bolden.
Samtidig spillede Everton sig op på fjerdepladsen med en udesejr på 1-0 over West Bromwich. Richarlison scorede midtvejs i anden halvleg målet, der bragte Everton op på 46 point.
West Bromwich ligger næstsidst med 17 point – 6 færre end Fulham.
/ritzau/
LIVE
LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
INTERVIEW
