Transferskandale i Superligaen: Tager for lang tid

Retssager fra især agenter gør det sværere at håndhæve reglerne på transfermarkedet, erkender DBU’s topboss.



HORSENS (Tipsbladet): Mens klubber, agenter og spillere omsætter for millioner og milliarder af kroner på et transfermarked, der aldrig har været større med højere lønninger eller vildere transfers, er spillet om kontrakterne og de store transfers benhårdt i kulissen.

Fodboldforbundene og ligaerne har sammen forsøgt at indføre regler, der skal lægge låg på den procentdel, agenter må tjene på handler, mens forbundene med FIFA i spidsen også har forsøgt at skærpe reglerne for transfermarkedet og for agenters aftaler og virke.

Det fungerer ikke godt i praksis.

I Danmark har der været betydelig utilfredshed blandt både agenter og klubber, da FIFA’s nye internationale regler skulle indføres til 1. januar 2024, og kort før deadline satte FIFA del af de nye regler ud af kraft på grund af retssager anlagt af store agentfirmaer.

I de selvsamme uger rullede Osman-sagen gennem Superligaen, som Tipsbladet beskrev her, hvor den offensive profil droppede sin hidtidige agent Darryl Powell og deres skriftlige samarbejdsaftale til fordel for en aftale med belgiske Mitch Bakkovens.

Powell meldte Bakkovens og Osman til DBU, Osman endte med en kæmpetransfer til Brighton med effekt 1. juli 2024, og til stor undren for mange i dansk klubfodbold, herunder flere eksperter, endte DBU og disciplinærinstansen med ikke at tage sagen op, selv om Osman og Bakkovens tilsyneladende begik en klokkeklar overtrædelse af agentreglerne.

Flere eksperter har i Tipsbladet kritiseret, at sagen ikke blev taget op af DBU og nu tilsyneladende ikke får nogen konsekvenser.

For DBU-formand Jesper Møller er problemets rod, at FIFA i sin tid fjernede vigtige regler på agentmarkedet og nu forsøger at indføre dem igen, hvilket agenterne ikke vil være med til.

– Da jeg startede for efterhånden mange år siden, havde vi regler på området. Men så liberaliserede man det fuldstændig, hvilket vi var i mod. Det gjorde man blandt andet med henvisning til, at det alligevel var op mod 80 procent af alle spillerhandler i verden, der foregik ureguleret, siger Jesper Møller i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.

– Konsekvensen var, at så kunne man lige så godt åbne op for det hele. Det fandt man så ud af ikke var smart. Så kom der en reguleringsbølge igen. Og det udløste jo massive sagsanlæg. Og indtil de er afklaret ved domstolene, kan vi ikke gøre mere. Eller, det kan FIFA ikke. FIFA ønsker nu at afvente, for ellers nedlægger domstolene sager om forbud. Så vi er nødt til at afvente de udfald af det her, og så må vi leve med, at der er sager, der jo går mod fodbold lige nu ved EU-domstolen og andre steder, siger Jesper Møller.

Bekymrer det dig, at der en den her uklarhed? Jeg kan høre på Superliga-klubberne, at de ikke er glade for, at der eksisterer den her gråzone?

– Jeg kender ikke de enkeltstående sager, men der er bare ikke noget at gøre, for hver eneste gang, vi kommer med et eller andet tiltag, bliver det stoppet af domstolen, så vi ikke kan komme videre. Der kender jeg nok til domstolene til, at det må vi bare afvente. Det tager lang tid. Det gjorde Bosman-sagen jo også dengang for mange år siden. Alt for lang tid. Men vi kan ikke gøre det, siger Jesper Møller.

– Det er noget, vi diskuterer med vores divisionsforeninger, og de er jo samme sted. Men vi er nødt til at afvente.

Sagen med Ibrahim Osman vakte ekstra opmærksomhed i dansk fodbold og også i udlandet, da det er sjældent, en så prominent transfer af en meget lovende spiller går igennem i kølvandet på en hård fejde mellem to agenter under beskyldninger om brud på agentreglerne og en række andre anklager mellem parterne.



Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Bo Svensson favorit til stort job 

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Kæmpe nedtur for AaB

Randers FC – OB

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Jeg vil være den bedste

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?