Transferserie: Hent da ham i FCK!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Sønderjyskes ønskeliste.



Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.

Den transfer har de mest brug for

Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.

Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.

Det har de også brug for

Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.

Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.

Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Liriam Qamili kunne meget vel være en spiller, der er på vej mod en større adresse.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.

Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.

Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.

Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.

Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.

Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?

  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst
  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst

0 Votes

Oplagte transfers ud af Sønderjyske

Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.

Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.

Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.

Fotos: Norwich og Alamy.





Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim




TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

I vildrede over kæmpe United-transfer

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

– Starten kunne næsten ikke have været værre



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Thomas Frank deler godt nyt

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Som Bambi på glatis!



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Legende færdig i Wrexham?

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Raser over Ruben Amorim

I chok: Hjernedødt – hvad laver han? 

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

– Det er en fantastisk kombination

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Vingegaard reagerer: ‘En skam’