Men derfor kan der stadig være travlt og meget, der skal håndteres, og det er i hvert fald tilfældet i AGF, hvor Carsten V. Jensen er ny fodbolddirektør i gang med at tage bestik af en række vigtige spørgsmål og situationer i truppen og klubben.
Her er vores bud på AGF’s transferplan i de sidste dage af transfervinduet.
Vinterens tilgange:
Mathias Sauer (Haugesund, retur fra leje)
Vinterens afgange:
Tobias Anker (Sirius, salg)
Richmond Gyamfi (Hobro, leje)
Kristoffer Klaesson (Viking, salg)
Kommende kontraktudløb:
Jesper Hansen (udløb 30/6-25)
Patrick Mortensen (udløb 30/6-25)
Michael Akoto (udløb 30/6-25)
Max Power (udløb 30/6-25)
Mikkel Duelund (udløb 30/6-25)
Fredrik Brandhof (udløb 31/12-25)
Mikkel Kristensen (udløb 31/12-25)
Her kan der sælges:
Meldingerne fra Fredensvang, eller rettere Sydspanien, hvor AGF er på træningslejr og har været det i snart to uger, er entydige.
Der skal ikke ske noget vildt i forhold til køb og salg, hvilket da også ville være et skørt tidspunkt lige netop, når AGF flytter på et nyt, midlertidigt stadion og har brug for al rygvind, man kan få.
Århusianerne forlængede med Mads Emil Madsen og Mikael Anderson, to af de mest åbenlyse kandidater til salg, og det efterlader AGF med tre store spørgsmål lige nu.
De hedder Patrick Mortensen og Jesper Hansen, begge med kontraktudløb til sommer, og måske mindst lige så meget Gift Links.
Han har udløb i sommeren 2026, og selv om der er mange fodboldkampe mellem nu og den dato, er halvandet år ikke længe at have en så attraktiv og dygtig spiller på kontrakt.
Der er udenlandsk interesse, andet ville være mærkeligt efter det 2024, og for Carsten V. Jensen er det nok et spørgsmål om at forlænge eller sælge til sommer.
Skulle Links mod forventning ryge nu, skal AGF lynhurtigt have en afløser til venstre side – så er det næsten mere sandsynligt, man overtaler en køber til omgående at leje Links tilbage som med Melker Widell i AaB, der fra sommer skal spille i Swansea.
Og så skal AGF og de to veteraner Jesper Hansen og Patrick Mortensen finde ud af, om der er en fælles fremtid efter 30. juni. Det er ikke nødvendigvis nemt eller på samme vilkår, det skal ske, og det er to store spørgsmål, der også fylder for den nye fodbolddirektør.
Måske skal en eller to af de helt unge, er er langt fra spilletid, lejes til divisionerne eller Norge eller Sverige.
Her kan der købes:
Angrebspladsen er i den grad værd at holde øje med.
Richmond Gyamfi er udlejet til Hobro for at få spilletid og mere pondus, og selv om AGF har fået offensivt indstillede Mathias Sauer tilbage fra Haugesund, kan AGF slå til på en angriber, hvis den helt rigtige mulighed opstår. Der lurer det også i baghovedet, at der ikke er forlænget med Patrick Mortensen.
Ellers har AGF truppen klar, så længe der ikke ryger startspillere afsted i transfervinduets sidste døgn.
Nøglepersoner:
Uwe Rösler, cheftræner
Carsten V. Jensen, fodbolddirektør
Jesper Ørskov, head of recruitment
Jacob Nielsen, administrerende direktør
Lars Fournais, formand
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER