Transfer-råd til SL-klub: De skal hente en nier

Superliga-klubben skal have øjnene rettet mod særligt en position, når transfervinduet åbner til januar.



AaB har haft en vanskelig sæson, men fredag fik klubben en sjælden optur, da man på udebane vandt 2-0 over bundproppen Lyngby. 

Dermed reducerede AaB afstanden til hold som Horsens, OB og Brøndby, der i øjeblikket er de hold, som AaB skal forsøge at overhale for at komme væk fra den mindre overbevisende placering som nummer 11. 

Mod Lyngby var nyerhvervelsen Younes Bakiz på pletten to gange som spidsangriber, men står det til Viaplay-ekspert Peter Sørensen, så skal AaB's øjne stadig være rettet mod at finde en angriber i transfervinduet til januar. Det skyldes blandt andet, at mange af de offensive spillere har underpræsteret voldsomt i sæsonen. Det siger han i søndagens udgave af Onside. 

– Der ligger et stort forbedringspotentiale, fordi der er så mange, der underpræsterer. De har rigtig mange spillere, som underpræsterer. Bakiz var nu god. Sousa, Prip har underpræsteret helt vildt, Lucas Andersen har ikke været i nærheden af det niveau, vi har set tidligere. Ferreira, Fossum har underpræsteret som helhed.

– Hvis de begynder at finde det niveau, som de havde i sidste sæson, så er der noget virkelig godt at komme efter. Hvis de så ovenikøbet finder en nier i transfervinduets åbningstid, så er der et uforløst potentiale og noget nyt at komme efter, lyder den optimistiske vurdering fra Peter Sørensen. 

Han er ikke alene om at have meningen om, at AaB kan flytte sig i den rigtige retning. Ekspert Tommy Bechmann mener ligeledes, at kampen mod Lyngby var pil op for AaB under Erik Hamrén – særligt også fordi at individualisterne på holdet begyndte at vågne op. 

Se snakken om AaB i afspilleren over artiklen.   







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Raser: Det er latterligt!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken