Træt af horror-statistik: Her gik det galt

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg vil have sit hold langt bedre ud af starthullerne hver gang, efter FCM er kommet bagud 0-1 hele ti gange i de første tre måneder af sæsonen.



IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.

Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.

Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.

– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.

– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.

– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.

– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.

– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.





Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel




LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

I svime over Morten Hjulmand

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Barcelona vandt 7-2

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stjerner rammer eksklusiv klub

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ