• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Trods hårde tider: OB-fans slår rekord

Foto: Getty Images

For fjerde sæson i træk er rekorden blevet slået i Odense.

Af Oliver Okstrøm

OB har i de seneste år gået fra den ene skuffende sæson til den næste, og i denne sæson har fynboerne lagt ud med kun at få ét point efter de første tre kampe af Superligaen. Tilmed med et 1-5-nederlag mod FC Midtjylland i den seneste kamp.

Den var sågar på hjemmebane, men det afholder ikke klubbens fans fra at støtte holdet. Det viser 4100 ved at have købt sæsonkort, som er rekord for Fyns største klub. Det skriver OB på klubbens hjemmeside.

Det er selvsagt noget, som OB's kommercielle chef Jack Jørgensen glæder sig over.

- Vi er både beærede og taknemmelig for, at vi nu for fjerde sæson i træk sætter rekord for salget af fan-sæsonkort i OB. Aldrig før har så mange OB-fans købt sæsonkort til Nature Energy Park, og vi vil gerne sige tusind tak for støtten til alle vores loyale sæsonkortsholdere, som skal vide, at hver en stribe tæller, siger Jack Jørgensen.

Han kan også løfte sløret for, at sæsonkort på abonnement har overhalet det traditionelle af slagsen.

- Gennem sommeren og hele den seneste sæson har fællesskabet omkring klubben vokset sig større og stærkere, og derfor er jeg også stolt, når vi nu kan sætte hak ved flere af de strategiske mål, som vi satte os, da vi sidste sommer præsenterede klubbens strategi frem mod 2026, siger han og fortsætter:

- Nemlig at antallet af solgte fan-sæsonkort skulle runde 3.000 i sæsonen 22/23, og at antallet af sæsonkort på abonnement skulle overstige antallet af traditionelle sæsonkort, lyder det fra Jørgensen.

Klubbens sportslige resultater er noget, som cheftræner Andreas Alm ser på, og han håber på, at det kan få dem til at rykke tættere sammen. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.