Transfer på vej: Superliga-klub jagter ny spiller

Efter en intens halvsæson og en alvorlig skade skal Viborg FF på transfermarkedet denne vinter.



VIBORG (Tipsbladet): Efterårssæsonen er ikke ovre endnu i Viborg FF, der er ved at forberede sig på søndagens pokal-kvartfinale mod Brabrand IF.

Det bliver med garanti en våd omgang efter masser af regn torsdag og i dag fredag, og med en vejrudsigt, der lover yderligere nedbør på kampbanen tæt på Brabrandsøen, en bane der i Århus og dansk fodbold allerede er kendt for at være særligt fugtig.

På sportschef Mads Agesens kontor på træningsanlægget i Viborg er forberedelserne til januars transfervindue nået langt, og i den forgangne uge kom der yderligere en opgave.

For backen Oliver Bundgaard fik en alvorlig knæskade i kampen mod Randers FC, og det får indvirkning på januarmarkedet, selv om et salg af den unge Viborg-spiller faktisk kunne have ligget i kortene allerede på et tidspunkt i 2025.

– Vi har et udgangspunkt, der hedder, at vi skal forstærket ud af januars transfervindue, ligesom de fleste klubber gerne vil, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

Oliver Bundgaard røg ud med det, der viste sig at være en meget alvorlig knæskade i begyndelsen af kampen mod Randers FC i søndags, og det er VFF nødt til at reagere på via transfermarkedet, når Bundgaard er truppens eneste naturlige venstre back.

– Og så er der nogle spillere, der af den ene eller anden årsag eller kommet lidt bagud. Der har vi en dialog om, hvorvidt de skal et andet sted hen for at få mere spilletid, og hvad vi i så fald vil have af muligheder for at hente forstærkninger på de positioner, siger Mads Agesen.

– Og så er Oliver Bundgaard desværre formentlig sat ud af spillet i det kommende år med en skade. Så vi har en venstre back-position, der står og blinker ret markant, og som vi skal finde en løsning på, siger Mad Agesen.

Og afgange kan der dukke op, selv om det ikke er noget, Mads Agesen aktivt stræber efter fra Viborgs idealopstilling.

– Ellers har vi de spillere på de positioner, vi gerne vil have. Vi har en ung spiller per position, som vi skal have frem i lyset på et tidspunkt. Og så kan der være en timing, vi ikke kan påvirke, hvis der kommer en klub, der synes, at vores spillere har så stor værdi, at de skal et andet sted hen at spille. Så løser vi den situation. Meget handler om planlægning og forberedelse, og hvad der sker i markedet. Men som udgangspunkt er det planen, at vi skal have et forholdsvis stille transfervindue, siger Mads Agesen.

Viborg FF har spillere under observation på adskillige pladser og skal ud over eventuelle salg også topprioritere de sidste 15 ligakampe i sæsonen, herunder de sidste fem i grundspillet, hvor VFF vil forsøge at lukke det hul på seks point, man har op til Top 6.

VFF har lige nu ikke andre naturlige venstre backs i førsteholdstruppen men har i denne halvsæson haft Jean Manuel Mbom, der ellers er central midtbanespiller, på pladsen som højre back.



‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Meldes på vej mod nyt skifte

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Dansk målsluger færdig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Mohamed Daramy vender tilbage

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United