2023 er et overstået kapitel for Superligaens vedkommende.
Der mangler stadig nogle pokalkampe og to spændingsmættede kampe i København og Bulgarien for FC København og FC Nordsjælland, men Superliga-sæsonen er spillet til ende med en tæt top og flere nye, interessante profiler i toppen af rækken.
I sommer satte Superliga-klubberne en fænomenal, for ikke at sige uhyggeligt høj, transferrekord med salg for 880 millioner kroner på et på mange måder glohedt europæisk transfermarked.
Det er ekstremt usandsynligt, for ikke at sige umuligt, at januar-transfervinduet på nogen måde kommer i nærheden af det niveau, alene fordi de fleste store handler i Europa og dermed også i Danmark finder sted om sommeren.
– Vi har lige haft to-tre transfervinduer efter corona, der har været nærmest euforiske, og som også har været påvirket af, at der er udsigt til langt større indtægter i Champions League. På den måde har mange klubber allerede været i gang med at investere i truppen, så de kommer med i de nye Europa-turneringer fra sommeren 2024, siger Jesper Jørgensen fra Deloitte til Tipsbladet.
Jørgensen, der er partner og økonom ved det store, internationale konsulentfirma, ser især en faktor, der kan sætte fut i markedet i 2024, selvom aktiviteten på markedet ser ud til at falde lidt.
– Saudi-Arabien vil bare blive ved. Det er nemmere for dem om sommeren, hvor spillere har kontraktudløb, og klubberne i Europa lettere kan overtales til at sælge. Men jeg vil tro, at de kommer til at støvsuge markedet i januar for de spillere, det er muligt at få fat på, og det kommer vi til at se igen og igen de næste mange transfervinduer, siger Jesper Jørgensen.
I sommer kom Allan Sousa fra Superliga-nedrykkeren AaB til en mindre men pludselig særdeles velhavende klub i fjerdebedste række i Saudi-Arabien, og flere spillere fra danske klubber eller danskere i udlandet kan igen blive aktuelle.
For pengene kommer ikke til at være nogen begrænsning for klubberne og den stat, der finansierer dem, forudsiger Jesper Jørgensen.
– Saudi-Arabien har så mange penge at investere i det her, at det for dem er de rene småbeløb set i det store billede.
– De har så mange penge, småbeløb at købe spillere – de overhovedet ikke brugt alle pengene på spillere i sommer. De har overhovedet ikke brugt alle pengene med de spillere, de hentede til ligaen i sommer. De skal have vinterlegene i Asien, VM-slutrunden, klub-VM begynder nu her i Saudi-Arabien. De har pengene til at blive ved med at disrupte fodboldbranchen og gøre livet svært for Liverpool og hvem det nu kommer til at gå ud over næste gang, siger Jesper Jørgensen.
De mange penge i transfermarkedet betyder også fejlkøb i Superligaen. Læs om det her, og hvorfor store fejlkøb i toppen af Superligaen ikke nødvendigvis er ensbetydende med dundrende fiasko.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Sverige skal til VM
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Tottenham præsenterer ny træner
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
Rasmus Højlund har ikke set det før
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Melder ud om Kasper Hjulmand
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
