Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro

Ny serie: Superliga-klubberne håber på at få transfermillioner i kassen under coronakrisen. Men hvem er deres største salg i historien? Vi ser nærmere på Hobro IK.



 I mens at vi venter på, at Superligaen vender tilbage, kigger vi i denne serie nærmere på de 14 Superliga-klubbers største salg gennem tiden. 

Vi startede serien med AaB og forsætter nu med Hobro IK, der er en af de klubber, der i den grad er presset på økonomien midt i corona-krisen. 

Hobro IK – Klubbens største salg i historien:

Mads Hvilsom
Født 23. august 1992
Angriber
Dansker
Klubkarriere: 172 kampe/48 mål
Landshold: Danmark, 45 u-landskampe/20 mål

Pris: 3,9 millioner kroner

Spiller i dag for: Hobro

Solgt som 22-årig
Solgt til i sommeren 2015
Spillede 10 kampe og scorede fire mål for Braunschweig.
Har siden spillet i Brann, Esbjerg fB og SønderjyskE, og er nu tilbage i Hobro, hvor han er langtidsskadet.


Det skulle have været en stor karriere for Mads Hvilsom, der debuterede som 16-årig for FC Midtjylland, en debut Hvilsom siden har sagt var for tidlig.

Men i Hobro fik Hvilsom et gennembrud i Hobros flotte første sæson i Superligaen, og det gik så godt, at Eintracht Braunschweig i 2. Bundesliga købte forwarden.

Det gik egentlig godt, når Hvilsom var på banen, men i Tyskland begyndte de.

Han scorede 27 ligamål for Hobro i de to sæsoner op til rekordsalget til Tyskland, men han har aldrig siden for alvor fundet rytmen og sidder ude i denne sæson efter at have presset sig selv til et for tidligt comeback fra en lyskeskade, der kan ende med at koste ham karrieren, hvis ikke genoptræningen og opstarten går godt.

Hobro som sælger
Den lille klub ved Mariager Fjord har det meste af sin tilværelse bevæget sig i de lavere divisioner eller i seriefodbold, så der er altså ikke den store historik for spillersalg at trække på.

Havde Mads Hvilsom spillet og haft samme statistiske succes i en større Superliga-klub, havde det alene på klubbens navn været muligt at få både 5 og 10 millioner kroner for ‘Hvilo’, men i forhold til Hobros korte tid i bedste række var det et særdeles fint salg.

Det er ærgerligt for Hobro, at Emmanuel Sabbi kommer afsted til OB på fri transfer, for med Sabbi, Babayan og Kirkevold kunne man faktisk få slået et lille hul igennem til transfermarkedet og etablere sig mere.

Hobro har et godt øje til spillere på prøvetræning fra små, udenlandske klubber, og hvis Hobro ellers har råd, er man faktisk en af de Superliga-klubber, der har erfaringen til at finde nogle juveler i strømmen af transferfri udlændinge, der kan dukke op på markedet senere i år.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’