De kan godt begynde at bestille blomster i AC Horsens. For når klubber spiller sæsonens sidste hjemmekamp på torsdag, skal den tage afsked med minimum tre spillere.
Det drejer sig om angriber Nicolai Brock-Madsen, reservemålmand Aleksandar Stankovic og den unge midtstopper Mathias Madsen. Det bekræfter sports- og talentchef Niels Erik Søndergård over for tipsbladet.dk.
– Vi ved i hvert fald, at Brock-Madsen og Mathias Madsen ikke fortsætter i AC Horsens. Stankovic fortsætter heller ikke. Det er de tre, der er afklaret. Brock-Madsen har selv udtalt, at han vil videre, så den er afklaret.
– Mathias Madsen har vi også haft en dialog med. For ham gælder det om at komme et sted hen, hvor han er tættere på spilletid, end han kunne være hos os. Hvad angår Stankovic, er det, fordi (Marcus) Bobjerg kommer ind som keeper.
Trioen har alle kontraktudløb. Det samme gælder Bjarke Jacobsen og veteranen Peter Nymann. Dem venter Søndergård dog med at bestille afskedsblomster til.
– Der er ikke truffet nogen beslutning den ene eller den anden vej. De må begge snakke med andre klubber, så det er ikke sådan, at vi er alene der. Men det er måske nogle af de ting, vi lader indgå i den samlede vurdering i forohold til, hvad skal ske fremadrettet, siger sports- og talentchefen.
AC Horsens har desuden lejet tre spillere hos FC Midtjylland i form af Søren Reese, Nikolas Dyhr og Casper Tengstedt. Deres lejeaftaler udløber også.
– Udgangspunktet er, at de skal tilbage til FC Midtjylland den 30. juni, og vi har en dialog med Midtjylland løbende om, hvad der kan ske. Der er ikke truffet nogen beslutning om, hvorvidt nogle af dem eventuelt skal være her til sommer.
– Vi har ikke dialog med dem direkte, for de er på lønningslisten i Midtjylland, så det skal gå ad den officielle vej. Dermed ikke sagt, at de ikke kan være interessante for os, men lige nu må vi acceptere, at det er Midtjylland, der har serveretten, siger Niels Erik Søndergård.
Selv om AC Horsens har fået sin skæbne beseglet og ved, at næste sæson står på 1. division, skal holdet stadig spille de tre sidste runder i denne sæson. I mellemtiden arbejder Søndergård og co. i kulissen på at sammensætte et hold, der kan spille sig tilbage i Superligaen med det samme.
– Vi har grundsubstansen i truppen, men der skal ske noget både på til- og afgangssiden. Vi har adskillige gode emner på blokken, som vi gerne vil snakke med i forhold til at tilføre noget nyt.
– Vi vil gerne have kontinuitet, men vi skal selvfølgelig også have noget nyt blod ind. Men jeg synes faktisk, der er rigtig mange af de spillere, som er på kontrakt efter 1. juli, som kan gå hen og blive værdifulde for os fremover, siger sports- og talentchefen.
Horsens kan også ende med at sælge nogle af holdets profiler. Louka Prips agent har eksempelvis sagt, at hans klient ønsker at fortsætte i Superligaen. Det er Niels Erik Søndergård ikke afvisende over for.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
