I sidste uge havde Brøndby IF et spændende navn på besøg i den 15-årige angriber Julian Karlsson Brännlund.
Han er på kontrakt i svenske GIF Sundsvall, men fik altså muligheden for at blive nogle erfaringer rigere og træne med i Brøndby og samtidig deltage i ungdomsturneringen The Next Generation Trophy.
Her viste han sig rigtig flot frem og scorede tilmed et mål i bronzekampen mod RB Salzburg – undervejs besejrede man også Chelsea.
– Der er interesse fra Brøndby, da de også inviterede ham. Hvad udfaldet af interessen bliver, ved jeg ikke. Jeg går ud fra, at de giver mig et svar i løbet af denne uge, og så må vi se, hvad der sker. Hvis ikke der kommer mere ud af det, så har Julian fået en god oplevelse. Det er en win-win situation, uanset om der sker mere, siger akademichef i GIF Sundsvall, Markus Tilly, til Tipsbladet.
Julian Karlsson Brännlund er udstyret med en ungdomskontrakt på tre år i GIF Sundsvall og skal være 16 for at måtte skifte klub til et andet europæisk land. Og ifølge Markus Tilly er det også for tidligt at spekulere i, om der lander et bud fra Brøndby.
– Vi fokuserer på at udvikle vores spillere hver dag, og så vil der måske komme bud. Vi solgte en spiller til Italien sidste år, og det viser, at vi gør en masse ting rigtigt. Så jeg bliver ikke overrasket, hvis der kommer bud undervejs, men det er også en diskussion med Julian og hans familie. Vi sælger ikke nogen, uden de også selv gerne vil afsted.
Dygtig målscorer
Julian Karlsson Brännlund har på trods af sine blot 15 år vist sig rigtig flot frem. Tidligere på året udmærkede han sig i nogle af Sveriges største ungdomsturneringer.
Det var her GIF Sundsvall fik øjnene op for ham.
– Julian er hurtig, venstrebenet og har en fornemmelse for at score mål. Han er ivrig efter at blive bedre hele tiden, så det er nogle af de ting, der fangede vores opmærksomhed, da vi tog ham fra en lille klub i Nordsverige, siger Markus Tilly.
Nu har Brøndby IF altså også fået øjnene op for nogle af de samme ting. Og selvom man havde flere overvejsler i GIF Sundsvalls teknsike stab om at sende ham afsted, så var det i sidste ende en no brainer.
– Der var nogle årsager til at sige nej, da vi kæmper for det på U16-niveau, og vores hold ikke er det samme uden Julian. Men det er også vigtigt for Julian at få en mulighed som den her, hvor han kan få en masse erfaringer.
– Samtidig er det også god PR for os, når vores spillere bliver bemærket af større klubber i Europa. Vi besluttede at lade ham gå, og vi vandt også kampen med vores U16-hold, så det viste sig alt sammen at blive godt.
Foruden Julian Karlsson Brännlund havde Brøndby IF også besøg af norske Arigon Fejzullahu fra Fredrikstad. Han deltog også i The Next Generation Trophy.
Vår akademispelare Julian Karlsson Brännlund har denna vecka blivit inbjuden att spela med den danska storklubben Bröndby IF. Han kommer att representera klubben i den kommande turneringen The Next Generation Trophy.
— GIF Sundsvall (@GIFSundsvall) August 15, 2024
Vi på GIF Sundsvall önskar dig stort lycka till, Julian! 💙 pic.twitter.com/DawbjtKo6N
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Spanien – Østrig
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT