Luther Singh kom til FC København i sommer, men han har endnu ikke vist sig som en fuldgod erstatning for Mohamed Daramy. Nu trækker cheftræner Jess Thorup i samråd med spilleren stikket, som han formulerer det ifølge B.T.
Det betyder, at Singh skal på et ekstra hårdt træningsprogram i den kommende tid, og at han derfor måske bliver holdt uden for kamptrupperne. I søndagens derby mod Brøndby IF var han udtaget til bruttotruppen, men blev siet fra, da det viste sig, at Jens Stage var helt fit til at spille.
Og det var altså ifølge Thorup med fuldt overlæg.
– Jeg har haft nogle snakke med Luther efter de sidste par kampe, og vi er blevet enige om, at vi trækker stikket, og nu skal vi gøre noget ved det her, så det ikke bliver halvt, siger han til B.T.
– Han er ikke der, hvor han skal være med formen. Det har vi taget konsekvensen af, og vi har sagt til Luther, at de næste par uger kommer til at handle om at træne ekstra hårdt, så han skal tilbage i topform. Vi tager en uge ad gangen. Vi lægger et stenhårdt program, og så må vi se, om han er med i næste weekend.
Op til derbyet talte vi på tipsbladet.dk med den portugisiske journalist Pascoal Sousa, som dækker Singhs tidligere klub, Braga, tæt. Han fremhævede blandt andet, at Singh skal være i god form for at præstere.
– Han har talentet, men han skal være fit. Hvis han ikke er fit, spiller han ikke godt. Han er en meget hurtig spiller med bolden, så hvis han ikke er fysisk skarp, fungerer det ikke for ham, sagde Sousa.
Læs hele interviewet med Sousa, hvor han siger, at Luther Singh skal blive voksen, her.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
