Transfer på vej: Superliga-klub jagter ny spiller

Efter en intens halvsæson og en alvorlig skade skal Viborg FF på transfermarkedet denne vinter.



VIBORG (Tipsbladet): Efterårssæsonen er ikke ovre endnu i Viborg FF, der er ved at forberede sig på søndagens pokal-kvartfinale mod Brabrand IF.

Det bliver med garanti en våd omgang efter masser af regn torsdag og i dag fredag, og med en vejrudsigt, der lover yderligere nedbør på kampbanen tæt på Brabrandsøen, en bane der i Århus og dansk fodbold allerede er kendt for at være særligt fugtig.

På sportschef Mads Agesens kontor på træningsanlægget i Viborg er forberedelserne til januars transfervindue nået langt, og i den forgangne uge kom der yderligere en opgave.

For backen Oliver Bundgaard fik en alvorlig knæskade i kampen mod Randers FC, og det får indvirkning på januarmarkedet, selv om et salg af den unge Viborg-spiller faktisk kunne have ligget i kortene allerede på et tidspunkt i 2025.

– Vi har et udgangspunkt, der hedder, at vi skal forstærket ud af januars transfervindue, ligesom de fleste klubber gerne vil, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Oliver Bundgaard røg ud med det, der viste sig at være en meget alvorlig knæskade i begyndelsen af kampen mod Randers FC i søndags, og det er VFF nødt til at reagere på via transfermarkedet, når Bundgaard er truppens eneste naturlige venstre back.

– Og så er der nogle spillere, der af den ene eller anden årsag eller kommet lidt bagud. Der har vi en dialog om, hvorvidt de skal et andet sted hen for at få mere spilletid, og hvad vi i så fald vil have af muligheder for at hente forstærkninger på de positioner, siger Mads Agesen.

– Og så er Oliver Bundgaard desværre formentlig sat ud af spillet i det kommende år med en skade. Så vi har en venstre back-position, der står og blinker ret markant, og som vi skal finde en løsning på, siger Mad Agesen.

Og afgange kan der dukke op, selv om det ikke er noget, Mads Agesen aktivt stræber efter fra Viborgs idealopstilling.

– Ellers har vi de spillere på de positioner, vi gerne vil have. Vi har en ung spiller per position, som vi skal have frem i lyset på et tidspunkt. Og så kan der være en timing, vi ikke kan påvirke, hvis der kommer en klub, der synes, at vores spillere har så stor værdi, at de skal et andet sted hen at spille. Så løser vi den situation. Meget handler om planlægning og forberedelse, og hvad der sker i markedet. Men som udgangspunkt er det planen, at vi skal have et forholdsvis stille transfervindue, siger Mads Agesen.

Viborg FF har spillere under observation på adskillige pladser og skal ud over eventuelle salg også topprioritere de sidste 15 ligakampe i sæsonen, herunder de sidste fem i grundspillet, hvor VFF vil forsøge at lukke det hul på seks point, man har op til Top 6.

VFF har lige nu ikke andre naturlige venstre backs i førsteholdstruppen men har i denne halvsæson haft Jean Manuel Mbom, der ellers er central midtbanespiller, på pladsen som højre back.



Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er alle VM-puljerne

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Saver United-stjerne over

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her er Danmarks VM-gruppe

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Jonas Wind er i København

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Her er alle VM-grupperne

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC Fredericia – OB

Her kan du se VM-lodtrækningen

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford