I den forgangne uge blev Akinkunmi Amoo og Pione Sisto sendt til Omonia på Cypern og Alanyaspor i Tyrkiet.
Samlet transfersum: Nul kroner, og dermed et tab på transferen på 30 millioner kroner i FCK’s og et sted mellem 16 og 20 for FC Midtjylland plus en ordentlig pose løn og muligvis bonusser til en mand, den ene FCM-træner efter den anden ikke kunne bruge.
FC Nordsjælland sendte Wahid Faghir tilbage efter en dyr lejeaftale, Sigurd Haugen er lejet til NAC Breda uden anden dækning til AGF end løn, og især i FCK og FCM finder vi flere dyre spillere, der aldrig bliver deres prislap værd.
På mange måder er det problematiske tilfælde.
Man kan med rette, ja man skal, tale om menneskelig og sportslig fallit i de to førstenævnte tilfælde.
Men som fodbold er skruet sammen lige nu, er pengene og det finansielle tab nok det mindste.
Der var en gang, hvor 30-40 millioner kroner brændt af på en enkelt spiller, man siden måtte sende ud af Superligaen transferfrit efter al for lidt sportslig præstation, kunne have kostet jobs og fået bestyrelsen til at varsle livreddende kapitaludvidelser.
I dag er det mere et skuldertræk oppe i toppen af Superligaens finans-pyramide, hvor de bedste unge spillere sælges dyrere og hurtigere end nogensinde før.

FC København tjener ti gange så meget på gruppespillet i Champions League, som Amoo-fadæsen koster.
FC Midtjylland har lige i et enkelt transfervindue brugt fem gange så meget, som man finansielt taber på Sisto-handlen, og man er næppe færdig med at skrue op.
Jeg bifalder ikke noget som helst her eller siger, det her er et sundhedstegn for fodbold, vel nærmere tværtimod.
Men vi er nødt til at have proportionerne i orden.
Så ligesom vi ikke skal tro, at enkelt gruppespil eller et salg a la Isaksen, Haraldsson og Nuamah forvandler dansk fodbold for evigt og skaber nye dynastier, er det nu også en del af forretningen og den indregnede risiko oppe i de største klubber, at nogle af de pivdyre spillere ender som sportslige og finansielle flop.
Det er alvorlige hak i tuden sportsligt og mandskabsmæssigt, og det skal opvejes af gode beslutninger, ikke mindst med tanke på, hvor gode muligheder FC København og FC Midtjylland har på markedet som Superligaens to klart stærkeste transferklubber.
Men den kyniske finansielle kalkule er, at det her vil ske igen og igen, og nok med større beløb, hvis transfermarkedet og topfodbold som ventet vokser sig endnu større og vildere i de kommende år.
Selv verdens dygtigste indkøbere som dem i Red Bull-organisationen og Manchester City henter masser af spillere, der flopper brutalt, og det kommer de danske klubber også til at gøre igen og igen i de kommende år med alle de penge, de har mellem hænderne.
Som sagt: Det her er ikke nogen billigelse eller mig, der siger, at det her bare er godt og skønt. Men vi er nødt til at forstå, hvordan Superligaen fungerer i dag, også de elementer, vi ikke nødvendigvis bryder os om eller er enige i.
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
Hård kritik af FC København-stjerne
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE