Randers vinder kampen om nigeriansk kantspiller

Det tidligere Manchester United-talent Tosin Kehinde, der i sidste sæson var udlejet til Randers FC, fortsætter efter alt at dømme i den danske klub.



Næsten alle Superliga-klubber har lavet forstærkninger frem mod den nye sæson, men Brøndby, FC Midtjylland og Randers FC har endnu ikke præsenteret en ny spiller.

Det ændrer sig dog meget snart for Randers FC’s vedkommende, for tipsbladet.dk erfarer, at klubben står til at vinde kampen om kantspiller Tosin Kehinde.

Kehinde er på en måde ikke en ny spiller, da nigerianeren, 22 år, også var i Kronjylland sidste sæson på en lejeaftale, men han gjorde det godt og viste nogle spidskompetencer, som har pirret Randers’ interesse tilstrækkeligt til at lave en ny aftale.

Derfor er man nu tæt på at hente kantspilleren fra Feirenses reservehold.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

I de senere dage har der været rygter om både AGF og AaB, men det har hele tiden været Randers’ håb, at man kunne få spilleren på en permanent aftale. Og Kehinde har da også været meget interesseret i at fortsætte under træner Thomas Thomasberg, for han har udsigt til godt med spilletid i Randers.

Men der har været forhandlingsspørgsmål – primært med den portugisiske klub – der har betydet, at transferen har trukket ud.

Kehinde, der har en fortid som talent i Manchester Uniteds ungdomsafdeling, kom for alvor i gang i løbet af forårssæsonen, hvor der heller ikke var en Saba Lobjanidze at kæmpe med om spilletid. Det blev i alt til 20 kampe i Superligaen for nigerianeren, der kom på tavlen en enkelt gang.

Planen er, at han skal fortsætte sin udvikling i Randers, og i klubben håber man ganske givet på, at han kan blive mere afgørende med mål og assists, efterhånden som han også får mere erfaring.

Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City bytter Guardiola for Pochettino

Mens Kehinde bliver Randers’ første tilgang denne sommer, har man sagt farvel til flere – blandt andre rutinerede Johnny Thomsen.

Sommerens spillerafgang betyder også, at en aftale med Tosin Kehinde næppe bliver den sidste tilgang til førsteholdstruppen.

Superliga-klubberne har i år mulighed for at hente spillere indtil 5. oktober, som er transferdeadline efter årets corona-inducerede kaos.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra sportslig kommerciel i Randers Søren Pedersen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere
Læs også:Randers lavede stort arrangement for specialklasser




Voldsom Franculino-spådom

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Spanske medier i ekstase

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

– De skal skille sig af med ham!

FC København – Sønderjyske

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

AGF kriger sejren hjem

Randers FC – AGF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er alle VM-puljerne

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Tullberg skifter fire mand

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama