Transferserie: Hent da ham i FCK!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Sønderjyskes ønskeliste.



Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.

Den transfer har de mest brug for

Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.

Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.

Det har de også brug for

Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.

Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.

Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Liriam Qamili kunne meget vel være en spiller, der er på vej mod en større adresse.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.

Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.

Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.

Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.

Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.

Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?

  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst
  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst

0 Votes

Oplagte transfers ud af Sønderjyske

Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.

Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.

Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.

Fotos: Norwich og Alamy.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby præsenterer ny profil

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Under i Udine

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte