Han fik sit store gennembrud mod slutningen af foråret, og U21-landsholdsangriber Mathias Kvistgaarden fra Brøndby IF har fortsat de gode takter i denne sæson, hvor han indtil videre har sat et par scoringer i nettet for de blå-gule samt stået for tre assister.
Men præsationerne mod slutningen af sidste sæson betød, at angriberen var igennem en hektisk sommer med masser af rygter og skriverier.
Sidst i transfervinduet var der således rygter om et stort bud fra Celtic.
Men Mathias Kvistgaarden, 21 år, er altså fortsat at finde i Brøndby IF. Og det er også i klubben fra den københavnske vestegn, at han investerer sin tid og sine kræfter.
– Der er ikke nogen tivvl om, at der stod mange ting rundt omkring. Og jeg har da også læst noget, men jeg har forsøgt at holde det så meget på afstand som muligt. Jeg har koncentreret mig om at spille fodbold. Det var svært, men det har også været en lærerig periode, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet.
Celtic-rygtet har Mathias Kvistgaarden da også noteret sig.
– Det er en kæmpe ære at blive sat i forbindelse med sådan en klub. Men det var ikke det, jeg prøvede at have mine tanker på. Jeg havde mine tanker på Brøndby, og det har jeg stadig, siger angriberen.
Brøndbys fodbolddirektør, Carsten V. Jensen, sagde på bagkant af transfervinduet til BrøndbyLyd, at han helst vil have Mathias Kvistgaarden til at spille en hel sæson, inden han blev solgt videre til en klub i udlandet.
Og det er Kvistgaarden så altså godt på vej mod nu, da han er fast starter for Jesper Sørensen.
– Man ved jo aldrig, hvad der sker, men jeg er i Brøndby, og jeg tager den bare derfra og gør mit bedste i hvert eneste kamp. Der er ingen tvivl om, at drømmen er at komme ud en dag, men jeg ved ikke, hvornår det bliver .Jeg tager det en dag ad gangen, siger han.
Modsat tidligere er Mathias Kvistgaarden kommet ind i U21-lejren med masser af selvtillid efter en strålende start på sæsonen i Brøndby og godt med spilletid.
– At jeg har kunnet fortsætte den gode rytme betyder meget for mig.
– Selvtillid gør en masse. Og jeg har fundet mig godt tilpas i Jespers (Sørensen) spilsystem og det, han vil. Der er også gode spillere omkring mig, som gør det nemmere. Det er en cadeau til alle, at jeg scorer mål og assisterer for tiden, siger han.
Mathias Kvistgaarden og det danske U21-landshold møder torsdag aften Frankrig på udebane i en testkamp.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg