Træt af horror-statistik: Her gik det galt

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg vil have sit hold langt bedre ud af starthullerne hver gang, efter FCM er kommet bagud 0-1 hele ti gange i de første tre måneder af sæsonen.



IKAST (Tipsbladet): – Skal vi ikke bare tale om det først?

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har lige talt længe og grundigt på tv om FC Midtjyllands elendige statistik med at komme bagud i kampene, så han er helt varmet op til snakken om, hvorfor holdet ti gange i de første tre måneder af sæsonen er kommet bagud 0-1.

Det er en usædvanlig statistik for et tophold, som Tipsbladet afdækkede i denne artikel i mandags.

Og selv om forløbet af kampene kan inddeles i flere forskellige kategorier, ringer alarmklokkerne så højt for FCM-cheftræneren, når man ni af de ti gange er kommet bagud før pausen, at han og trænerne aktivt har taget det op med spillerne i denne uge.

– Når det er kommet op i det antal, både med antal gange, vi er kommet bagud, men også med dårlige starter, er vi nødt til at italesætte det, siger Thomas Thomasberg.

– Det er noget, vi forhåbentlig kan gøre noget ved inde på banen. Det skulle gerne være sådan, at den mentale parathed er det. Måske skal vi den lidt mere simple måde, hvor vi bare går ud og kriger den fra start, være lidt mere synlig.

– Og så ser jeg selvfølgelig på, hvordan vi stiller op. Har vi været stærke nok til sammen med spillerne at sikre, at vi kommer ud med det rigtige udtryk. Det tror vi på, at vi får mere tydeligt at se i de kommende kampe, siger FCM-cheftræneren.

FC Midtjylland var heldig med ikke at være bagud i første halvleg mod Maccabi Tel Aviv og mere bagud i søndagens kamp mod Sønderjyske, to halvlege Thomas Thomasberg er enormt utilfreds med og ikke vil se gentaget.

– Vi sad alle sammen med en fornemmelse i Haderslev af, at vi ikke smed nok ind i kampen. Det gjorde heller ikke nok [i første halvleg] i Serbien. Så bliver risikoen for at komme bagud og at tabe kampen for stor, siger FCM-cheftræneren.

– Vi stod efter de ti første kampe [i Superligaen] og sagde, at vi er blevet bedre til at have bolden og flytte den sikkert rundt og skabe chancer. Der kan godt være en snert af, at vi i nogle kampe har været lidt for fokuseret på at have bolden fra start, at det med at vinde territorium, bolde og tage løbene, det har man lidt troet, at nogle andre ville gøre, fordi man har haft for meget fokus på have bolden i stedet for at erobre den, siger Thomas Thomasberg.

FC Midtjylland får chancen for at rette op på det klokken 18.45 i kampen mod Union Saint-Gilloise, hvor hjemmeholdet i Herning kan tage et stort skridt mod avancement ved at vinde og dermed gå fra fire til syv point i det nye ligaspil.





I struben på Thorup: Han er svag og under niveau




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Vejle Boldklub – AGF

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC Midtjylland – Brøndby IF

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokpris på Victor Froholdt

Sønderjyske – OB

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lamine Yamal med karrierens første

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Tilbage efter regelbrud

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City