Transfer lurer: De har SL-stjerne øverst på listen

Eintracht Frankfurt lykkedes ikke med at hente Yann Bisseck i januar, men et sommerskifte kan meget vel komme på tale.



Det er ikke længere et spørgsmål, om Yann Bisseck forlader AGF, men mere hvornår han gør det. 

For den talentfulde tyske stopper, der netop er valgt som den bedste stopper i Superligaen af Tipsbladet, er snart færdig i AGF. 

Det er der ingen tvivl om, hvilket klubbens direktør Jacob Nielsen også for nylig var ude og bekræfte over for Ekstra Bladet

Pilen peger mod et skifte tilbage til hjemlandet, og her står han øverst på listen hos en af de mere spændende Bundesliga-klubber. Eintracht Frankfurt, der har Jesper Lindstrøm i truppen, har nemlig Bisseck øverst på ønskelisten. Det melder Bild

Frankfurt skal på stopperjagt, efter man siger farvel til Evan Ndicka og Almamy Touré om tre ugers tid, og derfor skal der to forsvarsspillere til. 

Bild præsenterer seks navne, som Frankfurt er interesseret i, og Bisseck beskrives som topkandidaten. Han er stor, stærk, har en god teknik og er hurtig lyder beskrivelsen. 

Listen inkluderer også navne som El Chadaille Bitshiabu, Flavius Daniliuc, Victor Lindelöf, Konstantinos Mavropanos og Maxence Lacroix. 

Det bliver dog ingen nem opgave at hente de spillere. Bitshiabu kan måske lokkes på en lejeaftale. Mavropanos og Lacroix er for dyre ifølge Bild.

Derfor lader det til, at Frankfurt først og fremmest vil forsøge at sikre sig Bisseck, der er den klart billigste at hente af de seks navne. Klubben var også meget forhippet på at hente ham tilbage i januar, men det kunne ikke lade sig gøre.





LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’