Træt af horror-statistik: Her gik det galt

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg vil have sit hold langt bedre ud af starthullerne hver gang, efter FCM er kommet bagud 0-1 hele ti gange i de første tre måneder af sæsonen.



IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.

Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.

Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.

– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.

– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.

– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.

– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.

– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

AGF-scoop: Hijackede transfer

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her kan man se La Liga fremover