AaB ligger lige i udkanten af sæsonens målsætning. Holdet er a point med FC København på sjettepladsen, så der mangler ikke meget, før Morten Wieghorst og co. kan sætte flueben ved top 6.
Klubben er med andre ord ikke tvunget på spillerjagt i januar, og heldigvis for det, for AaB ville dårligt have råd til det i givet fald.
Vi sætter fokus på alle 14 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på AaB.
Vinterens tilgange:
Ingen
Vinterens afgange:
Tamati Williams (kontraktudløb)
Jakub Sylvestr (kontraktudløb)
Marco Meilinger (SCR Altach)
Kommende kontraktudløb:
Mathias Andersen (sommer)
Patrick Kristensen (sommer)
Rasmus Würtz (sommer)
Yann Rolim (sommer)
Her kan der sælges i transfervinduet:
Uanset hvor ihærdigt man ledte, fandt man før januar ikke mange mere oplagte spillerafgange i Superligaen end Marco Meilinger fra AaB. Både spilleren og klubben havde gjort det klart, at det nok var bedst, hvis den østrigske offensivspiller fandt sig en ny klub, og det faldt så plads 12. januar. Dermed er sportsdirektør Allan Gaardes vigtigste januaropgave udført.
Gaarde vil dog knap så gerne afgive et Edison Flores, som ellers jævnligt rygtes væk fra klubben. Både Sevilla, Valencia og Lokomotiv Moskva er blevet nævnt i januar, men meldingerne fra AaB og Flores selv tyder ikke på en forestående salg.
Ifølge Allan Gaarde har klubben ingen planer om at sælge peruvianeren nu, de vil hellere håbe, at han spiller et godt forår og ditto VM (underforstået at han nok bliver mere værd i så tilfælde), og i begyndelsen af januar slog Flores følgende fast.
– Min agent har ikke fortalt mig om noget tilbud. Der har ikke været nogle forespørgsler. Så jeg tager til Danmark med store forventninger til 2017.
Sportsdirektør Gaarde har desuden slået fast, at det ikke er givet, at AaB kommer til at hente erstatninger for Jakub Sylvestr og Tamati Williams, som har forladt klubben.
Her kan der købes:
Som det fremgår af citatet fra Allan Gaarde herunder, kommer AaB ikke til at stå for vinterens store transfers i Superligaen. Der er, som sportsdirektøren siger, simpelthen ikke penge i kassen til det.
For selv om Christian Bassogog og Joakim Mæhle indbragte endog mange millioner i den nordjyske klubkasse i foråret 2017, også mere end sommerens indkøb kostede, så får folk som Jores Okore, Filip Lesniak og Pavol Safranko en efter AaB-forhold høj hyre.
Skulle Gaarde og co. alligevel vælge at hente en spiller ind, kunne det være på målmandsposten. Efter tredjekeeper Tamati Williams’ afsked er der kun to målmænd i førsteholdstruppen, Jacob Rinne og Michael Lansing. Det er sårbart, hvis den ene bliver skadet.
AaB har desuden udtrykt tillid til klubbens aktuelle angribere, og det er da heller ikke, fordi Jakub Sylvestrs afgang kommer til at skabe et stort hul på holdet: Angriberen fik blot én startplads Superliga-efteråret.
Derudover afhænger klubbens transferaktivitet af, om nogle spillere forsvinder. Er der eksempelvis kommet en smule luft i budgettet med Meilingers afsked? Og selv om Gaarde ikke har lagt op til salg af profilerne, kan pengene jo blive så store, at han ikke kan sige nej.
Citatet:
Sportsdirektør Allan Gaarde til BT:
– Det står fast, at vi ikke kommer til at lave de store justeringer i truppen. Det har vi ikke råd til, eftersom vi jo i sommer investerede i spillere som Jacob Rinne, Jores Okore, Kristoffer Pallesen, Pavol Safranko og Filip Lesniak.
Nøglepersoner:
Allan Gaarde, sportsdirektør
Morten Wieghorst, cheftræner
Stephan Schors, administrerende direktør
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
