Transferserie: Hent da ham i FCK!

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Sønderjyskes ønskeliste.



Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.

Den transfer har de mest brug for

Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.

Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.

Det har de også brug for

Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.

Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.

Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Liriam Qamili kunne meget vel være en spiller, der er på vej mod en større adresse.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.

Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.

Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.

Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.

Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.

Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?

  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst
  • Klasse idé – lej ham
  • En fin løsning
  • Mon ikke der findes bedre
  • Helt håbløst

0 Votes

Oplagte transfers ud af Sønderjyske

Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.

Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.

Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.

Fotos: Norwich og Alamy.



Mål i italiensk pokalderby

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Dybt skuffet og trist

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Nu er han gratis – på vej til OB?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Frank reddet i døende sekunder

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Sådan starter FCK mod Esbjerg

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Bo Henriksen fyret

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt