De går ind til et transfervindue, hvor der kan komme salg, men det bliver ikke vildt og voldsomt i Brøndby IF, som man måske har set i tidligere sæsoner. Klubben mangler dog et par spillere, og det arbejde er Carsten V. Jensen i gang med at se på.
Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på Brøndby IF.
Sommerens tilgange:
Rezan Corlu (Lyngby, leleaftale retur)
Sommerens afgange:
Samuel Mraz (Empoli, lejeaftale retur)
Kasper Fisker (kontrakudløb)
Simon Tibbling (FC Emmen)
Ante Erceg (Osijek, lejeaftale)
Kommende kontraktudløb:
Ingen
Læs også:Svendsen blev OB-topscorer: Lidt overrasket faktisk
Her kan der sælges:
Brøndby IF har allerede solgt midtbanespiller Simon Tibbling, men det er meget muligt, at der bliver solgt mere. Marvin Schwäbe, Hjörtur Hermannsson, Anthony Jung og Lasse Vigen Christensen har alle bare et år igen af deres aftaler med de blå-gule. Så spørgsmålet er det her: Sælg nu eller risiker at miste dem på en fri transfer om et lille år.
Målmand Schwäbe har været rygtet til Tyskland, men Brøndby kræver med sikkerhed også en pæn sum penge for at slippe målmanden, der er det klare førstevalg. Anderledes forholder det sig nok med Hermannsson, som Brøndby vil kunne erstatte med noget internt, for eksempel Anton Skipper eller en helt fit Joel Kabongo. I forhold til Hermannsson har været rygter om Leeds.
Anthony Jung har været ude og sige, at han gerne vil hjem til tysk fodbold, mens Lasse Vigen ikke har vist sig bedre end konkurrenterne på midtbanen, hvorfor han også kan være en spiller, der bliver solgt, hvis der er interesse.
Angriber Mikael Uhre skal angiveligt være højt på ønskelisten i Lyngby, men det er tvivlsomt, om BIF vil slippe spilleren, der har leveret fine præstationer efter coronapausen.
Her kan der købes:
Køb afhænger af salg – sådan er det de fleste steder, også i Brøndby, hvor Carsten V. Jensen har indikeret, at man er defensiv i transfervinduet.
Læs også:Medie: Danske klubber følger Mike Jensen
Klubben leder efter en angriber, da man har sendt Ante Erceg til Osijek på en lejeaftale, ligesom man har sagt farvel til Samuel Mraz, der er vendt tilbage til Empoli. Her mangler de blå-gule fortsat noget efter januar-salget af Kamil Wilczek. Aktuelt er der kun Simon Hedlund og Mikael Uhre i førsteholdstruppen. Det svenske talent Oskar Fallenius er i skrivende stund til prøvetræning i Brøndby og kan være en løsning.
Venstrebacken er også en position, hvor man mangler noget konkurrence – specielt hvis Anthony Jung smutter, da han er den eneste naturlige venstre back/wing back. Birk Risas navn har blæst lidt i vinden.
I midterforsvaret kan der også blive brug for en gardering, da man spiller med tre centrale stoppere. Især hvis både Jung og Hermannsson forlader klubben.
Tobias Børkeeiet er tilbage i fuld vigør efter en langvarig skade, og det gør nok, at man kan sælge Lasse Vigen Christensen og fortsat føle sig tryg ved bredden til de tre pladser på den centrale midtbane. Til pladserne har man Anis Ben Slimane, Tobias Børkeeiet, Josip Radosevic, Morten Frendrup og Rezan Corlu. Også Jesper Lindstrøm kan spille på midtbanen, men spørgsmålet er, om ikke han er bedst i angrebet i Niels Frederiksens 3-5-2.
Citatet:
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen til Eurosport i starten af juni:
– (Anthony) Jung er en dygtig spiller og har haft et godt forår for os, så det er ikke bare sådan, at vi forærer dygtige spillere væk. Han repræsenterer en værdi, og kommer den ikke ind via markedet, vil Jung være her til næste år.
Nøglepersoner:
Niels Frederiksen, cheftræner
Carsten V. Jensen, fodbolddirektør
Ole Palmå, administrerende direktør
Jan Bech Andersen, ejer og bestyrelsesformand
Læs også:Transferplanen: Vender Mathias Zanka Jørgensen hjem til FC København?
Læs også:OB i mulige spillerhandler: Der er altid noget bevægelse
Læs også:Randers vinder kampen om nigeriansk kantspiller
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Interessen er eksploderet på grund af FC København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
