De startede med Evander, og siden er kommet folk som Paulinho, Junior Brumado, Juninho, Charles og Marrony til FC Midtjylland.
Det er tydeligt, at de danske guldaspiranter ser et stort potentiale i det brasilianske marked, og sportschef Svend Graversen fortæller i dagens Tipsbladet mere om klubbens arbejde med at agere i Brasilien og det brasilianske marked.
Her løfter han sløret for, at det er en markant satsning, man har gang i.
– Der er nogle klubber, der har langt flere penge end os. Det er så eksponeret et marked, og et åbent marked i forhold til, at spillerne bliver vist meget frem. Vi har også en sprogbarriere, hvor der historisk er et tæt bånd til Portugal, og det kan vi ikke gøre så meget ved. Vi kan gøre noget ved at være meget synlige og ved at få skabt en god historie, som giver os nogle fordele, vi nyder godt af i øjeblikket. Når vi henter brasilianske spillere, skal vi ikke til at forklare, hvem vi er. Den historie er skabt.
– Timingen betyder sindssygt meget for os. For der er gode spillere, der forsvinder ud af markedet, fordi de ikke kommer væk. De gode spillere har en tendens til at forsvinde i glemslen, og det skal vi drage nytte af ved at være ekstremt synlige, siger Svend Graversen, der sammen med kollegerne i den sportslige ledelse har postet ressourcer i at finde de næste gode brasilianere:
– Vi har tre mand, der holder øje med det brasilianske marked, som sidder internt i FC Midtjylland. Det er en markant satsning.
– Dit næste spørgsmål er helt sikkert, hvad vores næste skridt i forhold til de her spillere og den fortælling er. Og det skridt er, at vi får det helt rigtige salg, som én gang for alle viser, at vi ud over at udvikle de brasilianske spillere også kan sælge dem.
I sommer var der interesse for Evander, men prisen var ikke god nok for FC Midtjylland. Men han kan efter et godt efterår være på affyringsrampen.
Køb Tipsbladet fredag og løs hele historien om FC Midtjyllands satsning på det brasilianske marked. Her kan du også komme med til Brasilien og læse en reportage fra Rio de Janerio, hvor Tipsbladet har været på besøg i Vasco da Gama. Du får også et danskeroverblik, og så kigger Tipsbladet nærmere på søndagens opgør mellem FC Midtjylland og Brøndby. BIF har et godt tag på netop FCM.
Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.

LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
