Transferserie: Hent da ham i FCK!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Sønderjyskes ønskeliste.



Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.

Den transfer har de mest brug for

Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.

Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.

Det har de også brug for

Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.

Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.

Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Liriam Qamili kunne meget vel være en spiller, der er på vej mod en større adresse.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.

Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.

Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.

Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.

Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.

Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?

  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst
  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst

0 Votes

Oplagte transfers ud af Sønderjyske

Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.

Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.

Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.

Fotos: Norwich og Alamy.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Alexander Lind blæst bagover

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

– Presset er på Danmark!

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent

Stiktosset – her er Delaneys svar

– Glem 4-4-4-4-0

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule