Transferugen i Danmark: Udfordrerne forstærker sig

Der sker lidt på transfermarkedet i Danmark, men ikke meget. Her er en gennemgang af ugens transfers.



Der tegner sig et billede i Superligaens top: Udfordrerne forstærker sig, men de danske mestre holder nerverne og checkhæftet i ro.

FC Midtjylland har stadig til gode at forstærke sig i januar, og der går kun et par dage, før transfervinduet lukker. Derimod var Brøndby tidligt ude med et par små justeringer af truppen, og i denne uge handlede også AGF og FC København. Aarhusianerne præsenterede allerede i december den tidligere OB’er Mathias Jørgensen og i denne uge ankom så Bubacarr Sanneh og Daniel Arzani.

Læs også:Transferplanen: Har AGF mere i posen?

Sanneh er et velkendt navn i dansk fodbold, mens australske Arzani er et nyt, men interessant bekendtskab. I 2018 var han som 19-årig den yngste spiller ved VM i Rusland og var blandt andet i kamp mod Danmark. Efter slutrunden skiftede han til Manchester City, men han har ikke spillet meget fodbold siden blandt andet på grund af en korsbåndsskade, som han fik under et lejeophold i Celtic. Både Arzani og Sanneh er lejet frem til sommer.

Også FCK’s nyindkøb er en spiller, der allerede kender Superligaen. For bare et år siden var Mustapha Bundu en stor profil i AGF, nu skal den dygtige offensivspiller sparke FCK opad i tabellen på en lejeaftale med købsoption. I præsentationen understregede William Kvist, at det kan tage lidt for Bundu at falde ind på holdet, men han får dog lidt hjælp, da vennen Jens Stage allerede er i klubben – og så afslørede sierraleoneren i et interview med FCK TV, at Mohamed Daramy faktisk er hans grandfætter.

Læs også:David Nielsen vil have nye AGF-stjerner hurtigt op i gear

I Haderslev har SønderjyskE hentet en potentiel afløser for Alexander Bah i form af svenske Emil Holm, der trods sine bare 20 år har spillet 37 kampe i Allsvenskan for IFK Göteborg. Derudover har det været endnu en uge med udsalg på overskudslageret – blandt andre er Robert Mudrazija (fra FCK til Rijeka), Manjrekar James (fra FCM til PAS Lamia) og Mikkel Qvist (fra ACH til HB Køge) blevet sendt videre.

right

Læs også:Bruun Larsen efter debut: Dejligt at spille igen
Læs også:FC København smadrede AGF i maratonkamp
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021


Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

I svime over Oscar Schwartau

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Det kommer til at trække ud

Her vil Asien kopiere Europa

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Store navne kan forlade Brøndby IF

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild Diant Ramaj-historie

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Intet aftryk!

Jages af FCK – nu blander storklub sig

I chok over Nicolai Poulsen

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Marokko er blevet fodboldens mekka

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne