VIBORG (Tipsbladet): Efterårssæsonen er ikke ovre endnu i Viborg FF, der er ved at forberede sig på søndagens pokal-kvartfinale mod Brabrand IF.
Det bliver med garanti en våd omgang efter masser af regn torsdag og i dag fredag, og med en vejrudsigt, der lover yderligere nedbør på kampbanen tæt på Brabrandsøen, en bane der i Århus og dansk fodbold allerede er kendt for at være særligt fugtig.
På sportschef Mads Agesens kontor på træningsanlægget i Viborg er forberedelserne til januars transfervindue nået langt, og i den forgangne uge kom der yderligere en opgave.
For backen Oliver Bundgaard fik en alvorlig knæskade i kampen mod Randers FC, og det får indvirkning på januarmarkedet, selv om et salg af den unge Viborg-spiller faktisk kunne have ligget i kortene allerede på et tidspunkt i 2025.
– Vi har et udgangspunkt, der hedder, at vi skal forstærket ud af januars transfervindue, ligesom de fleste klubber gerne vil, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Og så er der nogle spillere, der af den ene eller anden årsag eller kommet lidt bagud. Der har vi en dialog om, hvorvidt de skal et andet sted hen for at få mere spilletid, og hvad vi i så fald vil have af muligheder for at hente forstærkninger på de positioner, siger Mads Agesen.
– Og så er Oliver Bundgaard desværre formentlig sat ud af spillet i det kommende år med en skade. Så vi har en venstre back-position, der står og blinker ret markant, og som vi skal finde en løsning på, siger Mad Agesen.
Og afgange kan der dukke op, selv om det ikke er noget, Mads Agesen aktivt stræber efter fra Viborgs idealopstilling.
– Ellers har vi de spillere på de positioner, vi gerne vil have. Vi har en ung spiller per position, som vi skal have frem i lyset på et tidspunkt. Og så kan der være en timing, vi ikke kan påvirke, hvis der kommer en klub, der synes, at vores spillere har så stor værdi, at de skal et andet sted hen at spille. Så løser vi den situation. Meget handler om planlægning og forberedelse, og hvad der sker i markedet. Men som udgangspunkt er det planen, at vi skal have et forholdsvis stille transfervindue, siger Mads Agesen.
Viborg FF har spillere under observation på adskillige pladser og skal ud over eventuelle salg også topprioritere de sidste 15 ligakampe i sæsonen, herunder de sidste fem i grundspillet, hvor VFF vil forsøge at lukke det hul på seks point, man har op til Top 6.
VFF har lige nu ikke andre naturlige venstre backs i førsteholdstruppen men har i denne halvsæson haft Jean Manuel Mbom, der ellers er central midtbanespiller, på pladsen som højre back.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Hylder dansk debutant

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Elkjær jubler over Frank

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

– Dumdristigt og naivt

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket
