2023 er et overstået kapitel for Superligaens vedkommende.
Der mangler stadig nogle pokalkampe og to spændingsmættede kampe i København og Bulgarien for FC København og FC Nordsjælland, men Superliga-sæsonen er spillet til ende med en tæt top og flere nye, interessante profiler i toppen af rækken.
I sommer satte Superliga-klubberne en fænomenal, for ikke at sige uhyggeligt høj, transferrekord med salg for 880 millioner kroner på et på mange måder glohedt europæisk transfermarked.
Det er ekstremt usandsynligt, for ikke at sige umuligt, at januar-transfervinduet på nogen måde kommer i nærheden af det niveau, alene fordi de fleste store handler i Europa og dermed også i Danmark finder sted om sommeren.
– Vi har lige haft to-tre transfervinduer efter corona, der har været nærmest euforiske, og som også har været påvirket af, at der er udsigt til langt større indtægter i Champions League. På den måde har mange klubber allerede været i gang med at investere i truppen, så de kommer med i de nye Europa-turneringer fra sommeren 2024, siger Jesper Jørgensen fra Deloitte til Tipsbladet.
Jørgensen, der er partner og økonom ved det store, internationale konsulentfirma, ser især en faktor, der kan sætte fut i markedet i 2024, selvom aktiviteten på markedet ser ud til at falde lidt.
– Saudi-Arabien vil bare blive ved. Det er nemmere for dem om sommeren, hvor spillere har kontraktudløb, og klubberne i Europa lettere kan overtales til at sælge. Men jeg vil tro, at de kommer til at støvsuge markedet i januar for de spillere, det er muligt at få fat på, og det kommer vi til at se igen og igen de næste mange transfervinduer, siger Jesper Jørgensen.
I sommer kom Allan Sousa fra Superliga-nedrykkeren AaB til en mindre men pludselig særdeles velhavende klub i fjerdebedste række i Saudi-Arabien, og flere spillere fra danske klubber eller danskere i udlandet kan igen blive aktuelle.
For pengene kommer ikke til at være nogen begrænsning for klubberne og den stat, der finansierer dem, forudsiger Jesper Jørgensen.
– Saudi-Arabien har så mange penge at investere i det her, at det for dem er de rene småbeløb set i det store billede.
– De har så mange penge, småbeløb at købe spillere – de overhovedet ikke brugt alle pengene på spillere i sommer. De har overhovedet ikke brugt alle pengene med de spillere, de hentede til ligaen i sommer. De skal have vinterlegene i Asien, VM-slutrunden, klub-VM begynder nu her i Saudi-Arabien. De har pengene til at blive ved med at disrupte fodboldbranchen og gøre livet svært for Liverpool og hvem det nu kommer til at gå ud over næste gang, siger Jesper Jørgensen.
De mange penge i transfermarkedet betyder også fejlkøb i Superligaen. Læs om det her, og hvorfor store fejlkøb i toppen af Superligaen ikke nødvendigvis er ensbetydende med dundrende fiasko.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
Anbefaler FC Midtjylland til alle
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
Conrad Harder assisterer i nederlag
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
