IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.
Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.
Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.
– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.
– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.
– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.
– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.
– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TOPNYHED