De startede med Evander, og siden er kommet folk som Paulinho, Junior Brumado, Juninho, Charles og Marrony til FC Midtjylland.
Det er tydeligt, at de danske guldaspiranter ser et stort potentiale i det brasilianske marked, og sportschef Svend Graversen fortæller i dagens Tipsbladet mere om klubbens arbejde med at agere i Brasilien og det brasilianske marked.
Her løfter han sløret for, at det er en markant satsning, man har gang i.
– Der er nogle klubber, der har langt flere penge end os. Det er så eksponeret et marked, og et åbent marked i forhold til, at spillerne bliver vist meget frem. Vi har også en sprogbarriere, hvor der historisk er et tæt bånd til Portugal, og det kan vi ikke gøre så meget ved. Vi kan gøre noget ved at være meget synlige og ved at få skabt en god historie, som giver os nogle fordele, vi nyder godt af i øjeblikket. Når vi henter brasilianske spillere, skal vi ikke til at forklare, hvem vi er. Den historie er skabt.
– Timingen betyder sindssygt meget for os. For der er gode spillere, der forsvinder ud af markedet, fordi de ikke kommer væk. De gode spillere har en tendens til at forsvinde i glemslen, og det skal vi drage nytte af ved at være ekstremt synlige, siger Svend Graversen, der sammen med kollegerne i den sportslige ledelse har postet ressourcer i at finde de næste gode brasilianere:
– Vi har tre mand, der holder øje med det brasilianske marked, som sidder internt i FC Midtjylland. Det er en markant satsning.
– Dit næste spørgsmål er helt sikkert, hvad vores næste skridt i forhold til de her spillere og den fortælling er. Og det skridt er, at vi får det helt rigtige salg, som én gang for alle viser, at vi ud over at udvikle de brasilianske spillere også kan sælge dem.
I sommer var der interesse for Evander, men prisen var ikke god nok for FC Midtjylland. Men han kan efter et godt efterår være på affyringsrampen.
Køb Tipsbladet fredag og løs hele historien om FC Midtjyllands satsning på det brasilianske marked. Her kan du også komme med til Brasilien og læse en reportage fra Rio de Janerio, hvor Tipsbladet har været på besøg i Vasco da Gama. Du får også et danskeroverblik, og så kigger Tipsbladet nærmere på søndagens opgør mellem FC Midtjylland og Brøndby. BIF har et godt tag på netop FCM.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

TransferLIVE: OB kigger efter flere forstærkninger

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Er han Viborgs næste cheftræner?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Diogo Jota død i trafikulykke

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Aflyser sommerferien

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Dansker i stort Premier League-skifte?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afslører – i dialog med danske klubber

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Av! Taber stort på dansker

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Forhandler om Yussuf Poulsen

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne