IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.
Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.
Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.
– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.
– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.
– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.
– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.
– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.
LIVE
LIVE: Pep Guardiola-erstatning på plads
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
‘Er den største Bournemouth-fan’
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer