Træt af horror-statistik: Her gik det galt

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg vil have sit hold langt bedre ud af starthullerne hver gang, efter FCM er kommet bagud 0-1 hele ti gange i de første tre måneder af sæsonen.



IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.

Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.

Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.

– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.

– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.

– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.

– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.

– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.





‘En fantastisk situation’




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter forhandlinger

Højbjerg reagerer på skandale

AGF – Vejle Boldklub

LIVE: FCK – OB

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Sønderjyske – Brøndby IF



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Brøndbys milliontransfer slår rekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Nedtur for Christian Nørgaard

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

FC København – OB

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Kaos truer: Politiet advarer

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Drama – chokfyring i Premier League? 

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

‘Sæt ham af!’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

FC Fredericia – Randers FC

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Giver status på Daramy – her er planen

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

Gravesen med klar opfordring til FCK

0,1 procent

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Brøndby præsenterer ny spiller

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Får landsholdskarantæne