SILKEBORG (Tipsbladet): Der var ikke en finger at sætte på Silkeborgs avancement til pokalfinalen med en 2-1-sejr over Brøndby IF.
Spillerne og cheftræner Kent Nielsen blev på skift kaldt ned til hyldest foran fanafsnittet, og over to kampe havde SIF skabt et væld af chancer og hjemme onsdag aften domineret de gulblusede gæster.
Silkeborgs spillere, stab og ledelse skal nu afvente torsdag aftens kamp i Parken mellem FC København og Viborg FF.
FCK vandt sidste uges kamp i Viborg 1-0 og er klar favorit til at gå i finalen.

Sker det, skal Silkeborg og FCK spillede pokalfinale på MCH Arena i Herning, mens en finale mellem SIF og VFF skal spilles på Brøndby Stadion.
Det er ikke første gang, pokalfinalen rejser rundt i landet.
Men gentagne tilfælde af voldsom ballade til kampe mellem FCK og Brøndby har givet en uheldig situation med fire forskellige scenarier for finalen og antallet af tilskuere.
Og det ærgrer Silkeborg-direktør Kent Madsen, at relativt få ballademagere skal skabe alle de problemer for fodboldfans, der gerne vil til en pokalfinale, ikke mindst SIF’s fans.
– Det nytter ikke, at jeg ærgrer mig over det. Det er et vilkår, at man har valgt i DBU og Divisionsforeningen at sende det i udbud, hvor pokalfinalen skal spilles, og det har Brøndby Stadion så vundet, siger Kent Madsen efter pokalsemifinalen mod Brøndby.
– Det, der ærgrer mig, er, at der er nogle fjolser, der opfører sig så dårligt, at der er et sikkerhedsissue i, at København og Silkeborg skal spille i Brøndby. Det synes jeg simpelthen er så træls, men det er ude af vores hænder.
– Det er fair nok, at man så siger, når politiet fraråder FCK-fans til en kamp på Brøndby Stadion, så er der ikke nogen af de to finale-deltagere, der kan få hjemmebane.
Sjovt at vinde hos Superliga-rival
Silkeborgs fans har ikke været synderligt begejstrede ved udsigten til en pokalfinale hos rivalerne i Herning.
Og det er da heller ikke Kent Madsens drømmescenarie, selv om han prøver at tage en situation uden for SIF’s kontrol med et smil.
– Det kunne da være fantastisk at være dem, der første og eneste gang vinder pokalen på MCH Arena. Der tror jeg aldrig, at pokalfinalen kommer igen, siger Kent Madsen, der ærgrer sig på fansenes vegne over de relativt få pladser, man vil få tildelt.

Silkeborg-direktør Kent Madsen. Foto: Alamy
– Jeg tror, der er godt og vel 5.000 billetter til hver klub. Og sidste gang havde vi jo næsten 12.000 med i Parken. Så der er mange, der ikke kan komme ind og se den. Det giver os noget arbejde, som vi selvfølgelig har gjort os nogle tanker om. Men nu venter vi lige og ser, hvordan det går i morgen [torsdag] aften. Så vil vi relativt hurtigt melde ud, hvordan adgangen er. Og det bliver tricky, og der bliver rigtig mange skuffede, siger Kent Madsen om scenariet, der bliver til virkelighed, hvis FCK i aften lever op til favoritværdigheden og går i pokalfinalen.
Pokalfinalen var også i Brøndby i 2022, hvor der var alvorlige problemer (læs mere her) med sikkerheden med overfald på fans fra både FC Midtjylland og OB.
Hvem vinder pokalfinalen?
0 Votes
Du kan følge pokal-semifinalen i Parken i aften på Tipsbladet – en kamp, FCK-træner Jacob Neestrup understreger, at hjemmeholdet ikke tager let på.
LIVE
TransferLIVE: På vej mod chokskifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Danskerklub fyrer træneren
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
EKSKLUSIVT
