Transferplanen: AaB har hverken lyst eller råd til andet end status quo

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 14 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på AaB.



AaB ligger lige i udkanten af sæsonens målsætning. Holdet er a point med FC København på sjettepladsen, så der mangler ikke meget, før Morten Wieghorst og co. kan sætte flueben ved top 6.

Klubben er med andre ord ikke tvunget på spillerjagt i januar, og heldigvis for det, for AaB ville dårligt have råd til det i givet fald.

Vi sætter fokus på alle 14 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på AaB.

Vinterens tilgange:
Ingen

Vinterens afgange:
Tamati Williams (kontraktudløb)
Jakub Sylvestr (kontraktudløb)
Marco Meilinger (SCR Altach)

Kommende kontraktudløb:
Mathias Andersen (sommer)
Patrick Kristensen (sommer)
Rasmus Würtz (sommer)
​Yann Rolim (sommer)

Her kan der sælges i transfervinduet:
Uanset hvor ihærdigt man ledte, fandt man før januar ikke mange mere oplagte spillerafgange i Superligaen end Marco Meilinger fra AaB. Både spilleren og klubben havde gjort det klart, at det nok var bedst, hvis den østrigske offensivspiller fandt sig en ny klub, og det faldt så plads 12. januar. Dermed er sportsdirektør Allan Gaardes vigtigste januaropgave udført.

Gaarde vil dog knap så gerne afgive et Edison Flores, som ellers jævnligt rygtes væk fra klubben. Både Sevilla, Valencia og Lokomotiv Moskva er blevet nævnt i januar, men meldingerne fra AaB og Flores selv tyder ikke på en forestående salg.

Ifølge Allan Gaarde har klubben ingen planer om at sælge peruvianeren nu, de vil hellere håbe, at han spiller et godt forår og ditto VM (underforstået at han nok bliver mere værd i så tilfælde), og i begyndelsen af januar slog Flores følgende fast.

– Min agent har ikke fortalt mig om noget tilbud. Der har ikke været nogle forespørgsler. Så jeg tager til Danmark med store forventninger til 2017.

Sportsdirektør Gaarde har desuden slået fast, at det ikke er givet, at AaB kommer til at hente erstatninger for Jakub Sylvestr og Tamati Williams, som har forladt klubben.

Her kan der købes:
Som det fremgår af citatet fra Allan Gaarde herunder, kommer AaB ikke til at stå for vinterens store transfers i Superligaen. Der er, som sportsdirektøren siger, simpelthen ikke penge i kassen til det.

For selv om Christian Bassogog og Joakim Mæhle indbragte endog mange millioner i den nordjyske klubkasse i foråret 2017, også mere end sommerens indkøb kostede, så får folk som Jores Okore, Filip Lesniak og Pavol Safranko en efter AaB-forhold høj hyre.

Skulle Gaarde og co. alligevel vælge at hente en spiller ind, kunne det være på målmandsposten. Efter tredjekeeper Tamati Williams’ afsked er der kun to målmænd i førsteholdstruppen, Jacob Rinne og Michael Lansing. Det er sårbart, hvis den ene bliver skadet.

AaB har desuden udtrykt tillid til klubbens aktuelle angribere, og det er da heller ikke, fordi Jakub Sylvestrs afgang kommer til at skabe et stort hul på holdet: Angriberen fik blot én startplads Superliga-efteråret.

Derudover afhænger klubbens transferaktivitet af, om nogle spillere forsvinder. Er der eksempelvis kommet en smule luft i budgettet med Meilingers afsked? Og selv om Gaarde ikke har lagt op til salg af profilerne, kan pengene jo blive så store, at han ikke kan sige nej.

Citatet:
Sportsdirektør Allan Gaarde til BT:
– Det står fast, at vi ikke kommer til at lave de store justeringer i truppen. Det har vi ikke råd til, eftersom vi jo i sommer investerede i spillere som Jacob Rinne, Jores Okore, Kristoffer Pallesen, Pavol Safranko og Filip Lesniak.

Nøglepersoner:
Allan Gaarde, sportsdirektør
Morten Wieghorst, cheftræner
Stephan Schors, administrerende direktør


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp