IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.
Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.
Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.
– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.
– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.
– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.
– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.
– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.
LIVE
LIVE: Zlatan afslører nyt stort job
TOPNYHED
Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
AVIS
Interessant afsløring
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER