Transfer lurer: De har SL-stjerne øverst på listen

Eintracht Frankfurt lykkedes ikke med at hente Yann Bisseck i januar, men et sommerskifte kan meget vel komme på tale.



Det er ikke længere et spørgsmål, om Yann Bisseck forlader AGF, men mere hvornår han gør det. 

For den talentfulde tyske stopper, der netop er valgt som den bedste stopper i Superligaen af Tipsbladet, er snart færdig i AGF. 

Det er der ingen tvivl om, hvilket klubbens direktør Jacob Nielsen også for nylig var ude og bekræfte over for Ekstra Bladet

Pilen peger mod et skifte tilbage til hjemlandet, og her står han øverst på listen hos en af de mere spændende Bundesliga-klubber. Eintracht Frankfurt, der har Jesper Lindstrøm i truppen, har nemlig Bisseck øverst på ønskelisten. Det melder Bild

Frankfurt skal på stopperjagt, efter man siger farvel til Evan Ndicka og Almamy Touré om tre ugers tid, og derfor skal der to forsvarsspillere til. 

Bild præsenterer seks navne, som Frankfurt er interesseret i, og Bisseck beskrives som topkandidaten. Han er stor, stærk, har en god teknik og er hurtig lyder beskrivelsen. 

Listen inkluderer også navne som El Chadaille Bitshiabu, Flavius Daniliuc, Victor Lindelöf, Konstantinos Mavropanos og Maxence Lacroix. 

Det bliver dog ingen nem opgave at hente de spillere. Bitshiabu kan måske lokkes på en lejeaftale. Mavropanos og Lacroix er for dyre ifølge Bild.

Derfor lader det til, at Frankfurt først og fremmest vil forsøge at sikre sig Bisseck, der er den klart billigste at hente af de seks navne. Klubben var også meget forhippet på at hente ham tilbage i januar, men det kunne ikke lade sig gøre.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Spanien – Østrig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub