I den forgangne uge blev Akinkunmi Amoo og Pione Sisto sendt til Omonia på Cypern og Alanyaspor i Tyrkiet.
Samlet transfersum: Nul kroner, og dermed et tab på transferen på 30 millioner kroner i FCK’s og et sted mellem 16 og 20 for FC Midtjylland plus en ordentlig pose løn og muligvis bonusser til en mand, den ene FCM-træner efter den anden ikke kunne bruge.
FC Nordsjælland sendte Wahid Faghir tilbage efter en dyr lejeaftale, Sigurd Haugen er lejet til NAC Breda uden anden dækning til AGF end løn, og især i FCK og FCM finder vi flere dyre spillere, der aldrig bliver deres prislap værd.
På mange måder er det problematiske tilfælde.
Man kan med rette, ja man skal, tale om menneskelig og sportslig fallit i de to førstenævnte tilfælde.
Men som fodbold er skruet sammen lige nu, er pengene og det finansielle tab nok det mindste.
Der var en gang, hvor 30-40 millioner kroner brændt af på en enkelt spiller, man siden måtte sende ud af Superligaen transferfrit efter al for lidt sportslig præstation, kunne have kostet jobs og fået bestyrelsen til at varsle livreddende kapitaludvidelser.
I dag er det mere et skuldertræk oppe i toppen af Superligaens finans-pyramide, hvor de bedste unge spillere sælges dyrere og hurtigere end nogensinde før.

FC København tjener ti gange så meget på gruppespillet i Champions League, som Amoo-fadæsen koster.
FC Midtjylland har lige i et enkelt transfervindue brugt fem gange så meget, som man finansielt taber på Sisto-handlen, og man er næppe færdig med at skrue op.
Jeg bifalder ikke noget som helst her eller siger, det her er et sundhedstegn for fodbold, vel nærmere tværtimod.
Men vi er nødt til at have proportionerne i orden.
Så ligesom vi ikke skal tro, at enkelt gruppespil eller et salg a la Isaksen, Haraldsson og Nuamah forvandler dansk fodbold for evigt og skaber nye dynastier, er det nu også en del af forretningen og den indregnede risiko oppe i de største klubber, at nogle af de pivdyre spillere ender som sportslige og finansielle flop.
Det er alvorlige hak i tuden sportsligt og mandskabsmæssigt, og det skal opvejes af gode beslutninger, ikke mindst med tanke på, hvor gode muligheder FC København og FC Midtjylland har på markedet som Superligaens to klart stærkeste transferklubber.
Men den kyniske finansielle kalkule er, at det her vil ske igen og igen, og nok med større beløb, hvis transfermarkedet og topfodbold som ventet vokser sig endnu større og vildere i de kommende år.
Selv verdens dygtigste indkøbere som dem i Red Bull-organisationen og Manchester City henter masser af spillere, der flopper brutalt, og det kommer de danske klubber også til at gøre igen og igen i de kommende år med alle de penge, de har mellem hænderne.
Som sagt: Det her er ikke nogen billigelse eller mig, der siger, at det her bare er godt og skønt. Men vi er nødt til at forstå, hvordan Superligaen fungerer i dag, også de elementer, vi ikke nødvendigvis bryder os om eller er enige i.
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann