FCK-træner om udskældt indkøb: Vi trækker stikket

Luther Singh skal i bedre form. Derfor skal han træne ekstra hårdt den kommende uge og måske ikke spille så meget.



Luther Singh kom til FC København i sommer, men han har endnu ikke vist sig som en fuldgod erstatning for Mohamed Daramy. Nu trækker cheftræner Jess Thorup i samråd med spilleren stikket, som han formulerer det ifølge B.T.

Det betyder, at Singh skal på et ekstra hårdt træningsprogram i den kommende tid, og at han derfor måske bliver holdt uden for kamptrupperne. I søndagens derby mod Brøndby IF var han udtaget til bruttotruppen, men blev siet fra, da det viste sig, at Jens Stage var helt fit til at spille.

Og det var altså ifølge Thorup med fuldt overlæg.

– Jeg har haft nogle snakke med Luther efter de sidste par kampe, og vi er blevet enige om, at vi trækker stikket, og nu skal vi gøre noget ved det her, så det ikke bliver halvt, siger han til B.T.

– Han er ikke der, hvor han skal være med formen. Det har vi taget konsekvensen af, og vi har sagt til Luther, at de næste par uger kommer til at handle om at træne ekstra hårdt, så han skal tilbage i topform. Vi tager en uge ad gangen. Vi lægger et stenhårdt program, og så må vi se, om han er med i næste weekend.

Op til derbyet talte vi på tipsbladet.dk med den portugisiske journalist Pascoal Sousa, som dækker Singhs tidligere klub, Braga, tæt. Han fremhævede blandt andet, at Singh skal være i god form for at præstere.

– Han har talentet, men han skal være fit. Hvis han ikke er fit, spiller han ikke godt. Han er en meget hurtig spiller med bolden, så hvis han ikke er fysisk skarp, fungerer det ikke for ham, sagde Sousa.

Læs hele interviewet med Sousa, hvor han siger, at Luther Singh skal blive voksen, her.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan