VIBORG (Tipsbladet): Efterårssæsonen er ikke ovre endnu i Viborg FF, der er ved at forberede sig på søndagens pokal-kvartfinale mod Brabrand IF.
Det bliver med garanti en våd omgang efter masser af regn torsdag og i dag fredag, og med en vejrudsigt, der lover yderligere nedbør på kampbanen tæt på Brabrandsøen, en bane der i Århus og dansk fodbold allerede er kendt for at være særligt fugtig.
På sportschef Mads Agesens kontor på træningsanlægget i Viborg er forberedelserne til januars transfervindue nået langt, og i den forgangne uge kom der yderligere en opgave.
For backen Oliver Bundgaard fik en alvorlig knæskade i kampen mod Randers FC, og det får indvirkning på januarmarkedet, selv om et salg af den unge Viborg-spiller faktisk kunne have ligget i kortene allerede på et tidspunkt i 2025.
– Vi har et udgangspunkt, der hedder, at vi skal forstærket ud af januars transfervindue, ligesom de fleste klubber gerne vil, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Og så er der nogle spillere, der af den ene eller anden årsag eller kommet lidt bagud. Der har vi en dialog om, hvorvidt de skal et andet sted hen for at få mere spilletid, og hvad vi i så fald vil have af muligheder for at hente forstærkninger på de positioner, siger Mads Agesen.
– Og så er Oliver Bundgaard desværre formentlig sat ud af spillet i det kommende år med en skade. Så vi har en venstre back-position, der står og blinker ret markant, og som vi skal finde en løsning på, siger Mad Agesen.
Og afgange kan der dukke op, selv om det ikke er noget, Mads Agesen aktivt stræber efter fra Viborgs idealopstilling.
– Ellers har vi de spillere på de positioner, vi gerne vil have. Vi har en ung spiller per position, som vi skal have frem i lyset på et tidspunkt. Og så kan der være en timing, vi ikke kan påvirke, hvis der kommer en klub, der synes, at vores spillere har så stor værdi, at de skal et andet sted hen at spille. Så løser vi den situation. Meget handler om planlægning og forberedelse, og hvad der sker i markedet. Men som udgangspunkt er det planen, at vi skal have et forholdsvis stille transfervindue, siger Mads Agesen.
Viborg FF har spillere under observation på adskillige pladser og skal ud over eventuelle salg også topprioritere de sidste 15 ligakampe i sæsonen, herunder de sidste fem i grundspillet, hvor VFF vil forsøge at lukke det hul på seks point, man har op til Top 6.
VFF har lige nu ikke andre naturlige venstre backs i førsteholdstruppen men har i denne halvsæson haft Jean Manuel Mbom, der ellers er central midtbanespiller, på pladsen som højre back.
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
Jubler over dansker: Dette er bare starten
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
En kæmpe sejr
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
Eriksen ude med hård kritik
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE