Næsten alle Superliga-klubber har lavet forstærkninger frem mod den nye sæson, men Brøndby, FC Midtjylland og Randers FC har endnu ikke præsenteret en ny spiller.
Det ændrer sig dog meget snart for Randers FC’s vedkommende, for tipsbladet.dk erfarer, at klubben står til at vinde kampen om kantspiller Tosin Kehinde.
Kehinde er på en måde ikke en ny spiller, da nigerianeren, 22 år, også var i Kronjylland sidste sæson på en lejeaftale, men han gjorde det godt og viste nogle spidskompetencer, som har pirret Randers’ interesse tilstrækkeligt til at lave en ny aftale.
Derfor er man nu tæt på at hente kantspilleren fra Feirenses reservehold.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
I de senere dage har der været rygter om både AGF og AaB, men det har hele tiden været Randers’ håb, at man kunne få spilleren på en permanent aftale. Og Kehinde har da også været meget interesseret i at fortsætte under træner Thomas Thomasberg, for han har udsigt til godt med spilletid i Randers.
Men der har været forhandlingsspørgsmål – primært med den portugisiske klub – der har betydet, at transferen har trukket ud.
Kehinde, der har en fortid som talent i Manchester Uniteds ungdomsafdeling, kom for alvor i gang i løbet af forårssæsonen, hvor der heller ikke var en Saba Lobjanidze at kæmpe med om spilletid. Det blev i alt til 20 kampe i Superligaen for nigerianeren, der kom på tavlen en enkelt gang.
Planen er, at han skal fortsætte sin udvikling i Randers, og i klubben håber man ganske givet på, at han kan blive mere afgørende med mål og assists, efterhånden som han også får mere erfaring.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City bytter Guardiola for Pochettino
Mens Kehinde bliver Randers’ første tilgang denne sommer, har man sagt farvel til flere – blandt andre rutinerede Johnny Thomsen.
Sommerens spillerafgang betyder også, at en aftale med Tosin Kehinde næppe bliver den sidste tilgang til førsteholdstruppen.
Superliga-klubberne har i år mulighed for at hente spillere indtil 5. oktober, som er transferdeadline efter årets corona-inducerede kaos.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra sportslig kommerciel i Randers Søren Pedersen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere
Læs også:Randers lavede stort arrangement for specialklasser
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
