Tottenham sejrer på selvmål i danskeropgør

Dele Alli fremtvang sejrsmål for Pierre-Emile Højbjergs Tottenham mod Fulham med anfører Joachim Andersen.



Tottenham holder nogenlunde snor i den sjove ende af tabellen efter den anden sejr i træk i Premier League.

Udekampen mod Fulham blev vundet knebent 1-0 på et mål i første halvleg fremtvunget af Dele Alli. Tosin Adarabioyo snittede dog bolden og blev noteret for et selvmål.

Der var tale om et danskeropgør, hvor Joachim Andersen og Pierre-Emile Højbjerg fik fuld spilletid for deres respektive mandskaber.

Højbjerg rykker med sit hold op på ottendepladsen med 42 point. Fulham og anfører Joachim Andersen havde chancen for at kravle over nedrykningsstregen efter en stribe gode resultater, men den nødvendige sejr udeblev altså.

Dermed er holdet stadig tre point efter Newcastle og Brighton, der endda har spillet en kamp mindre.

Tottenham var farligst fra begyndelsen på udebane og kom til gode chancer fra første færd. Gareth Bale var tæt på, men han kunne ikke følge op på sine to scoringer fra den seneste kamp mod Burnley.

Efter godt et kvarter var Harry Kane så tæt på med et hovedstød, og allerede minuttet efter kom målet endelig, da Dele Alli snittede Son Heung-mins pasning i mål til 1-0 via Tosin Adarabioyo, der blev noteret for et selvmål.

Med føringen gav Tottenham mere initiativ til Fulham, som dog havde svært ved at veksle boldbesiddelsen til de helt åbne chancer.

Kort efter pausen var Joachim Andersen tæt på med et hovedstød efter hjørnespark, men Hugo Lloris reddede lige under overliggeren.

Efter en time fik Fulham bolden i mål, men VAR vurderede, at Mario Lemina havde haft hånd på bolden.

Samtidig spillede Everton sig op på fjerdepladsen med en udesejr på 1-0 over West Bromwich. Richarlison scorede midtvejs i anden halvleg målet, der bragte Everton op på 46 point.

West Bromwich ligger næstsidst med 17 point – 6 færre end Fulham.

/ritzau/





Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Frank reddet i døende sekunder

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Patrick Da Silva idømt fængsel

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Nu er han gratis – på vej til OB?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!