Viborg FF har solgt klubbens topscorer Sebastian Grønning til Suwon Samsung Bluewings fra Sydkorea. Det oplyser Superliga-klubben onsdag formiddag.
Angriberen, der er Viborgs flittigste målscorer med seks mål, rykker teltpælene til Asien med øjeblikkelig virkning.
– Da vi hentede Sebastian i Skive på en fri transfer, så var det med en plan og målsætning om, at vi skulle tilbage til Superligaen sammen, og at Sebastian skulle være en profil og topscorer for os. Det kan vi sætte flueben ud for, og så var det også en del af planen, at han skulle videre, når der kom en spændende mulighed, siger sportschef Jesper Fredberg og tilføjer:
– Den spændende mulighed er der for Sebastian nu, og samtidig er det en god økonomisk aftale for os, så vi er tilfredse med handlen, da det også er vigtigt for vores strategi at kunne sælge spillere til udlandet.
– Så selvom vi selvfølgelig er ærgerlige over at miste en dygtig spiller, er vi samtidig også glade og stolte over handlen. Vi takker Sebastian for målene, mange gode præstationer, sin skæve facon og det altid gode humør, og så ønsker vi ham alt muligt held og lykke på sit eventyr i Sydkorea.
Den 24-årige angriber nåede 50 kampe for Viborg FF og scorede 31 mål. I sidste sæson blev han topscorer i NordicBet Ligaen.
– Det har været en rigtig god tid for mig her, og jeg synes, at jeg og Viborg har været det helt perfekte match. Siden jeg var en lille dreng, har jeg drømt om at spille i udlandet, og den mulighed er nu opstået, så jeg er bare glad for, at det hele nu er på plads. Det bliver en stor oplevelse, som jeg glæder mig til, og når jeg nu siger farvel til Viborg for denne gang, så vil jeg takke alle i og omkring VFF og alle fansene for den hidtil bedste tid i min karriere, lyder det fra Grønning.
Sebastian Grønnings nye klub Suwon Samsung Bluewings blev i 2021 nummer fem i Sydkoreas bedste række.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
