Transfer? Forventer svar fra Brøndby i denne uge

I løbet af denne uge forventer GIF Sundsvall at høre fra Brøndby IF.



I sidste uge havde Brøndby IF et spændende navn på besøg i den 15-årige angriber Julian Karlsson Brännlund.

Han er på kontrakt i svenske GIF Sundsvall, men fik altså muligheden for at blive nogle erfaringer rigere og træne med i Brøndby og samtidig deltage i ungdomsturneringen The Next Generation Trophy.

Her viste han sig rigtig flot frem og scorede tilmed et mål i bronzekampen mod RB Salzburg – undervejs besejrede man også Chelsea.

– Der er interesse fra Brøndby, da de også inviterede ham. Hvad udfaldet af interessen bliver, ved jeg ikke. Jeg går ud fra, at de giver mig et svar i løbet af denne uge, og så må vi se, hvad der sker. Hvis ikke der kommer mere ud af det, så har Julian fået en god oplevelse. Det er en win-win situation, uanset om der sker mere, siger akademichef i GIF Sundsvall, Markus Tilly, til Tipsbladet.

Julian Karlsson Brännlund er udstyret med en ungdomskontrakt på tre år i GIF Sundsvall og skal være 16 for at måtte skifte klub til et andet europæisk land. Og ifølge Markus Tilly er det også for tidligt at spekulere i, om der lander et bud fra Brøndby.

– Vi fokuserer på at udvikle vores spillere hver dag, og så vil der måske komme bud. Vi solgte en spiller til Italien sidste år, og det viser, at vi gør en masse ting rigtigt. Så jeg bliver ikke overrasket, hvis der kommer bud undervejs, men det er også en diskussion med Julian og hans familie. Vi sælger ikke nogen, uden de også selv gerne vil afsted.

Dygtig målscorer
Julian Karlsson Brännlund har på trods af sine blot 15 år vist sig rigtig flot frem. Tidligere på året udmærkede han sig i nogle af Sveriges største ungdomsturneringer.

Det var her GIF Sundsvall fik øjnene op for ham.

– Julian er hurtig, venstrebenet og har en fornemmelse for at score mål. Han er ivrig efter at blive bedre hele tiden, så det er nogle af de ting, der fangede vores opmærksomhed, da vi tog ham fra en lille klub i Nordsverige, siger Markus Tilly.

Nu har Brøndby IF altså også fået øjnene op for nogle af de samme ting. Og selvom man havde flere overvejsler i GIF Sundsvalls teknsike stab om at sende ham afsted, så var det i sidste ende en no brainer.

– Der var nogle årsager til at sige nej, da vi kæmper for det på U16-niveau, og vores hold ikke er det samme uden Julian. Men det er også vigtigt for Julian at få en mulighed som den her, hvor han kan få en masse erfaringer.

– Samtidig er det også god PR for os, når vores spillere bliver bemærket af større klubber i Europa. Vi besluttede at lade ham gå, og vi vandt også kampen med vores U16-hold, så det viste sig alt sammen at blive godt.

Foruden Julian Karlsson Brännlund havde Brøndby IF også besøg af norske Arigon Fejzullahu fra Fredrikstad. Han deltog også i The Next Generation Trophy.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Her lander kampprogrammet for slutspillet

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

I svime over Filip Jørgensen

Hjulmand vinder i Hamborg

Dansk milliardær smider 75.000

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superligaklub præsenterer millionoverskud

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Medie afslører møde med Deco

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Reagerer på Brøndby-bombe

Jonas Schwartz lander nyt job

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk træner storroses

Arne Slot dybt frustreret

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Jubler over Benjamin Schmedes

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby