FC København er altid en af de mest spændende klubber at følge i et transfervindue.
Klubben har det klart største spillerbudget herhjemme, og man har vist, at man kan spille med nogle økonomiske muskler, som andre danske hold ikke kan. Men efter to mesterskaber i træk er det også et godt spørgsmål, hvordan Jacob Neestrup og Peter Christiansen formår at bygge endnu mere på.
Der skal ryddes op i truppen, og der skal hentes nogle stærke navne til. Jordan Larsson er til FCK-fansenes store fornøjelse købt fri i Schalke 04 efter et fremragende forår, men et indkøb af svenskeren er ikke nok – der skal mere til.
Sommerens tilgange:
Luther Singh (GD Chaves, lejeaftale retur)
Orri Oskarsson (Sønderjyske, lejeaftale retur)
Daniel Haarbo (FC Helsingør, lejeaftale retur)
Jordan Larsson (Schalke 04)
Theo Sander (AaB)
Sommerens afgange:
Marko Stamenic (Røde Stjerne)
Karl-Johan Johnsson (kontraktudløb)
Carlos Zeca (Panathinaikos)
Mohamed Daramy (AFC Ajax, lejeaftale retur)
Mikkel Kaufmann (Union Berlin)
Hakon Haraldsson (Lille)
Daniel Haarbo (Aarhus Fremad, lejeaftale)
Kommende kontraktudløb:
Daniel Haarbo (30. juni 2024)
Peter Ankersen (30. juni 2024)
Her kan der sælges:
Bliver Hakon Haraldsson eneste store profilsalg i FC København denne sommer? Der bliver spekuleret lidt løst i, om målmand Kamil Grabara også er på affyringsrampen efter to mesterskaber ud af to mulige i FCK-trøjen, og han har både været rygtet til italienske og engelske adresser. Det bliver interessant at se, hvad 'PC' gør, hvis der ruller et stort bud ind på polakken.
Derudover skal FC København skille sig af med en del fyld. Paul Mukairu, Luther Singh og Khouma Babacar skal alle væk, og det vil frigive en del lønkroner. Mon ikke også, at Mamoudou Karamoko skydes afsted, hvis der ruller et pænt bud ind på ham.
Også Ísak Bergmann Jóhannesson kan være på vej videre, da han vil have mere spilletid, og man kan godt forestille sig, at han enten bliver udlejet eller solgt.
Her kan der købes:
Meget afhænger af spillersalg. Sælges Grabara eksempelvis, så er det klart, at FC København skal ud og finde en erstatning, som kan tage direkte over for den dygtige polak. Theo Snader er hentet ind som reserve i første omgang.
Sikkert er det, at David Khocholava misser de næste måneder med en ny knæskade, så stopperpositionen bør være en position, hvor FC København skal finde en hurtig løsning. Boilesen er nemlig heller ikke helt klar endnu, og det bliver alt for sårbart med kun tre stoppere, nu hvor FCK også skal spille et europæisk gruppespil.
Mohamed Daramys exit efterlader også et hul ude på venstrefløjen. Drømmen er fortsat, at man lykkes med at hente ham permanent i Ajax, men sker det, så er det nok først sent i vinduet, når Daramy har fået afklaring på sin fremtid i den hollandske klub. Lykkes det ikke, så meldes man heftigt interesseret i Elias Achouri, men Viborg er ikke synderligt interesseret i at sælge til en anden dansk klub.
Spørgsmålet er også, hvordan salget af Hákon Haraldsson påvirker FCK's transferplaner. Islændingen har dækket mange positioner i FCK, så det kan være svært at finde en en-til-en-erstatning.
'PC' har tidligere på sommeren været ret åben omkring, at venstre back-positionen er et sted, hvor man kan forestille sig, at FCK handler. Derudover smuttede Carlos Zeca og Marko Stamenic i sommer, hvilket gør FCK en smule sårbare på den centrale midtbane.
Nøglepersoner:
Peter Christiansen, sportsdirektør
Jacob Neestrup, cheftræner
Daniel Rommedahl, Director of Football Operations and International Affairs
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
City-ejer sælger klub
Forlænger med to Superliga-talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN