Transferplanen: Brøndby er klar med checkhæftet

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i sommerens transfervindue. Her retter vi fokus på Brøndby IF.



Brøndby IF fik en suveræn start under Jesper Sørensen, men langsomt måtte man gå på kompromis med ambitionen om sprudlende og bolddominerende fodbold på den københavnske Vestegn.

Jesper Sørensen vil stensikkert gerne implementere sine taktiske visioner, som han også fremlagde, da han blev ansat, men det kræver formentlig også, at man handler personel ind til at indfri dem.

Man har styrket startelleveren med Jacob Rasmussen, men Brøndby IF er stensikkert i markedet efter endnu flere forstærkninger.

Sommerens tilgange:
Rasmus Wikström (Sønderjyske, lejeaftale retur)
Yousef Salech (HB Køge, lejeaftale retur)
Henrik Heggheim (Vålerenga, lejeaftale)
Jacob Rasmussen (Fiorentina)
Justin Che (Dallas FC)

Sommerens afgange:
Lucas Ziegler (kontraktudløb)
Frederik Winther (FC Augsburg, lejeaftale retur)
Andreas Pyndt (Silkeborg IF)
Christian Freidrich (Næstved BK)
Nilas Yacobi (VfL Wolfsburg)
Anis Slimane (Sheffield United)
Mads Hermansen (Leicester City)

Kommende kontraktudløb:
Marinus Larsen (31. december 2023)
Thomas Mikkelsen (30. juni 2024)
Blas Riveros (30. juni 2024)

Her kan der sælges:
Brøndby IF har fået skudt deres helt store salgsemner i Mads Hermansen og Anis Slimane afsted til henholdsvis Leicester City og Sheffield United. De næste store salg ligger ikke lige til højrebenet denne sommer, men man har til gengæld en masse dødvægt.

Brøndby råder over mange breddespillere, som formentlig kommer til at spille tæt på ingen rolle i den kommende sæson. Derfor kan Brøndby godt ende med at sælge flere spillere, eller også kan det blive til lejeaftaler.

Carl Björk, Christian Cappis, Joe Bell og måske også Marko Divkovic, der dog er blevet brugt i træningskampene, er alle sammen på vippen. Der står også et spørgsmålstegn ud fra flere af klubbens forsvarsspillere, men deres fremtid kan meget vel afhænge af, hvilken formation Jesper Sørensen vælger at bruge.

Benytter han en trebackkæde, som han gjorde i den sidste halvdel af foråret, så er det formentlig fornuftigt med flere stoppere i truppen, som man har nu. Men spiller Brøndby-chefen med en mand mindre dernede, så kan det godt tænkes, at Rasmus Wikström og Henrik Heggheim skal sendes på leje igen.

Til sidst skal det også nævnes, at hvis der kommer et stort bud på Mathias Kvistgaarden, så kan Brøndby få svært ved at sige nej. Dog vil interesserede klubber formentlig gerne se ham præstere på samme tårnhøje niveau et halvt til et helt år mere, før de slår kløerne i ham.

Her kan der købes:
Mads Hermansen er rykket til Leicester, og derfor er en ny målmand en topprioritet for Brøndby IF. Man har forlænget med både Thomas Mikkelsen og Jonathan Ægidius, men man skal trods alt have mere kvalitet mellem stængerne.

Lucas Lund Pedersen fra Viborg FF og Leopold Wahlstedt er de to, der sættes i forbindelse med de blå-gule.

Helt generelt kan det siges, at Brøndby IF har fået flere økonomiske muskler efter GFH's overtagelse af aktiemajoriteten. Pengene skal bruges på kvalitetsspillere, og man er villig til at bruge beløb i lejet a la Nicolai Vallys og Ohi Omoijuanfo, men den slags spillere er der bare massiv rift om tidligt i transfervinduet.

Brøndby kan ikke lokke med europæisk fodbold, og derfor bliver de nødt til at være tålmodige, da de ikke står forrest i køen til den hylde, som de gerne vil hente spillere fra. Man står dog klar med checkhæftet, lige så snart den rigtige mulighed byder sig, om så det bliver om en uge eller kort før lukketid.

Offensivspilleren Erik Ahlstrand har Brøndby angiveligt også kig på.

Nøglepersoner:
Jan Bech Andersen, bestyrelsesformand
Carsten V. Jensen, fodbolddirektør
Jesper Sørensen, cheftræner





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Frankrig – Senegal

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Her er Tunesiens nye VM-træner

Argentina – Algeriet

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Irak – Norge

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø