VIBORG (Tipsbladet): Efterårssæsonen er ikke ovre endnu i Viborg FF, der er ved at forberede sig på søndagens pokal-kvartfinale mod Brabrand IF.
Det bliver med garanti en våd omgang efter masser af regn torsdag og i dag fredag, og med en vejrudsigt, der lover yderligere nedbør på kampbanen tæt på Brabrandsøen, en bane der i Århus og dansk fodbold allerede er kendt for at være særligt fugtig.
På sportschef Mads Agesens kontor på træningsanlægget i Viborg er forberedelserne til januars transfervindue nået langt, og i den forgangne uge kom der yderligere en opgave.
For backen Oliver Bundgaard fik en alvorlig knæskade i kampen mod Randers FC, og det får indvirkning på januarmarkedet, selv om et salg af den unge Viborg-spiller faktisk kunne have ligget i kortene allerede på et tidspunkt i 2025.
– Vi har et udgangspunkt, der hedder, at vi skal forstærket ud af januars transfervindue, ligesom de fleste klubber gerne vil, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Og så er der nogle spillere, der af den ene eller anden årsag eller kommet lidt bagud. Der har vi en dialog om, hvorvidt de skal et andet sted hen for at få mere spilletid, og hvad vi i så fald vil have af muligheder for at hente forstærkninger på de positioner, siger Mads Agesen.
– Og så er Oliver Bundgaard desværre formentlig sat ud af spillet i det kommende år med en skade. Så vi har en venstre back-position, der står og blinker ret markant, og som vi skal finde en løsning på, siger Mad Agesen.
Og afgange kan der dukke op, selv om det ikke er noget, Mads Agesen aktivt stræber efter fra Viborgs idealopstilling.
– Ellers har vi de spillere på de positioner, vi gerne vil have. Vi har en ung spiller per position, som vi skal have frem i lyset på et tidspunkt. Og så kan der være en timing, vi ikke kan påvirke, hvis der kommer en klub, der synes, at vores spillere har så stor værdi, at de skal et andet sted hen at spille. Så løser vi den situation. Meget handler om planlægning og forberedelse, og hvad der sker i markedet. Men som udgangspunkt er det planen, at vi skal have et forholdsvis stille transfervindue, siger Mads Agesen.
Viborg FF har spillere under observation på adskillige pladser og skal ud over eventuelle salg også topprioritere de sidste 15 ligakampe i sæsonen, herunder de sidste fem i grundspillet, hvor VFF vil forsøge at lukke det hul på seks point, man har op til Top 6.
VFF har lige nu ikke andre naturlige venstre backs i førsteholdstruppen men har i denne halvsæson haft Jean Manuel Mbom, der ellers er central midtbanespiller, på pladsen som højre back.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
NYHEDER