Sønderjyske kæmper for endnu en sæson i Superligaen, hvilket kommer til at blive afgørende for deres planer på transfermarkedet denne sommer afhængig af status som enten 1. divisions- eller Superliga-hold.
Den transfer har de mest brug for
Defensivt bolværk
Målene vælter ind bag Marcus Bundgaard i Sønderjyske-buret og præcis som i januar, bør det være en prioritet for den sportslige sektor i Haderslev-klubben at smide penge i at stoppe blødningen.
Til sommer mister man desuden 217 Superliga-kampe i Marc Dal Hende, der skal hjem til AB, og så kunne Maxime Soulas godt stå overfor et salg. Det vil efterlade Sønderjyske med ønsket om at forstærke defensiven.
Det har de også brug for
Oprydder
Foran midtstopperne vil en ny midtbanespiller formentlig heller ikke være uvæsentligt at kigge efter. Præcis som med Maxime Soulas kunne man nemlig godt forestille sig, at Sefer Emini er på udkig efter at se, hvor langt talentet kan række.
Offensiv stjerne
Det her er et stort “hvis.” Men Lirim Qamili er på affyringsrampen, og det samme kan Mads Agger, som har scoret seks gange i denne sæson, være. Også Kristall Ingason, der i hvert fald har alderen til et skifte, kan der tænkes at lande bud på.
Siger man farvel til hele kavaleriet, skal der åbentlyst offensive forstærkninger den anden vej.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?
Sønderjyske er i en position, hvor de ikke ligefrem kan vælge og vrage blandt øvrige Superliga-spillere og da særligt ikke, hvis de ender i 1. division efter sommerpausen.
Derfor skal de forsøge at finde unge talenter, som er kommet i overskud eller behøver seniorminutter, eller etablerede spillere med reserveroller i andre klubber, som man vil kunne tilbyde flere minutter. Vi kommer med et frækt bud, der samtidig vil kunne forstærke Sønderjyskes defensiv.
Waylon Renecke fra FCK – hent da ham på en lejeaftale.
Forsvarsspilleren er et kæmpe talent, som kom til FCK sidste sommer. Han har spillet U19-fodbold denne sæson, men skal snart tage springet ind i seniorfodbolden. Hvis FCK og Renecke bliver enige om, at det bedst sker gennem en udlejning i næste sæson, skal Sønderjyske da slå til.
Husk på, det ikke er mange sæsoner siden, at netop FCK og Sønderjyske lavede en lignende løsning med Orri Oskarsson, der efter opholdet i Haderslev vendte retur, smadrede Superligaen og blev solgt til Real Sociedad for 150 millioner kroner.
Hvad tænker du om Renecke til Sønderjyske?
0 Votes
Oplagte transfers ud af Sønderjyske
Lirim Qamili
Foråret har ganske vist ikke været helt så enestående som efteråret, men Lirim Qamilis første sæson i Sønderjyske har alligevel været så god, at han ligner et oplagt salgsobjekt til sommer. Han bliver 27 om to måneder og har derfor en alder, hvor bejlerne og prisen for den sags skyld ikke bliver hverken flere eller større.
Sefer Emini
Nordmakedoneren har været en stor profil i både 1. division og Superligaen for Sønderjsyke, og denne sommer kunne meget vel være tidspunktet, hvor han skal prøve kræfter med en højere hylde. Rykker Sønderjyske ned, skal der eksempelvis nok byde sig en anden mulighed hos en Superliga-klub.
Maxime Soulas
Han har været rigtig stærk i denne sæson, franskmanden, der efterhånden har boet en femtedel af sit liv i Danmark. Sommerens transfervindue dufter af tidspunktet, hvor han skal forsøge at se, hvor langt talentet rækker. Alderen siger også 25, og derfor er tiden ved at være inde.
Fotos: Norwich og Alamy.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Rasmus Højlund har ikke set det før
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG