AGF har lavet et par fine salg over de seneste år, hvor spillere som Mustapha Bundu, Jens Stage, Aleksander Jovanovic og Casper Højer alle blev solgt for millionbeløb.
Selvom den 2021/22-sæsonen ikke har været en stor succes for AGF, er der dog trods alt flere spillere, der kan blive varme salgsemner denne sommer. Og det drejer sig ikke mindst om en håndfuld unge spillere.
Her rangerer vi AGF’s fem største salgsemner:
5. PATRICK MORTENSEN
32 år, angriber
Kontraktudløb: 30. juni 2023
19 Superliga-kampe i denne sæson/5 mål og 1 assist
AGF har ikke haft den bedste sæson, og det har Patrick Mortensen heller ikke. Blot fem mål på 18 kampe er det blevet til, og med de seneste sæsoner in mente forventer man sig mere af den 32-årige angriber.
Patrick Mortensen har dog vist sig som en stærk angriber i løbet af de godt tre år, han har været i AGF, med hele 52 kasser på 108 kampe.
Selv har angriberen, der har en fortid i Sarsborg 08, tidligere udtalt et ønske om endnu et udlandsophold. Med kun lidt over et år tilbage af kontrakten bliver sommerens transfervindue måske sidste chance for at sælge for AGF, men det bliver efter alt at dømme – grundet Patrick Mortensens alder og kontraktsituation – ikke et stort salg.
PRISLEJE: 2-4 millioner kroner
4. SEBASTIAN HAUSNER
21 år, midterforsvarer
Kontraktudløb: 31. december 2025
19 Superliga-kampe i denne sæson/0 mål og 0 assist
Foråret har ikke været prangende for AGF’s forsvarsspillere, men Sebastian Hausner er om ikke andet et af de mest oplagte salgsemner i Aarhus.
Han har allerede været fast mand for AGF i flere år og nærmer sig med hastige skridt 100 førsteholdskampe for “De Hviie”. Desuden har han også båret anførerbindet. Og så er han stadig kun 21 år og har altså mange år på topniveau foran sig. Sådanne spillere er ofte i høj kurs på transfermarkedet.
Sebastian Hausner har stadig mange år tilbage af sin kontrakt med AGF, og selv har han over for Århus Stiftstidende åbnet for at vente lidt på et skifte, så et salg står dog nok ikke lige for døren.
PRISLEJE: 7-15 millioner kroner
3. ERIC KAHL
20 år, venstre back
Kontraktudløb: 30. juni 2026
18 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 3 assister
AGF købte Eric Kahl i sommer, og her lød prisen ifølge svenske medier på mere end 10 millioner danske kroner. Derfor skal AGF også satse på, at de kan sælge den unge venstre videre for et tocifret millionbeløb på et tidspunkt.
Tiden i Aarhus har hidtil budt på både op- og nedture for Eric Kahl. Han viste flotte takter i efteråret, men har ligesom resten af forsvaret haft svært ved at finde fodfæste i foråret.
Han er stadig kun 20 år og skal nok ikke sælges med det samme, så han har tid til at udvikle sig yderligere hos AGF, inden det store salg skal komme.
PRISLEJE: 10-15 millioner kroner
2. YANN AUREL BISSECK
21 år, midterforsvarer
Kontraktudløb: 30. juni 2026
21 Superliga-kampe i denne sæson/1 mål og 0 assist
Yann Aurel Bisseck er braget ind i Superligaen, siden AGF lejede ham fra FC Köln i sommer, og han er hurtigt blevet fast mand i David Nielsens forsvar. Derfor tog det heller ikke mere end et par måneder for AGF at beslutte, at de skulle udnytte købsoptionen og sikre stopperen permanent.
Sebastian Hausner har godt nok noget mere erfaring, men Yann Aurel Bisseck har nogle spidskompetencer i det fysiske med sin styrke og hurtighed, og det kan presse prisen højt op.
AGF vil nok håbe på at holde den 21-årige i en sæson eller to mere, men det skal ikke udelukkes, at et stort tilbud kan komme allerede denne sommer.
PRISLEJE: 12-20 millioner kroner
1. ALBERT GRØNBÆK
20 år, midtbanespiller
Kontraktudløb: 31. december 2025
22 Superliga-kampe i denne sæson/2 mål og 3 assister
Der var allerede bud på Albert Grønbæk fra FC Midtjylland i slutningen af sommerens transfervindue, og den unge midtbanespiller er også AGF’s nok største salgsemne.
Måske vil det overraske lidt, at han er over de tre defensive spillere på denne liste, men offensivspillere er som regel bare dyrere på transfermarkedet. Han viser mange gode takter for AGF, men mangler stadig at sætte det helt sammen og brænde Superligaen for alvor af, hvis han skal blive det store salg, man nok håber på i AGF. Men hvis det sker, kan han også ende som klubbens dyreste salg.
PRISLEJE: 10-23 millioner kroner
Fotos: Getty Images

TransferLIVE: Ny storklub vil have Rashford

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Supercomputer: De brager op i Superligaen!

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Vil gerne have Viborg-jobbet

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Mesterklub frygter FC København

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Superligadommere jubler

De henter Emmanuel Yeboah

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Viborg FF – FC København

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Kylian Mbappé efterforskes

FC Midtjylland – OB

Pelle Mattsson har tysk bejler

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Han får sit store Superliga-gennembrud

Brøndby IF – Silkeborg IF

Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Her er Nicolai Boilesens nye job

Tysk træner til Brøndby IF

Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Spærrer øjnene op over Zorniger

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Sønderjyske – AGF

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen

Forventer salg af Superliga-profil

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending

Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne