‘Nogle fjolser’

Glæden over en tur i pokalfinalen er altoverskyggende i Silkeborg, men på fansenes vegne ærgrer det Silkeborg-boss, at der sandsynligvis kommer betydeligt færre SIF-fans med i år end sidste år.



SILKEBORG (Tipsbladet): Der var ikke en finger at sætte på Silkeborgs avancement til pokalfinalen med en 2-1-sejr over Brøndby IF.

Spillerne og cheftræner Kent Nielsen blev på skift kaldt ned til hyldest foran fanafsnittet, og over to kampe havde SIF skabt et væld af chancer og hjemme onsdag aften domineret de gulblusede gæster.

Silkeborgs spillere, stab og ledelse skal nu afvente torsdag aftens kamp i Parken mellem FC København og Viborg FF.

FCK vandt sidste uges kamp i Viborg 1-0 og er klar favorit til at gå i finalen.

Sker det, skal Silkeborg og FCK spillede pokalfinale på MCH Arena i Herning, mens en finale mellem SIF og VFF skal spilles på Brøndby Stadion.

Det er ikke første gang, pokalfinalen rejser rundt i landet.

Men gentagne tilfælde af voldsom ballade til kampe mellem FCK og Brøndby har givet en uheldig situation med fire forskellige scenarier for finalen og antallet af tilskuere.

Og det ærgrer Silkeborg-direktør Kent Madsen, at relativt få ballademagere skal skabe alle de problemer for fodboldfans, der gerne vil til en pokalfinale, ikke mindst SIF’s fans.

– Det nytter ikke, at jeg ærgrer mig over det. Det er et vilkår, at man har valgt i DBU og Divisionsforeningen at sende det i udbud, hvor pokalfinalen skal spilles, og det har Brøndby Stadion så vundet, siger Kent Madsen efter pokalsemifinalen mod Brøndby.

– Det, der ærgrer mig, er, at der er nogle fjolser, der opfører sig så dårligt, at der er et sikkerhedsissue i, at København og Silkeborg skal spille i Brøndby. Det synes jeg simpelthen er så træls, men det er ude af vores hænder.

– Det er fair nok, at man så siger, når politiet fraråder FCK-fans til en kamp på Brøndby Stadion, så er der ikke nogen af de to finale-deltagere, der kan få hjemmebane.

Sjovt at vinde hos Superliga-rival

Silkeborgs fans har ikke været synderligt begejstrede ved udsigten til en pokalfinale hos rivalerne i Herning.

Og det er da heller ikke Kent Madsens drømmescenarie, selv om han prøver at tage en situation uden for SIF’s kontrol med et smil.

– Det kunne da være fantastisk at være dem, der første og eneste gang vinder pokalen på MCH Arena. Der tror jeg aldrig, at pokalfinalen kommer igen, siger Kent Madsen, der ærgrer sig på fansenes vegne over de relativt få pladser, man vil få tildelt.

Kent-Madsen_900

Silkeborg-direktør Kent Madsen. Foto: Alamy

– Jeg tror, der er godt og vel 5.000 billetter til hver klub. Og sidste gang havde vi jo næsten 12.000 med i Parken. Så der er mange, der ikke kan komme ind og se den. Det giver os noget arbejde, som vi selvfølgelig har gjort os nogle tanker om. Men nu venter vi lige og ser, hvordan det går i morgen [torsdag] aften. Så vil vi relativt hurtigt melde ud, hvordan adgangen er. Og det bliver tricky, og der bliver rigtig mange skuffede, siger Kent Madsen om scenariet, der bliver til virkelighed, hvis FCK i aften lever op til favoritværdigheden og går i pokalfinalen.

Pokalfinalen var også i Brøndby i 2022, hvor der var alvorlige problemer (læs mere her) med sikkerheden med overfald på fans fra både FC Midtjylland og OB.

Hvem vinder pokalfinalen?

  • Silkeborg IF
  • FC København
  • Viborg FF
  • Silkeborg IF
  • FC København
  • Viborg FF

0 Votes

Du kan følge pokal-semifinalen i Parken i aften på Tipsbladet – en kamp, FCK-træner Jacob Neestrup understreger, at hjemmeholdet ikke tager let på.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Speakman om transfer: En unik situation

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB