Transfer-fest i Superligaen? Småpenge for dem

Især én faktor peger i retning af, at der også kan komme fart på transfermarkedet i 2024, måske allerede til januar.



2023 er et overstået kapitel for Superligaens vedkommende.

Der mangler stadig nogle pokalkampe og to spændingsmættede kampe i København og Bulgarien for FC København og FC Nordsjælland, men Superliga-sæsonen er spillet til ende med en tæt top og flere nye, interessante profiler i toppen af rækken.

I sommer satte Superliga-klubberne en fænomenal, for ikke at sige uhyggeligt høj, transferrekord med salg for 880 millioner kroner på et på mange måder glohedt europæisk transfermarked.

Det er ekstremt usandsynligt, for ikke at sige umuligt, at januar-transfervinduet på nogen måde kommer i nærheden af det niveau, alene fordi de fleste store handler i Europa og dermed også i Danmark finder sted om sommeren.

– Vi har lige haft to-tre transfervinduer efter corona, der har været nærmest euforiske, og som også har været påvirket af, at der er udsigt til langt større indtægter i Champions League. På den måde har mange klubber allerede været i gang med at investere i truppen, så de kommer med i de nye Europa-turneringer fra sommeren 2024, siger Jesper Jørgensen fra Deloitte til Tipsbladet.

Jørgensen, der er partner og økonom ved det store, internationale konsulentfirma, ser især en faktor, der kan sætte fut i markedet i 2024, selvom aktiviteten på markedet ser ud til at falde lidt.

– Saudi-Arabien vil bare blive ved. Det er nemmere for dem om sommeren, hvor spillere har kontraktudløb, og klubberne i Europa lettere kan overtales til at sælge. Men jeg vil tro, at de kommer til at støvsuge markedet i januar for de spillere, det er muligt at få fat på, og det kommer vi til at se igen og igen de næste mange transfervinduer, siger Jesper Jørgensen.

I sommer kom Allan Sousa fra Superliga-nedrykkeren AaB til en mindre men pludselig særdeles velhavende klub i fjerdebedste række i Saudi-Arabien, og flere spillere fra danske klubber eller danskere i udlandet kan igen blive aktuelle.

For pengene kommer ikke til at være nogen begrænsning for klubberne og den stat, der finansierer dem, forudsiger Jesper Jørgensen.

– Saudi-Arabien har så mange penge at investere i det her, at det for dem er de rene småbeløb set i det store billede.

– De har så mange penge, småbeløb at købe spillere – de overhovedet ikke brugt alle pengene på spillere i sommer. De har overhovedet ikke brugt alle pengene med de spillere, de hentede til ligaen i sommer. De skal have vinterlegene i Asien, VM-slutrunden, klub-VM begynder nu her i Saudi-Arabien. De har pengene til at blive ved med at disrupte fodboldbranchen og gøre livet svært for Liverpool og hvem det nu kommer til at gå ud over næste gang, siger Jesper Jørgensen.

De mange penge i transfermarkedet betyder også fejlkøb i Superligaen. Læs om det her, og hvorfor store fejlkøb i toppen af Superligaen ikke nødvendigvis er ensbetydende med dundrende fiasko.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Nedtur for Højlund og Napoli

Manchester United sætter Chelsea på plads



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

OB siger farvel til seks spillere

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Det drømmer alle om’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Her spiller Lasse Schöne i dag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

‘Så brænder hele København ned’