IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?
FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.
Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.
Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.
– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.
– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.
– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.
FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.
– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.
– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
NYHEDER