Transfer lurer: De har SL-stjerne øverst på listen

Eintracht Frankfurt lykkedes ikke med at hente Yann Bisseck i januar, men et sommerskifte kan meget vel komme på tale.



Det er ikke længere et spørgsmål, om Yann Bisseck forlader AGF, men mere hvornår han gør det. 

For den talentfulde tyske stopper, der netop er valgt som den bedste stopper i Superligaen af Tipsbladet, er snart færdig i AGF. 

Det er der ingen tvivl om, hvilket klubbens direktør Jacob Nielsen også for nylig var ude og bekræfte over for Ekstra Bladet

Pilen peger mod et skifte tilbage til hjemlandet, og her står han øverst på listen hos en af de mere spændende Bundesliga-klubber. Eintracht Frankfurt, der har Jesper Lindstrøm i truppen, har nemlig Bisseck øverst på ønskelisten. Det melder Bild

Frankfurt skal på stopperjagt, efter man siger farvel til Evan Ndicka og Almamy Touré om tre ugers tid, og derfor skal der to forsvarsspillere til. 

Bild præsenterer seks navne, som Frankfurt er interesseret i, og Bisseck beskrives som topkandidaten. Han er stor, stærk, har en god teknik og er hurtig lyder beskrivelsen. 

Listen inkluderer også navne som El Chadaille Bitshiabu, Flavius Daniliuc, Victor Lindelöf, Konstantinos Mavropanos og Maxence Lacroix. 

Det bliver dog ingen nem opgave at hente de spillere. Bitshiabu kan måske lokkes på en lejeaftale. Mavropanos og Lacroix er for dyre ifølge Bild.

Derfor lader det til, at Frankfurt først og fremmest vil forsøge at sikre sig Bisseck, der er den klart billigste at hente af de seks navne. Klubben var også meget forhippet på at hente ham tilbage i januar, men det kunne ikke lade sig gøre.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Bo Svensson med hård kritik

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’