I sidste uge havde Brøndby IF et spændende navn på besøg i den 15-årige angriber Julian Karlsson Brännlund.
Han er på kontrakt i svenske GIF Sundsvall, men fik altså muligheden for at blive nogle erfaringer rigere og træne med i Brøndby og samtidig deltage i ungdomsturneringen The Next Generation Trophy.
Her viste han sig rigtig flot frem og scorede tilmed et mål i bronzekampen mod RB Salzburg – undervejs besejrede man også Chelsea.
– Der er interesse fra Brøndby, da de også inviterede ham. Hvad udfaldet af interessen bliver, ved jeg ikke. Jeg går ud fra, at de giver mig et svar i løbet af denne uge, og så må vi se, hvad der sker. Hvis ikke der kommer mere ud af det, så har Julian fået en god oplevelse. Det er en win-win situation, uanset om der sker mere, siger akademichef i GIF Sundsvall, Markus Tilly, til Tipsbladet.
Julian Karlsson Brännlund er udstyret med en ungdomskontrakt på tre år i GIF Sundsvall og skal være 16 for at måtte skifte klub til et andet europæisk land. Og ifølge Markus Tilly er det også for tidligt at spekulere i, om der lander et bud fra Brøndby.
– Vi fokuserer på at udvikle vores spillere hver dag, og så vil der måske komme bud. Vi solgte en spiller til Italien sidste år, og det viser, at vi gør en masse ting rigtigt. Så jeg bliver ikke overrasket, hvis der kommer bud undervejs, men det er også en diskussion med Julian og hans familie. Vi sælger ikke nogen, uden de også selv gerne vil afsted.
Dygtig målscorer
Julian Karlsson Brännlund har på trods af sine blot 15 år vist sig rigtig flot frem. Tidligere på året udmærkede han sig i nogle af Sveriges største ungdomsturneringer.
Det var her GIF Sundsvall fik øjnene op for ham.
– Julian er hurtig, venstrebenet og har en fornemmelse for at score mål. Han er ivrig efter at blive bedre hele tiden, så det er nogle af de ting, der fangede vores opmærksomhed, da vi tog ham fra en lille klub i Nordsverige, siger Markus Tilly.
Nu har Brøndby IF altså også fået øjnene op for nogle af de samme ting. Og selvom man havde flere overvejsler i GIF Sundsvalls teknsike stab om at sende ham afsted, så var det i sidste ende en no brainer.
– Der var nogle årsager til at sige nej, da vi kæmper for det på U16-niveau, og vores hold ikke er det samme uden Julian. Men det er også vigtigt for Julian at få en mulighed som den her, hvor han kan få en masse erfaringer.
– Samtidig er det også god PR for os, når vores spillere bliver bemærket af større klubber i Europa. Vi besluttede at lade ham gå, og vi vandt også kampen med vores U16-hold, så det viste sig alt sammen at blive godt.
Foruden Julian Karlsson Brännlund havde Brøndby IF også besøg af norske Arigon Fejzullahu fra Fredrikstad. Han deltog også i The Next Generation Trophy.
Vår akademispelare Julian Karlsson Brännlund har denna vecka blivit inbjuden att spela med den danska storklubben Bröndby IF. Han kommer att representera klubben i den kommande turneringen The Next Generation Trophy.
— GIF Sundsvall (@GIFSundsvall) August 15, 2024
Vi på GIF Sundsvall önskar dig stort lycka till, Julian! 💙 pic.twitter.com/DawbjtKo6N
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Nu stopper han karrieren
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
10. gang i træk
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS