De kan godt begynde at bestille blomster i AC Horsens. For når klubber spiller sæsonens sidste hjemmekamp på torsdag, skal den tage afsked med minimum tre spillere.
Det drejer sig om angriber Nicolai Brock-Madsen, reservemålmand Aleksandar Stankovic og den unge midtstopper Mathias Madsen. Det bekræfter sports- og talentchef Niels Erik Søndergård over for tipsbladet.dk.
– Vi ved i hvert fald, at Brock-Madsen og Mathias Madsen ikke fortsætter i AC Horsens. Stankovic fortsætter heller ikke. Det er de tre, der er afklaret. Brock-Madsen har selv udtalt, at han vil videre, så den er afklaret.
– Mathias Madsen har vi også haft en dialog med. For ham gælder det om at komme et sted hen, hvor han er tættere på spilletid, end han kunne være hos os. Hvad angår Stankovic, er det, fordi (Marcus) Bobjerg kommer ind som keeper.
Trioen har alle kontraktudløb. Det samme gælder Bjarke Jacobsen og veteranen Peter Nymann. Dem venter Søndergård dog med at bestille afskedsblomster til.
– Der er ikke truffet nogen beslutning den ene eller den anden vej. De må begge snakke med andre klubber, så det er ikke sådan, at vi er alene der. Men det er måske nogle af de ting, vi lader indgå i den samlede vurdering i forohold til, hvad skal ske fremadrettet, siger sports- og talentchefen.
AC Horsens har desuden lejet tre spillere hos FC Midtjylland i form af Søren Reese, Nikolas Dyhr og Casper Tengstedt. Deres lejeaftaler udløber også.
– Udgangspunktet er, at de skal tilbage til FC Midtjylland den 30. juni, og vi har en dialog med Midtjylland løbende om, hvad der kan ske. Der er ikke truffet nogen beslutning om, hvorvidt nogle af dem eventuelt skal være her til sommer.
– Vi har ikke dialog med dem direkte, for de er på lønningslisten i Midtjylland, så det skal gå ad den officielle vej. Dermed ikke sagt, at de ikke kan være interessante for os, men lige nu må vi acceptere, at det er Midtjylland, der har serveretten, siger Niels Erik Søndergård.
Selv om AC Horsens har fået sin skæbne beseglet og ved, at næste sæson står på 1. division, skal holdet stadig spille de tre sidste runder i denne sæson. I mellemtiden arbejder Søndergård og co. i kulissen på at sammensætte et hold, der kan spille sig tilbage i Superligaen med det samme.
– Vi har grundsubstansen i truppen, men der skal ske noget både på til- og afgangssiden. Vi har adskillige gode emner på blokken, som vi gerne vil snakke med i forhold til at tilføre noget nyt.
– Vi vil gerne have kontinuitet, men vi skal selvfølgelig også have noget nyt blod ind. Men jeg synes faktisk, der er rigtig mange af de spillere, som er på kontrakt efter 1. juli, som kan gå hen og blive værdifulde for os fremover, siger sports- og talentchefen.
Horsens kan også ende med at sælge nogle af holdets profiler. Louka Prips agent har eksempelvis sagt, at hans klient ønsker at fortsætte i Superligaen. Det er Niels Erik Søndergård ikke afvisende over for.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Her skal Sepp Piontek begraves
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
‘Han er tilgivet’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
