Træt af horror-statistik: Her gik det galt

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg vil have sit hold langt bedre ud af starthullerne hver gang, efter FCM er kommet bagud 0-1 hele ti gange i de første tre måneder af sæsonen.



IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.

Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.

Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.

– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.

– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.

– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.

– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.

– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.



Lander snart: Han bliver Man Utds næste køb

‘De har problemer med os’

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bekræftet: Færdig

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Stor ros til FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer