Viborg FF har solgt klubbens topscorer Sebastian Grønning til Suwon Samsung Bluewings fra Sydkorea. Det oplyser Superliga-klubben onsdag formiddag.
Angriberen, der er Viborgs flittigste målscorer med seks mål, rykker teltpælene til Asien med øjeblikkelig virkning.
– Da vi hentede Sebastian i Skive på en fri transfer, så var det med en plan og målsætning om, at vi skulle tilbage til Superligaen sammen, og at Sebastian skulle være en profil og topscorer for os. Det kan vi sætte flueben ud for, og så var det også en del af planen, at han skulle videre, når der kom en spændende mulighed, siger sportschef Jesper Fredberg og tilføjer:
– Den spændende mulighed er der for Sebastian nu, og samtidig er det en god økonomisk aftale for os, så vi er tilfredse med handlen, da det også er vigtigt for vores strategi at kunne sælge spillere til udlandet.
– Så selvom vi selvfølgelig er ærgerlige over at miste en dygtig spiller, er vi samtidig også glade og stolte over handlen. Vi takker Sebastian for målene, mange gode præstationer, sin skæve facon og det altid gode humør, og så ønsker vi ham alt muligt held og lykke på sit eventyr i Sydkorea.
Den 24-årige angriber nåede 50 kampe for Viborg FF og scorede 31 mål. I sidste sæson blev han topscorer i NordicBet Ligaen.
– Det har været en rigtig god tid for mig her, og jeg synes, at jeg og Viborg har været det helt perfekte match. Siden jeg var en lille dreng, har jeg drømt om at spille i udlandet, og den mulighed er nu opstået, så jeg er bare glad for, at det hele nu er på plads. Det bliver en stor oplevelse, som jeg glæder mig til, og når jeg nu siger farvel til Viborg for denne gang, så vil jeg takke alle i og omkring VFF og alle fansene for den hidtil bedste tid i min karriere, lyder det fra Grønning.
Sebastian Grønnings nye klub Suwon Samsung Bluewings blev i 2021 nummer fem i Sydkoreas bedste række.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
