Transferdommen: Topholdene flopper

TRANSFER-FOKUS: I en stor transferanalyse af Superliga-klubbernes handler mellem 2008 og 2011 får SønderjyskE højeste karakter af alle, mens FCK’s forfølgere FCM, OB og BIF er i knibe.



Siden champagne-propperne sprang og branderterne for alvor tog fart natten mellem lørdag og søndag i sidste uge, har transfermarkedet i Danmark været åbent.

Men hvor gode er de 12 nuværende Superliga-klubber egentlig til at købe ind?

For at få et seriøst vurderingsgrundlag og for at se, hvordan klubbernes indkøb faktisk har klaret sig, har Tipsbladet analyseret de 288 gange, de 12 Superliga-klubber har hentet en spiller til deres klub siden sommeren 2008.

Resultatet kan du se i dagens udgave af Tipsbladet og på tipsbladet.dk, og det er ingen hemmelighed, at der er meget store forskelle i, hvor godt Superliga-klubberne har handlet ind.

Læs Tipsbladets store transfer-analyse af hver af de 12 Superliga-klubber her

SønderjyskE topper med adskillige flotte handler og meget få forbiere, mens FC København har vist sig at være de klart dygtigste til at handle ind blandt de seks rigeste klubber i Danmark, også når der er taget hensyn til mesterholdets meget store budget.

Til gengæld er der problemer blandt de hold, der i de seneste år har forsøgt at indhente FC København, og klubber som FC Midtjylland, OB og Brøndby IF lider ifølge en ekspert direkte under, at de fik ekstra penge mellem hænderne i 2008 og 2009 og brugte pengene på dyre, floppende spillere.

– På transfermarkedet er ekstremt vigtigt, at en klub ved, hvilken spillestil, man vil føre, og hvordan den finder de spillere, der vil passe ind. Hvis du kører frem og tilbage med strategi og spillestil, ender du med en kæmpe trup, hvor mange spillere ikke passer ind. Det er både dyrt og begrænser dine fremtidige muligheder på markedet, fordi du først skal have ryddet ud i truppen, hvilket tager et par år, siger partner og sportsøkonom ved Deloitte Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

– Det er meget vigtigt at have ro på i klubben. Og der er Brøndby måske det bedste eksempel på, hvad der sker, når der ikke er ro på. De har hentet utrolig mange forskellige typer spillere. De har haft mange forskellige trænere igennem (fire i den periode, Tipsbladet har analyseret, Red.), og de har hver især haft deres ønsker til spillere. Det betyder, at de har fået et overskud af dygtige navne, uden at der på noget tidspunkt har været en overordnet strategi, siger DR’s ekspertkommentator, tidligere Superliga-træner Jan Kalborg.

– Reelt er det kun Michael Krohn-Dehli og Mikkel Thygesen, der i den periode, I har kigget på, har gjort en positiv forskel, siger Jan Kalborg.

Tilpasser strategi
En af de klubber, der har sadlet om undervejs mellem 2008 og 2011, i hvert fald ifølge sig selv, er OB. I Tipsbladets analyse fremstår det tydeligt, at OB mellem 2008 og 2010 (og også før det) satsede benhårdt på erfaring og store individuelle kvaliteter.

Med ansættelsen af Poul Hansen som sportsdirektør ser det ud til, i hvert fald på udmeldingerne fra Hansen i de første to måneder, at der sker et tydeligt skifte mod billigere spillere, hvor man vil gøre mere ud af, hvilke typer mennesker, det er man henter til klubben.

– Vi vil se mulige nye spillere mindst tre-fire gange, det skal være forskellige personer, der ser spilleren. Vi skal være sikre på, at spilleren passer ind i den kultur og de værdier, vi vil have i OB. Fodbold er ikke så forskelligt fra resten af samfundet. Vi vil se meget på, hvilken personlighed og type menneske, vi har med at gøre, og hvad han vil kunne yde i forhold til hvad han vil fylde i truppen, siger Poul Hansen.

Du kan læse hele historien og se den detaljerede analyse af de 12 Superliga-klubbers aktioner på transfermarkedet i dagens udgave af Tipsbladet.

Du kan også få adgang til Tipsbladets fredagsavis, (og tidligere udgaver af bladet) via Tipsbladets E-avis, som du finder her, eller via Tipsbladets Ipad-løsning.

Ud over den ni sider lange transferanalyse har vi også fokus på weekendens brag i Manchester mellem United og City, ligesom vi har et fedt portræt af Atletico Madrids nye barske argentinske træner Diego Simeone og et større interview med den unge Superliga-dommer Kenn Hansen.

Tjek også yderligere reaktioner på Tipsbladets eksklusive Superliga-transferanalyse og tipsbladet.dk’s øvrige nyheder i Tipsbladets Nyheds-app, som du finder her.

Følg Tipsbladets Troels Bager Thøgersen på Twitter under brugernavnet ‘TroelsBagerT’.





Peger på særligt problem for Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

FC Midtjylland – FC København

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

AGF-fans hjælper med snerydning

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Mener FC København det fortsat alvorligt?

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Silkeborg IF – Viborg FF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus