Tro på mesterskab vokser hos Barcelona og Koeman

Det var tæt på et pointtab for FC Barcelona, men efter mandagens sejr er jagten for alvor gået ind på titlen.



Med ni kampe tilbage i den bedste spanske række er titelræset næsten så tæt, som det kan blive.

FC Barcelona vandt mandag 1-0 hjemme over Valladolid og har nu blot et enkelt point op til Atlético Madrid på førstepladsen i La Liga.

Real Madrid er nummer tre og tre point efter Atlético inden lørdagens El Clasico, hvor Barcelona kommer på besøg i hovedstaden.

Barcelona-træner Ronald Koeman er lettet over mandagens smalle sejr, som kom på et mål af Ousmane Dembélé i det 90. minut.

– Det var så vigtigt med en sejr, vi er nu kun et point efter Atlético, og vi er foran Real Madrid.

– Vi er i den afgørende fase af titelræset, og det bliver spændende lige til det sidste, siger Koeman ifølge Reuters.

Barcelona står nu med seks sejre i træk, og stimen skal gerne fortsætte, hvis titlen skal i hus, lyder det fra Koeman.

– Dette hold er i stand til at vinde de kampe, vi har tilbage. Men denne kamp viste også, at vi hele tiden skal spille op til vores bedste og være kliniske.

– Vi følte os ikke friske, og måske var det på grund af perioden med landskampe. Men hvis vi kommer tilbage til, hvor vi var før, så er vi i stand til at vinde resten af vores kampe, siger Koeman.

Han skiftede blandt andre den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite ind med en halv time tilbage.

– Vi begyndte ikke kampen fantastisk, men vi forbedrede os i anden halvleg. Vi ændrede systemet og lavede nogle udskiftninger, og vi spillede derefter meget bedre, siger Koeman.

Valladolid blev reduceret til ti spillere efter 79 minutter, men udeholdet kæmpede videre alligevel.

– Man er nødt til at rose modstanderne for deres mentalitet, og de var hele tiden på udkig efter de tre point.

– Det var en meget svær kamp, og vi var ikke på toppen. Men nogle gange er man nødt til at lide, og i sidste ende fortjente vi sejren, mener Koeman.

/ritzau/





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Monstrøs PL-transfer tæt på

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere