Tro på mesterskab vokser hos Barcelona og Koeman

Det var tæt på et pointtab for FC Barcelona, men efter mandagens sejr er jagten for alvor gået ind på titlen.



Med ni kampe tilbage i den bedste spanske række er titelræset næsten så tæt, som det kan blive.

FC Barcelona vandt mandag 1-0 hjemme over Valladolid og har nu blot et enkelt point op til Atlético Madrid på førstepladsen i La Liga.

Real Madrid er nummer tre og tre point efter Atlético inden lørdagens El Clasico, hvor Barcelona kommer på besøg i hovedstaden.

Barcelona-træner Ronald Koeman er lettet over mandagens smalle sejr, som kom på et mål af Ousmane Dembélé i det 90. minut.

– Det var så vigtigt med en sejr, vi er nu kun et point efter Atlético, og vi er foran Real Madrid.

– Vi er i den afgørende fase af titelræset, og det bliver spændende lige til det sidste, siger Koeman ifølge Reuters.

Barcelona står nu med seks sejre i træk, og stimen skal gerne fortsætte, hvis titlen skal i hus, lyder det fra Koeman.

– Dette hold er i stand til at vinde de kampe, vi har tilbage. Men denne kamp viste også, at vi hele tiden skal spille op til vores bedste og være kliniske.

– Vi følte os ikke friske, og måske var det på grund af perioden med landskampe. Men hvis vi kommer tilbage til, hvor vi var før, så er vi i stand til at vinde resten af vores kampe, siger Koeman.

Han skiftede blandt andre den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite ind med en halv time tilbage.

– Vi begyndte ikke kampen fantastisk, men vi forbedrede os i anden halvleg. Vi ændrede systemet og lavede nogle udskiftninger, og vi spillede derefter meget bedre, siger Koeman.

Valladolid blev reduceret til ti spillere efter 79 minutter, men udeholdet kæmpede videre alligevel.

– Man er nødt til at rose modstanderne for deres mentalitet, og de var hele tiden på udkig efter de tre point.

– Det var en meget svær kamp, og vi var ikke på toppen. Men nogle gange er man nødt til at lide, og i sidste ende fortjente vi sejren, mener Koeman.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney