Transferplanen: Viborg bør jagte tidligere stjerne

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på Viborg



Viborg havde sat næsen op efter mere, men måtte nøjes med en lunken ottendeplads i sidste sæson. 

Alligevel var der flere positive ting at tage med, hvor der glimtvis var god grund til optimisme. Især offensiven viste prøver på en bred vifte af færdigheder, der komplimenterede hinanden rigtig godt. Lige fra Isak Jensens højre fod til Serginhos driblefærdigheder til Anosike Ementas fysiske tilstedeværelse. 

Men hvor mange af dem er fortsat at finde i Viborg, når Superligaen sparkes i gang, og hvor skal der bygges på for at jagte målet om top-6 og et Mesterskabsspil? 

Sommerens tilgange:
Isak Jensen (St. Louis)
Sofus Berger (retur fra leje)
Oscar Hedvall (FC Midtjylland)

Sommerens afgange:
Mads Lauritsen (karrierestop)
Nico Mantl (retur fra leje)
Lasse Schulz (retur fra leje)
Malik Aboubakari (retur fra leje)
Jan Zamburek (Heracles)
Paulinho (Bandirmaspor – leje)

Kommende kontraktudløb:
Jakob Bonde (30. juni 2025)
Nicolas Bürgy (30. juni 2025)
Jamie Jacobs (30. juni 2025)
Marokhy Ndione (30. juni 2025)
Martin Agnarsson (30. juni 2025)
Lukas Kirkegaard (30. juni 2025)

Her kan der sælges:
En æra er ved at være forbi for Jeppe Grønning, selvom det må gøre ondt på ethvert Viborg-hjerte. Midtbane-veteranen har været i klubben i mere end ti år, men alting har en ende, og det har Grønnings tid i Viborg desværre også. Klublegenden fik blot en enkelt kamp fra start ud af de ni sidste, og han bliver helt sikkert ikke yngre og nok heller ikke bedre. Viborg burde være åbne for at lytte på tilbud på midtbanemanden i det kommende vindue.

Viborg er stærkt besat i offensiven og i særdeleshed på flankerne, hvor både Ibrahim Said, Isak Jensen og Serginho kæmper om to pladser, hvilket efterlader stakkels Nigel Thomas helt ude i kulden. Den hollandske kantspiller har langt fra levet op til de forventninger, og han ventes at ryge til Nacional i Portugal på en lejeaftale, som Tipsbladet har beskrevet.  

Jamie Jacobs er også et oplagt salgsemne. Hollænderen har ikke levet op til de forventninger, der var til ham. Han var købt ind som afløser til Clint Leemans, men det er i bedste fald en version fra Wish, som Viborg har fået ind, hvorfor der også har været langt til spilletid for den 26-årige midtbanespiller. Han har kontraktudløb til næste sommer, så Jakob Poulsen og co. burde være medgørlige i forhold til et salg, hvis ikke han skal gå gratis næste sommer. 

Her kan der købes:
Det lykkedes aldrig at finde en fuldgod erstatning for Clint Leemans, da Jamie Jacobs aldrig er blevet den succes, man havde håbet på i Viborg. Jakob Poulsen kan dog med fordel hente en tidligere stjerne hjem for at finde den helt rigtige afløser. Justin Lonwijk var en stor oplevelse, da han sidst var i Viborg, hvorfor han sikrede sig et skifte til Dynamo Kiev, men her er det aldrig blevet til samme succes, så hvorfor ikke at prøve at hente midtbanespilleren "hjem"? Viborg skulle også have en særlig plads i hollænderens hjerte. 

Nøglepersoner:
Morten Jensen (administrerende direktør)
Mads Agesen (sportsdirektør)
Jakob Poulsen (cheftræner)



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Sergio Ramos i chokskifte?

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Vild med ny Eriksen-løsning

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Klar besked til FCK-fans

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne