Tottenham holder nogenlunde snor i den sjove ende af tabellen efter den anden sejr i træk i Premier League.
Udekampen mod Fulham blev vundet knebent 1-0 på et mål i første halvleg fremtvunget af Dele Alli. Tosin Adarabioyo snittede dog bolden og blev noteret for et selvmål.
Der var tale om et danskeropgør, hvor Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg fik fuld spilletid for deres respektive mandskaber.
Højbjerg rykker med sit hold op på ottendepladsen med 42 point. Fulham og anfører Joachim Andersen havde chancen for at kravle over nedrykningsstregen efter en stribe gode resultater, men den nødvendige sejr udeblev altså.
Dermed er holdet stadig tre point efter Newcastle og Brighton, der endda har spillet en kamp mindre.
Tottenham var farligst fra begyndelsen på udebane og kom til gode chancer fra første færd. Gareth Bale var tæt på, men han kunne ikke følge op på sine to scoringer fra den seneste kamp mod Burnley.
Efter godt et kvarter var Harry Kane så tæt på med et hovedstød, og allerede minuttet efter kom målet endelig, da Dele Alli snittede Son Heung-mins pasning i mål til 1-0 via Tosin Adarabioyo, der blev noteret for et selvmål.
Med føringen gav Tottenham mere initiativ til Fulham, som dog havde svært ved at veksle boldbesiddelsen til de helt åbne chancer.
Kort efter pausen var Joachim Andersen tæt på med et hovedstød efter hjørnespark, men Hugo Lloris reddede lige under overliggeren.
Efter en time fik Fulham bolden i mål, men VAR vurderede, at Mario Lemina havde haft hånd på bolden.
Samtidig spillede Everton sig op på fjerdepladsen med en udesejr på 1-0 over West Bromwich. Richarlison scorede midtvejs i anden halvleg målet, der bragte Everton op på 46 point.
West Bromwich ligger næstsidst med 17 point – 6 færre end Fulham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
OPTAKT
Viborg FF – OB
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
