Transfer-fest i Superligaen? Småpenge for dem

Især én faktor peger i retning af, at der også kan komme fart på transfermarkedet i 2024, måske allerede til januar.



2023 er et overstået kapitel for Superligaens vedkommende.

Der mangler stadig nogle pokalkampe og to spændingsmættede kampe i København og Bulgarien for FC København og FC Nordsjælland, men Superliga-sæsonen er spillet til ende med en tæt top og flere nye, interessante profiler i toppen af rækken.

I sommer satte Superliga-klubberne en fænomenal, for ikke at sige uhyggeligt høj, transferrekord med salg for 880 millioner kroner på et på mange måder glohedt europæisk transfermarked.

Det er ekstremt usandsynligt, for ikke at sige umuligt, at januar-transfervinduet på nogen måde kommer i nærheden af det niveau, alene fordi de fleste store handler i Europa og dermed også i Danmark finder sted om sommeren.

– Vi har lige haft to-tre transfervinduer efter corona, der har været nærmest euforiske, og som også har været påvirket af, at der er udsigt til langt større indtægter i Champions League. På den måde har mange klubber allerede været i gang med at investere i truppen, så de kommer med i de nye Europa-turneringer fra sommeren 2024, siger Jesper Jørgensen fra Deloitte til Tipsbladet.

Jørgensen, der er partner og økonom ved det store, internationale konsulentfirma, ser især en faktor, der kan sætte fut i markedet i 2024, selvom aktiviteten på markedet ser ud til at falde lidt.

– Saudi-Arabien vil bare blive ved. Det er nemmere for dem om sommeren, hvor spillere har kontraktudløb, og klubberne i Europa lettere kan overtales til at sælge. Men jeg vil tro, at de kommer til at støvsuge markedet i januar for de spillere, det er muligt at få fat på, og det kommer vi til at se igen og igen de næste mange transfervinduer, siger Jesper Jørgensen.

I sommer kom Allan Sousa fra Superliga-nedrykkeren AaB til en mindre men pludselig særdeles velhavende klub i fjerdebedste række i Saudi-Arabien, og flere spillere fra danske klubber eller danskere i udlandet kan igen blive aktuelle.

For pengene kommer ikke til at være nogen begrænsning for klubberne og den stat, der finansierer dem, forudsiger Jesper Jørgensen.

– Saudi-Arabien har så mange penge at investere i det her, at det for dem er de rene småbeløb set i det store billede.

– De har så mange penge, småbeløb at købe spillere – de overhovedet ikke brugt alle pengene på spillere i sommer. De har overhovedet ikke brugt alle pengene med de spillere, de hentede til ligaen i sommer. De skal have vinterlegene i Asien, VM-slutrunden, klub-VM begynder nu her i Saudi-Arabien. De har pengene til at blive ved med at disrupte fodboldbranchen og gøre livet svært for Liverpool og hvem det nu kommer til at gå ud over næste gang, siger Jesper Jørgensen.

De mange penge i transfermarkedet betyder også fejlkøb i Superligaen. Læs om det her, og hvorfor store fejlkøb i toppen af Superligaen ikke nødvendigvis er ensbetydende med dundrende fiasko.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’