Transferskandale i Superligaen: Tager for lang tid

Retssager fra især agenter gør det sværere at håndhæve reglerne på transfermarkedet, erkender DBU’s topboss.



HORSENS (Tipsbladet): Mens klubber, agenter og spillere omsætter for millioner og milliarder af kroner på et transfermarked, der aldrig har været større med højere lønninger eller vildere transfers, er spillet om kontrakterne og de store transfers benhårdt i kulissen.

Fodboldforbundene og ligaerne har sammen forsøgt at indføre regler, der skal lægge låg på den procentdel, agenter må tjene på handler, mens forbundene med FIFA i spidsen også har forsøgt at skærpe reglerne for transfermarkedet og for agenters aftaler og virke.

Det fungerer ikke godt i praksis.

I Danmark har der været betydelig utilfredshed blandt både agenter og klubber, da FIFA’s nye internationale regler skulle indføres til 1. januar 2024, og kort før deadline satte FIFA del af de nye regler ud af kraft på grund af retssager anlagt af store agentfirmaer.

I de selvsamme uger rullede Osman-sagen gennem Superligaen, som Tipsbladet beskrev her, hvor den offensive profil droppede sin hidtidige agent Darryl Powell og deres skriftlige samarbejdsaftale til fordel for en aftale med belgiske Mitch Bakkovens.

Powell meldte Bakkovens og Osman til DBU, Osman endte med en kæmpetransfer til Brighton med effekt 1. juli 2024, og til stor undren for mange i dansk klubfodbold, herunder flere eksperter, endte DBU og disciplinærinstansen med ikke at tage sagen op, selv om Osman og Bakkovens tilsyneladende begik en klokkeklar overtrædelse af agentreglerne.

Flere eksperter har i Tipsbladet kritiseret, at sagen ikke blev taget op af DBU og nu tilsyneladende ikke får nogen konsekvenser.

For DBU-formand Jesper Møller er problemets rod, at FIFA i sin tid fjernede vigtige regler på agentmarkedet og nu forsøger at indføre dem igen, hvilket agenterne ikke vil være med til.

– Da jeg startede for efterhånden mange år siden, havde vi regler på området. Men så liberaliserede man det fuldstændig, hvilket vi var i mod. Det gjorde man blandt andet med henvisning til, at det alligevel var op mod 80 procent af alle spillerhandler i verden, der foregik ureguleret, siger Jesper Møller i forbindelse med DBU’s årlige repræsentantskabsmøde.

– Konsekvensen var, at så kunne man lige så godt åbne op for det hele. Det fandt man så ud af ikke var smart. Så kom der en reguleringsbølge igen. Og det udløste jo massive sagsanlæg. Og indtil de er afklaret ved domstolene, kan vi ikke gøre mere. Eller, det kan FIFA ikke. FIFA ønsker nu at afvente, for ellers nedlægger domstolene sager om forbud. Så vi er nødt til at afvente de udfald af det her, og så må vi leve med, at der er sager, der jo går mod fodbold lige nu ved EU-domstolen og andre steder, siger Jesper Møller.

Bekymrer det dig, at der en den her uklarhed? Jeg kan høre på Superliga-klubberne, at de ikke er glade for, at der eksisterer den her gråzone?

– Jeg kender ikke de enkeltstående sager, men der er bare ikke noget at gøre, for hver eneste gang, vi kommer med et eller andet tiltag, bliver det stoppet af domstolen, så vi ikke kan komme videre. Der kender jeg nok til domstolene til, at det må vi bare afvente. Det tager lang tid. Det gjorde Bosman-sagen jo også dengang for mange år siden. Alt for lang tid. Men vi kan ikke gøre det, siger Jesper Møller.

– Det er noget, vi diskuterer med vores divisionsforeninger, og de er jo samme sted. Men vi er nødt til at afvente.

Sagen med Ibrahim Osman vakte ekstra opmærksomhed i dansk fodbold og også i udlandet, da det er sjældent, en så prominent transfer af en meget lovende spiller går igennem i kølvandet på en hård fejde mellem to agenter under beskyldninger om brud på agentreglerne og en række andre anklager mellem parterne.





Ni danske byer står til at få fodboldcentre




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Officielt: Her spilles AGF-OB

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Superliga-premiere aflyst



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Fælder bekymrende dom efter chok

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Medier fælder hård dom

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

– Priserne er eksploderet

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-profil skadet



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Silkeborg IF – Viborg FF

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

Spændende OB-nyhed

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub