Transferplanen: PC skal lukke store huller

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i sommerens transfervindue. Her retter vi fokus på FC København.



FC København er altid en af de mest spændende klubber at følge i et transfervindue.

Klubben har det klart største spillerbudget herhjemme, og man har vist, at man kan spille med nogle økonomiske muskler, som andre danske hold ikke kan. Men efter to mesterskaber i træk er det også et godt spørgsmål, hvordan Jacob Neestrup og Peter Christiansen formår at bygge endnu mere på.

Der skal ryddes op i truppen, og der skal hentes nogle stærke navne til. Jordan Larsson er til FCK-fansenes store fornøjelse købt fri i Schalke 04 efter et fremragende forår, men et indkøb af svenskeren er ikke nok – der skal mere til.

Sommerens tilgange:
Luther Singh (GD Chaves, lejeaftale retur)
Orri Oskarsson (Sønderjyske, lejeaftale retur)
Daniel Haarbo (FC Helsingør, lejeaftale retur)
Jordan Larsson (Schalke 04)
Theo Sander (AaB)

Sommerens afgange:
Marko Stamenic (Røde Stjerne)
Karl-Johan Johnsson (kontraktudløb)
Carlos Zeca (Panathinaikos)
Mohamed Daramy (AFC Ajax, lejeaftale retur)
Mikkel Kaufmann (Union Berlin)
Hakon Haraldsson (Lille)
Daniel Haarbo (Aarhus Fremad, lejeaftale)

Kommende kontraktudløb:
Daniel Haarbo (30. juni 2024)
Peter Ankersen (30. juni 2024)

Her kan der sælges: 
Bliver Hakon Haraldsson eneste store profilsalg i FC København denne sommer? Der bliver spekuleret lidt løst i, om målmand Kamil Grabara også er på affyringsrampen efter to mesterskaber ud af to mulige i FCK-trøjen, og han har både været rygtet til italienske og engelske adresser. Det bliver interessant at se, hvad 'PC' gør, hvis der ruller et stort bud ind på polakken.

Derudover skal FC København skille sig af med en del fyld. Paul Mukairu, Luther Singh og Khouma Babacar skal alle væk, og det vil frigive en del lønkroner. Mon ikke også, at Mamoudou Karamoko skydes afsted, hvis der ruller et pænt bud ind på ham. 

Også Ísak Bergmann Jóhannesson kan være på vej videre, da han vil have mere spilletid, og man kan godt forestille sig, at han enten bliver udlejet eller solgt.

Her kan der købes:
Meget afhænger af spillersalg. Sælges Grabara eksempelvis, så er det klart, at FC København skal ud og finde en erstatning, som kan tage direkte over for den dygtige polak. Theo Snader er hentet ind som reserve i første omgang.

Sikkert er det, at David Khocholava misser de næste måneder med en ny knæskade, så stopperpositionen bør være en position, hvor FC København skal finde en hurtig løsning. Boilesen er nemlig heller ikke helt klar endnu, og det bliver alt for sårbart med kun tre stoppere, nu hvor FCK også skal spille et europæisk gruppespil.

Mohamed Daramys exit efterlader også et hul ude på venstrefløjen. Drømmen er fortsat, at man lykkes med at hente ham permanent i Ajax, men sker det, så er det nok først sent i vinduet, når Daramy har fået afklaring på sin fremtid i den hollandske klub. Lykkes det ikke, så meldes man heftigt interesseret i Elias Achouri, men Viborg er ikke synderligt interesseret i at sælge til en anden dansk klub. 

Spørgsmålet er også, hvordan salget af Hákon Haraldsson påvirker FCK's transferplaner. Islændingen har dækket mange positioner i FCK, så det kan være svært at finde en en-til-en-erstatning.  

'PC' har tidligere på sommeren været ret åben omkring, at venstre back-positionen er et sted, hvor man kan forestille sig, at FCK handler. Derudover smuttede Carlos Zeca og Marko Stamenic i sommer, hvilket gør FCK en smule sårbare på den centrale midtbane.

Nøglepersoner:
Peter Christiansen, sportsdirektør
Jacob Neestrup, cheftræner
Daniel Rommedahl, Director of Football Operations and International Affairs



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

– Brøndby er chanceløse

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Storklub meldes interesseret

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer