Transferserie: Hent da ham i FCK!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Sønderjyskes ønskeliste.



Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.

Den transfer har de mest brug for

Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.

Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.

Det har de også brug for

Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.

Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.

Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Liriam Qamili kunne meget vel være en spiller, der er på vej mod en større adresse.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.

Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.

Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.

Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.

Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.

Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?

  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst
  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst

0 Votes

Oplagte transfers ud af Sønderjyske

Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.

Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.

Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.

Fotos: Norwich og Alamy.





Vilde Jens Stage overgår FCK-tid




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

– Vi er pressede

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Vil undgå Bendtner-stunt

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

På blokken i danskerklub

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland