Tre spillere forlader Superliga-nedrykker

AC Horsens tager afsked med tre spillere efter nedrykningen. Fremtiden for Bjarke Jacobsen, Peter Nymann og klubbens tre lejespillere er stadig uafklaret.



De kan godt begynde at bestille blomster i AC Horsens. For når klubber spiller sæsonens sidste hjemmekamp på torsdag, skal den tage afsked med minimum tre spillere.

Det drejer sig om angriber Nicolai Brock-Madsen, reservemålmand Aleksandar Stankovic og den unge midtstopper Mathias Madsen. Det bekræfter sports- og talentchef Niels Erik Søndergård over for tipsbladet.dk.

– Vi ved i hvert fald, at Brock-Madsen og Mathias Madsen ikke fortsætter i AC Horsens. Stankovic fortsætter heller ikke. Det er de tre, der er afklaret. Brock-Madsen har selv udtalt, at han vil videre, så den er afklaret.

– Mathias Madsen har vi også haft en dialog med. For ham gælder det om at komme et sted hen, hvor han er tættere på spilletid, end han kunne være hos os. Hvad angår Stankovic, er det, fordi (Marcus) Bobjerg kommer ind som keeper.

Trioen har alle kontraktudløb. Det samme gælder Bjarke Jacobsen og veteranen Peter Nymann. Dem venter Søndergård dog med at bestille afskedsblomster til.

– Der er ikke truffet nogen beslutning den ene eller den anden vej. De må begge snakke med andre klubber, så det er ikke sådan, at vi er alene der. Men det er måske nogle af de ting, vi lader indgå i den samlede vurdering i forohold til, hvad skal ske fremadrettet, siger sports- og talentchefen.

AC Horsens har desuden lejet tre spillere hos FC Midtjylland i form af Søren Reese, Nikolas Dyhr og Casper Tengstedt. Deres lejeaftaler udløber også.

– Udgangspunktet er, at de skal tilbage til FC Midtjylland den 30. juni, og vi har en dialog med Midtjylland løbende om, hvad der kan ske. Der er ikke truffet nogen beslutning om, hvorvidt nogle af dem eventuelt skal være her til sommer.

– Vi har ikke dialog med dem direkte, for de er på lønningslisten i Midtjylland, så det skal gå ad den officielle vej. Dermed ikke sagt, at de ikke kan være interessante for os, men lige nu må vi acceptere, at det er Midtjylland, der har serveretten, siger Niels Erik Søndergård.

Selv om AC Horsens har fået sin skæbne beseglet og ved, at næste sæson står på 1. division, skal holdet stadig spille de tre sidste runder i denne sæson. I mellemtiden arbejder Søndergård og co. i kulissen på at sammensætte et hold, der kan spille sig tilbage i Superligaen med det samme.

– Vi har grundsubstansen i truppen, men der skal ske noget både på til- og afgangssiden. Vi har adskillige gode emner på blokken, som vi gerne vil snakke med i forhold til at tilføre noget nyt.

– Vi vil gerne have kontinuitet, men vi skal selvfølgelig også have noget nyt blod ind. Men jeg synes faktisk, der er rigtig mange af de spillere, som er på kontrakt efter 1. juli, som kan gå hen og blive værdifulde for os fremover, siger sports- og talentchefen.

Horsens kan også ende med at sælge nogle af holdets profiler. Louka Prips agent har eksempelvis sagt, at hans klient ønsker at fortsætte i Superligaen. Det er Niels Erik Søndergård ikke afvisende over for.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Varme rygter: Han har været i FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Spår flere træner-ændringer i FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Klar på chokskifte

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Dybt bekymret over VM i USA

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel