Tro på mesterskab vokser hos Barcelona og Koeman

Det var tæt på et pointtab for FC Barcelona, men efter mandagens sejr er jagten for alvor gået ind på titlen.



Med ni kampe tilbage i den bedste spanske række er titelræset næsten så tæt, som det kan blive.

FC Barcelona vandt mandag 1-0 hjemme over Valladolid og har nu blot et enkelt point op til Atlético Madrid på førstepladsen i La Liga.

Real Madrid er nummer tre og tre point efter Atlético inden lørdagens El Clasico, hvor Barcelona kommer på besøg i hovedstaden.

Barcelona-træner Ronald Koeman er lettet over mandagens smalle sejr, som kom på et mål af Ousmane Dembélé i det 90. minut.

– Det var så vigtigt med en sejr, vi er nu kun et point efter Atlético, og vi er foran Real Madrid.

– Vi er i den afgørende fase af titelræset, og det bliver spændende lige til det sidste, siger Koeman ifølge Reuters.

Barcelona står nu med seks sejre i træk, og stimen skal gerne fortsætte, hvis titlen skal i hus, lyder det fra Koeman.

– Dette hold er i stand til at vinde de kampe, vi har tilbage. Men denne kamp viste også, at vi hele tiden skal spille op til vores bedste og være kliniske.

– Vi følte os ikke friske, og måske var det på grund af perioden med landskampe. Men hvis vi kommer tilbage til, hvor vi var før, så er vi i stand til at vinde resten af vores kampe, siger Koeman.

Han skiftede blandt andre den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite ind med en halv time tilbage.

– Vi begyndte ikke kampen fantastisk, men vi forbedrede os i anden halvleg. Vi ændrede systemet og lavede nogle udskiftninger, og vi spillede derefter meget bedre, siger Koeman.

Valladolid blev reduceret til ti spillere efter 79 minutter, men udeholdet kæmpede videre alligevel.

– Man er nødt til at rose modstanderne for deres mentalitet, og de var hele tiden på udkig efter de tre point.

– Det var en meget svær kamp, og vi var ikke på toppen. Men nogle gange er man nødt til at lide, og i sidste ende fortjente vi sejren, mener Koeman.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Leverkusen – Bayern



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs