I den forgangne uge blev Akinkunmi Amoo og Pione Sisto sendt til Omonia på Cypern og Alanyaspor i Tyrkiet.
Samlet transfersum: Nul kroner, og dermed et tab på transferen på 30 millioner kroner i FCK’s og et sted mellem 16 og 20 for FC Midtjylland plus en ordentlig pose løn og muligvis bonusser til en mand, den ene FCM-træner efter den anden ikke kunne bruge.
FC Nordsjælland sendte Wahid Faghir tilbage efter en dyr lejeaftale, Sigurd Haugen er lejet til NAC Breda uden anden dækning til AGF end løn, og især i FCK og FCM finder vi flere dyre spillere, der aldrig bliver deres prislap værd.
På mange måder er det problematiske tilfælde.
Man kan med rette, ja man skal, tale om menneskelig og sportslig fallit i de to førstenævnte tilfælde.
Men som fodbold er skruet sammen lige nu, er pengene og det finansielle tab nok det mindste.
Der var en gang, hvor 30-40 millioner kroner brændt af på en enkelt spiller, man siden måtte sende ud af Superligaen transferfrit efter al for lidt sportslig præstation, kunne have kostet jobs og fået bestyrelsen til at varsle livreddende kapitaludvidelser.
I dag er det mere et skuldertræk oppe i toppen af Superligaens finans-pyramide, hvor de bedste unge spillere sælges dyrere og hurtigere end nogensinde før.

FC København tjener ti gange så meget på gruppespillet i Champions League, som Amoo-fadæsen koster.
FC Midtjylland har lige i et enkelt transfervindue brugt fem gange så meget, som man finansielt taber på Sisto-handlen, og man er næppe færdig med at skrue op.
Jeg bifalder ikke noget som helst her eller siger, det her er et sundhedstegn for fodbold, vel nærmere tværtimod.
Men vi er nødt til at have proportionerne i orden.
Så ligesom vi ikke skal tro, at enkelt gruppespil eller et salg a la Isaksen, Haraldsson og Nuamah forvandler dansk fodbold for evigt og skaber nye dynastier, er det nu også en del af forretningen og den indregnede risiko oppe i de største klubber, at nogle af de pivdyre spillere ender som sportslige og finansielle flop.
Det er alvorlige hak i tuden sportsligt og mandskabsmæssigt, og det skal opvejes af gode beslutninger, ikke mindst med tanke på, hvor gode muligheder FC København og FC Midtjylland har på markedet som Superligaens to klart stærkeste transferklubber.
Men den kyniske finansielle kalkule er, at det her vil ske igen og igen, og nok med større beløb, hvis transfermarkedet og topfodbold som ventet vokser sig endnu større og vildere i de kommende år.
Selv verdens dygtigste indkøbere som dem i Red Bull-organisationen og Manchester City henter masser af spillere, der flopper brutalt, og det kommer de danske klubber også til at gøre igen og igen i de kommende år med alle de penge, de har mellem hænderne.
Som sagt: Det her er ikke nogen billigelse eller mig, der siger, at det her bare er godt og skønt. Men vi er nødt til at forstå, hvordan Superligaen fungerer i dag, også de elementer, vi ikke nødvendigvis bryder os om eller er enige i.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Tottenham under stregen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Bayern slår rekord i ny storsejr
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART