Randers vinder kampen om nigeriansk kantspiller

Det tidligere Manchester United-talent Tosin Kehinde, der i sidste sæson var udlejet til Randers FC, fortsætter efter alt at dømme i den danske klub.



Næsten alle Superliga-klubber har lavet forstærkninger frem mod den nye sæson, men Brøndby, FC Midtjylland og Randers FC har endnu ikke præsenteret en ny spiller.

Det ændrer sig dog meget snart for Randers FC’s vedkommende, for tipsbladet.dk erfarer, at klubben står til at vinde kampen om kantspiller Tosin Kehinde.

Kehinde er på en måde ikke en ny spiller, da nigerianeren, 22 år, også var i Kronjylland sidste sæson på en lejeaftale, men han gjorde det godt og viste nogle spidskompetencer, som har pirret Randers’ interesse tilstrækkeligt til at lave en ny aftale.

Derfor er man nu tæt på at hente kantspilleren fra Feirenses reservehold.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

I de senere dage har der været rygter om både AGF og AaB, men det har hele tiden været Randers’ håb, at man kunne få spilleren på en permanent aftale. Og Kehinde har da også været meget interesseret i at fortsætte under træner Thomas Thomasberg, for han har udsigt til godt med spilletid i Randers.

Men der har været forhandlingsspørgsmål – primært med den portugisiske klub – der har betydet, at transferen har trukket ud.

Kehinde, der har en fortid som talent i Manchester Uniteds ungdomsafdeling, kom for alvor i gang i løbet af forårssæsonen, hvor der heller ikke var en Saba Lobjanidze at kæmpe med om spilletid. Det blev i alt til 20 kampe i Superligaen for nigerianeren, der kom på tavlen en enkelt gang.

Planen er, at han skal fortsætte sin udvikling i Randers, og i klubben håber man ganske givet på, at han kan blive mere afgørende med mål og assists, efterhånden som han også får mere erfaring.

Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City bytter Guardiola for Pochettino

Mens Kehinde bliver Randers’ første tilgang denne sommer, har man sagt farvel til flere – blandt andre rutinerede Johnny Thomsen.

Sommerens spillerafgang betyder også, at en aftale med Tosin Kehinde næppe bliver den sidste tilgang til førsteholdstruppen.

Superliga-klubberne har i år mulighed for at hente spillere indtil 5. oktober, som er transferdeadline efter årets corona-inducerede kaos.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra sportslig kommerciel i Randers Søren Pedersen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere
Læs også:Randers lavede stort arrangement for specialklasser






LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid