Tro på mesterskab vokser hos Barcelona og Koeman

Det var tæt på et pointtab for FC Barcelona, men efter mandagens sejr er jagten for alvor gået ind på titlen.



Med ni kampe tilbage i den bedste spanske række er titelræset næsten så tæt, som det kan blive.

FC Barcelona vandt mandag 1-0 hjemme over Valladolid og har nu blot et enkelt point op til Atlético Madrid på førstepladsen i La Liga.

Real Madrid er nummer tre og tre point efter Atlético inden lørdagens El Clasico, hvor Barcelona kommer på besøg i hovedstaden.

Barcelona-træner Ronald Koeman er lettet over mandagens smalle sejr, som kom på et mål af Ousmane Dembélé i det 90. minut.

– Det var så vigtigt med en sejr, vi er nu kun et point efter Atlético, og vi er foran Real Madrid.

– Vi er i den afgørende fase af titelræset, og det bliver spændende lige til det sidste, siger Koeman ifølge Reuters.

Barcelona står nu med seks sejre i træk, og stimen skal gerne fortsætte, hvis titlen skal i hus, lyder det fra Koeman.

– Dette hold er i stand til at vinde de kampe, vi har tilbage. Men denne kamp viste også, at vi hele tiden skal spille op til vores bedste og være kliniske.

– Vi følte os ikke friske, og måske var det på grund af perioden med landskampe. Men hvis vi kommer tilbage til, hvor vi var før, så er vi i stand til at vinde resten af vores kampe, siger Koeman.

Han skiftede blandt andre den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite ind med en halv time tilbage.

– Vi begyndte ikke kampen fantastisk, men vi forbedrede os i anden halvleg. Vi ændrede systemet og lavede nogle udskiftninger, og vi spillede derefter meget bedre, siger Koeman.

Valladolid blev reduceret til ti spillere efter 79 minutter, men udeholdet kæmpede videre alligevel.

– Man er nødt til at rose modstanderne for deres mentalitet, og de var hele tiden på udkig efter de tre point.

– Det var en meget svær kamp, og vi var ikke på toppen. Men nogle gange er man nødt til at lide, og i sidste ende fortjente vi sejren, mener Koeman.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg

Miraklernes tid er ikke forbi

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Martin Jørgensen lander nyt job

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Det ser sort ud for B.93