Transferplanen: Afventende Brøndby leder efter angriber og venstre back

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Brøndby IF.



De går ind til et transfervindue, hvor der kan komme salg, men det bliver ikke vildt og voldsomt i Brøndby IF, som man måske har set i tidligere sæsoner. Klubben mangler dog et par spillere, og det arbejde er Carsten V. Jensen i gang med at se på.

Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på Brøndby IF.

Sommerens tilgange:
Rezan Corlu (Lyngby, leleaftale retur)

Sommerens afgange:
Samuel Mraz (Empoli, lejeaftale retur)
Kasper Fisker (kontrakudløb)
Simon Tibbling (FC Emmen)
Ante Erceg (Osijek, lejeaftale)

LÆS ALLE udgivede transferplaner sommeren 2020 her

Kommende kontraktudløb:
Ingen

Læs også:Svendsen blev OB-topscorer: Lidt overrasket faktisk

Her kan der sælges:
Brøndby IF har allerede solgt midtbanespiller Simon Tibbling, men det er meget muligt, at der bliver solgt mere. Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung og Lasse Vigen Christensen har alle bare et år igen af deres aftaler med de blå-gule. Så spørgsmålet er det her: Sælg nu eller risiker at miste dem på en fri transfer om et lille år.

Målmand Schwäbe har været rygtet til Tyskland, men Brøndby kræver med sikkerhed også en pæn sum penge for at slippe målmanden, der er det klare førstevalg. Anderledes forholder det sig nok med Hermannsson, som Brøndby vil kunne erstatte med noget internt, for eksempel Anton Skipper eller en helt fit Joel Kabongo. I forhold til Hermannsson har været rygter om Leeds.

Anthony Jung har været ude og sige, at han gerne vil hjem til tysk fodbold, mens Lasse Vigen ikke har vist sig bedre end konkurrenterne på midtbanen, hvorfor han også kan være en spiller, der bliver solgt, hvis der er interesse.

Angriber Mikael Uhre skal angiveligt være højt på ønskelisten i Lyngby, men det er tvivlsomt, om BIF vil slippe spilleren, der har leveret fine præstationer efter coronapausen.

Her kan der købes:
Køb afhænger af salg – sådan er det de fleste steder, også i Brøndby, hvor Carsten V. Jensen har indikeret, at man er defensiv i transfervinduet.

Læs også:Medie: Danske klubber følger Mike Jensen

Klubben leder efter en angriber, da man har sendt Ante Erceg til Osijek på en lejeaftale, ligesom man har sagt farvel til Samuel Mraz, der er vendt tilbage til Empoli. Her mangler de blå-gule fortsat noget efter januar-salget af Kamil Wilczek. Aktuelt er der kun Simon Hedlund og Mikael Uhre i førsteholdstruppen. Det svenske talent Oskar Fallenius er i skrivende stund til prøvetræning i Brøndby og kan være en løsning. 

Venstrebacken er også en position, hvor man mangler noget konkurrence – specielt hvis Anthony Jung smutter, da han er den eneste naturlige venstre back/wing back. Birk Risas navn har blæst lidt i vinden.

I midterforsvaret kan der også blive brug for en gardering, da man spiller med tre centrale stoppere. Især hvis både Jung og Hermannsson forlader klubben.

Tobias Børkeeiet er tilbage i fuld vigør efter en langvarig skade, og det gør nok, at man kan sælge Lasse Vigen Christensen og fortsat føle sig tryg ved bredden til de tre pladser på den centrale midtbane. Til pladserne har man Anis Ben Slimane, Tobias Børkeeiet, Josip Radosevic, Morten Frendrup og Rezan Corlu. Også Jesper Lindstrøm kan spille på midtbanen, men spørgsmålet er, om ikke han er bedst i angrebet i Niels Frederiksens 3-5-2.

Citatet:
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Eurosport i starten af juni:
– (Anthony) Jung er en dygtig spiller og har haft et godt forår for os, så det er ikke bare sådan, at vi forærer dygtige spillere væk. Han repræsenterer en værdi, og kommer den ikke ind via markedet, vil Jung være her til næste år.

Nøglepersoner:
Niels Frederiksen, cheftræner
Carsten V. Jensen, fodbolddirektør
Ole Palmå, administrerende direktør
Jan Bech Andersen, ejer og bestyrelsesformand

Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?
Læs også:OB i mulige spillerhandler: Der er altid noget bevægelse
Læs også:Randers vinder kampen om nigeriansk kantspiller




FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Chokpris på Victor Froholdt

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Lamine Yamal med karrierens første



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC Fredericia – Silkeborg IF

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Sønderjyske – OB

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Jubler over transfer: God dialog med FC København



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Liverpool – West Ham United

Henter 16-årig i FC København

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning