Næsten alle Superliga-klubber har lavet forstærkninger frem mod den nye sæson, men Brøndby, FC Midtjylland og Randers FC har endnu ikke præsenteret en ny spiller.
Det ændrer sig dog meget snart for Randers FC’s vedkommende, for tipsbladet.dk erfarer, at klubben står til at vinde kampen om kantspiller Tosin Kehinde.
Kehinde er på en måde ikke en ny spiller, da nigerianeren, 22 år, også var i Kronjylland sidste sæson på en lejeaftale, men han gjorde det godt og viste nogle spidskompetencer, som har pirret Randers’ interesse tilstrækkeligt til at lave en ny aftale.
Derfor er man nu tæt på at hente kantspilleren fra Feirenses reservehold.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
I de senere dage har der været rygter om både AGF og AaB, men det har hele tiden været Randers’ håb, at man kunne få spilleren på en permanent aftale. Og Kehinde har da også været meget interesseret i at fortsætte under træner Thomas Thomasberg, for han har udsigt til godt med spilletid i Randers.
Men der har været forhandlingsspørgsmål – primært med den portugisiske klub – der har betydet, at transferen har trukket ud.
Kehinde, der har en fortid som talent i Manchester Uniteds ungdomsafdeling, kom for alvor i gang i løbet af forårssæsonen, hvor der heller ikke var en Saba Lobjanidze at kæmpe med om spilletid. Det blev i alt til 20 kampe i Superligaen for nigerianeren, der kom på tavlen en enkelt gang.
Planen er, at han skal fortsætte sin udvikling i Randers, og i klubben håber man ganske givet på, at han kan blive mere afgørende med mål og assists, efterhånden som han også får mere erfaring.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City bytter Guardiola for Pochettino
Mens Kehinde bliver Randers’ første tilgang denne sommer, har man sagt farvel til flere – blandt andre rutinerede Johnny Thomsen.
Sommerens spillerafgang betyder også, at en aftale med Tosin Kehinde næppe bliver den sidste tilgang til førsteholdstruppen.
Superliga-klubberne har i år mulighed for at hente spillere indtil 5. oktober, som er transferdeadline efter årets corona-inducerede kaos.
Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra sportslig kommerciel i Randers Søren Pedersen, men han er ikke vendt tilbage på henvendelsen.
Læs også:Randers-chef: Kunne godt bruge en offensiv kraft mere
Læs også:Randers lavede stort arrangement for specialklasser
LIVE
TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
