Med ni kampe tilbage i den bedste spanske række er titelræset næsten så tæt, som det kan blive.
FC Barcelona vandt mandag 1-0 hjemme over Valladolid og har nu blot et enkelt point op til Atlético Madrid på førstepladsen i La Liga.
Real Madrid er nummer tre og tre point efter Atlético inden lørdagens El Clasico, hvor Barcelona kommer på besøg i hovedstaden.
Barcelona-træner Ronald Koeman er lettet over mandagens smalle sejr, som kom på et mål af Ousmane Dembélé i det 90. minut.
– Det var så vigtigt med en sejr, vi er nu kun et point efter Atlético, og vi er foran Real Madrid.
– Vi er i den afgørende fase af titelræset, og det bliver spændende lige til det sidste, siger Koeman ifølge Reuters.
Barcelona står nu med seks sejre i træk, og stimen skal gerne fortsætte, hvis titlen skal i hus, lyder det fra Koeman.
– Dette hold er i stand til at vinde de kampe, vi har tilbage. Men denne kamp viste også, at vi hele tiden skal spille op til vores bedste og være kliniske.
– Vi følte os ikke friske, og måske var det på grund af perioden med landskampe. Men hvis vi kommer tilbage til, hvor vi var før, så er vi i stand til at vinde resten af vores kampe, siger Koeman.
Han skiftede blandt andre den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite ind med en halv time tilbage.
– Vi begyndte ikke kampen fantastisk, men vi forbedrede os i anden halvleg. Vi ændrede systemet og lavede nogle udskiftninger, og vi spillede derefter meget bedre, siger Koeman.
Valladolid blev reduceret til ti spillere efter 79 minutter, men udeholdet kæmpede videre alligevel.
– Man er nødt til at rose modstanderne for deres mentalitet, og de var hele tiden på udkig efter de tre point.
– Det var en meget svær kamp, og vi var ikke på toppen. Men nogle gange er man nødt til at lide, og i sidste ende fortjente vi sejren, mener Koeman.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
– Vi har alle fejlet
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
