Transferkongen takker af på B.T.: Dette var dråben

Farzam Abolhosseini takker af på B.T. efter mange års tro tjeneste. Transferkongen arbejder januar færdig, inden han slukker telefonen, hygger med familien og overvejer sin fremtid.



314.000 views. Mere end 2.300 likes og 300 kommentarer. 41 repost. 

Det er hverken en fodboldspiller, politiker eller skuespiller, der har lagt et populært opslag på det sociale medie X, men B.T.-journalist Farzam Abolhosseini, der arbejder som fodboldkorrespondent for mediet.

I opslaget fortæller han, at han stopper på B.T., hvor han gennem årene har afsløret den ene fodboldtransfer efter den anden, ligesom han har haft godt styr på, hvad der sker rundt om i de danske klubber – som senest med gode artikler om Vejle Boldklubs mulige overtagelse af tyrkeren Çağdaş Şenyürek, der indtil videre ikke har vist sig at have de penge, han ellers påstod.

Med andre ord er det en besked, som folk reagerer på. For at blive i transferjargonen er det "en bombe", som journalisten selv har valgt at dele.

De mange reaktioner på sociale medier er bare toppen af isbjerget, fortæller Farzam Abolhosseini nu til Tipsbladet.

– I går var arbejdsmæssigt den hårdeste dag, jeg har haft. Jeg var på telefonen fra otte morgen til et om natten. Jeg fik opkald, og der var mange søde og rare mennesker, der skrev til mig. Det gjorde et stort indtryk, og jeg var meget emotionel.

– Jeg holder meget af de mennesker, jeg har arbejdet med, og af B.T. Jeg synes, jeg har kæmpet som en besat. Men jeg kan ikke gøre mere. Der er ikke noget rejsebudget og ingen kampe at dække, og at lave journalistik fra Pilestræde er ikke mig. Derfor var det tid til at sige, "det er nu" (han stopper, red). Det var nemt nok, men det var hårdt, siger Farzam Abolhosseini.

B.T. har det svært
At bruddet med B.T. har at gøre med den retning, som nu sættes på mediet, er der ingen tvivl om. Mediet har sagt farvel til flere på sporten i den seneste nedskæringsrunde, og transferjournalisten lægger ikke skjul på, at han er et andet sted og vil nogle andre ting end det, B.T. nu kan tilbyde.

– Jeg har over de seneste måneder mærket, at B.T. har været under pres. Det har været episoder, som at vi blev afvist at dække et pressemøde i Herning, hvor de skiftede en sportsdirektør. Det undrede jeg mig over. Så er der Superliga-kampe, hvor vi har været vant til at dække FCK's og Brøndbys kampe, men også der skal der skæres ned.

– Jeg kunne bare mærke, at det er det forkerte sted at være. Jeg har brug for at tale med kilderne i øjenhøjde og møde dem personligt, ellers mister jeg kilder. Det ville gå ud over mit arbejde og mine ambitioner.

– Dråben var et eller andet sted, at vi ikke tager til den træningslejr i Portugal, som alle andre tager til (FCK, BIF, FCM og SIF spiller Atlantic Cup, red.). Så kan jeg ikke bedrive den form for journalistik, jeg gerne vil. Jeg vil være derude, fordi jeg elsker Superligaen. Jeg ser normalt ikke fodbold fra andre lande end Danmark – det interesserer mig ikke – så jeg vil ikke skære ned på de der ting.

– I noget tid har jeg talt med min chefredaktør om, at jeg gerne ville sige op. Nu var det bare oplagt at trække et nummer og måske endda redde en kollega. Sådan var det ikke gået, hvis jeg havde sagt op om en måned eller for en måned siden, siger Farzam Abolhosseini og forklarer:

– Jeg er stolt af at gøre B.T. til stedet, hvor man henter de største fodboldnyheder, og jeg er endnu mere stolt af de tunge historier, vi har skrevet. Verhagen, Konegate og Vejle-sagen her senest, som er den største, jeg har lavet i min tid.

– Det var jo også os, der afslørede Esbjerg og deres ballade med Peter Hyballa, men det var allerede et tegn dengang, at man ikke havde ressourcer efter EM. Jeg skrev historien i flyet på vej hjem fra London. Og så skulle vi alle på ferie efter at have dækket slutrunden. Der var ikke ressourcer nok til at komme til Esbjerg. Havde vi sendt en mand, så havde vi fået de historier.

– De (Ekstra Bladet fik kåringen som årets sportsjournalister, red.) fik alt hæderen, og det er jo fair nok, men allerede der havde vi ikke ressourcerne til at følge op. Det er jeg trist over. Jeg er bange for, at det her er starten, og at man er ved vejs ende på B.T. Den sportsdækning… Den bliver ikke genkendelig igen. Det kan ikke lade sig gøre.

229491

Vil blive i branchen
Farzam Abolhosseini sætter sidste punktum i B.T.'s spalter den 1. februar, hvor transfervinduet lukker.

– Jeg synes jo, at jeg har været med til at løfte niveauet for, hvad B.T. kunne på sportsjournalistik. Jeg har kæmpet alt, hvad jeg kunne. Men med så få ressourcer er det også tid til at træffe en hård og svær beslutning – jeg er sikker på, det er det rigtige, og så må vi se, hvor vi ender, siger han.

Og ja, hvor ender Farzam Abolhosseini så? Hans mange afsløringer om fodbold kommer formentlig folk til gavn et andet sted.

– Jeg vil gerne blive i branchen. Jeg har jo haft en position, hvor jeg har kunnet arbejde hjemmefra og lave, hvad jeg vil. Frihed under ansvar, naturligvis. Jeg vil også gerne udvikle mig videre, men det skal være en stilling, hvor folk kan se det, jeg kan. Jeg kommer aldrig til at være ham, der skriver de smukkeste reportager, siger han og fastslår, at han lige nu kigger mod lukningen i transfervinduet og derefter ser på mulighederne:

– Jeg lukker ned, når deadline day passerer midnat. Så slukker jeg telefonen, og med familie og venner skal jeg ud og rejse. Jeg skal kun have at gøre med mine børn og min kone, og det glæder jeg mig meget til.

– Det med transfers er enormt tidskrævende – det tager alle de vågne timer, og nogle gange også timerne om natten. Det er ikke bare lige sådan at få informationer ud af folk, der ikke vil af med dem. Nogle gange skal jeg også forhandle. Jeg har altid sagt, at jeg ikke har noget talent, men er meget arbejdsom. Men nu kan jeg godt se, at der nok er noget om snakken. Det er mig, der for det meste løber med de store historier, siger Farzam Abolhosseini.

B.T.s fodboldkorrespondent har været ansat på mediet gennem 12 år. 







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

José Mourinho klarmelder dansker



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

FCK-bænken var rasende!

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Chido Obi var ustyrlig

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’