Milliontab i FCK og FCM: Det vil ske igen og igen

ANALYSE: De to klubbers indkøbere ser dumme ud efter at have fejlet med Pione Sisto og Akinkunmi Amoo, men de store milliontab betyder i sig selv intet for de to transferklubber.



I den forgangne uge blev Akinkunmi Amoo og Pione Sisto sendt til Omonia på Cypern og Alanyaspor i Tyrkiet.

Samlet transfersum: Nul kroner, og dermed et tab på transferen på 30 millioner kroner i FCK’s og et sted mellem 16 og 20 for FC Midtjylland plus en ordentlig pose løn og muligvis bonusser til en mand, den ene FCM-træner efter den anden ikke kunne bruge.

FC Nordsjælland sendte Wahid Faghir tilbage efter en dyr lejeaftale, Sigurd Haugen er lejet til NAC Breda uden anden dækning til AGF end løn, og især i FCK og FCM finder vi flere dyre spillere, der aldrig bliver deres prislap værd.

På mange måder er det problematiske tilfælde.

Man kan med rette, ja man skal, tale om menneskelig og sportslig fallit i de to førstenævnte tilfælde.

Men som fodbold er skruet sammen lige nu, er pengene og det finansielle tab nok det mindste.

Der var en gang, hvor 30-40 millioner kroner brændt af på en enkelt spiller, man siden måtte sende ud af Superligaen transferfrit efter al for lidt sportslig præstation, kunne have kostet jobs og fået bestyrelsen til at varsle livreddende kapitaludvidelser.

I dag er det mere et skuldertræk oppe i toppen af Superligaens finans-pyramide, hvor de bedste unge spillere sælges dyrere og hurtigere end nogensinde før.

208656

FC København tjener ti gange så meget på gruppespillet i Champions League, som Amoo-fadæsen koster.

FC Midtjylland har lige i et enkelt transfervindue brugt fem gange så meget, som man finansielt taber på Sisto-handlen, og man er næppe færdig med at skrue op.

Jeg bifalder ikke noget som helst her eller siger, det her er et sundhedstegn for fodbold, vel nærmere tværtimod.

Men vi er nødt til at have proportionerne i orden.

Så ligesom vi ikke skal tro, at enkelt gruppespil eller et salg a la Isaksen, Haraldsson og Nuamah forvandler dansk fodbold for evigt og skaber nye dynastier, er det nu også en del af forretningen og den indregnede risiko oppe i de største klubber, at nogle af de pivdyre spillere ender som sportslige og finansielle flop.

Det er alvorlige hak i tuden sportsligt og mandskabsmæssigt, og det skal opvejes af gode beslutninger, ikke mindst med tanke på, hvor gode muligheder FC København og FC Midtjylland har på markedet som Superligaens to klart stærkeste transferklubber.

Men den kyniske finansielle kalkule er, at det her vil ske igen og igen, og nok med større beløb, hvis transfermarkedet og topfodbold som ventet vokser sig endnu større og vildere i de kommende år.

Selv verdens dygtigste indkøbere som dem i Red Bull-organisationen og Manchester City henter masser af spillere, der flopper brutalt, og det kommer de danske klubber også til at gøre igen og igen i de kommende år med alle de penge, de har mellem hænderne.

Som sagt: Det her er ikke nogen billigelse eller mig, der siger, at det her bare er godt og skønt. Men vi er nødt til at forstå, hvordan Superligaen fungerer i dag, også de elementer, vi ikke nødvendigvis bryder os om eller er enige i.





LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Viborg FF – AGF

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter

FC København – Silkeborg IF

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Medie: Alt peger på, at han er færdig

– Han fik et lortetilbud fra OB

Roser Superliga-træners søn



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Jakob Poulsen med dyster melding

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

OB – FC Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Vejle Boldklub – Randers FC

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Spotpris – så billig er Højbjerg

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske