Trods hårde tider: OB-fans slår rekord

For fjerde sæson i træk er rekorden blevet slået i Odense.



OB har i de seneste år gået fra den ene skuffende sæson til den næste, og i denne sæson har fynboerne lagt ud med kun at få ét point efter de første tre kampe af Superligaen. Tilmed med et 1-5-nederlag mod FC Midtjylland i den seneste kamp.

Den var sågar på hjemmebane, men det afholder ikke klubbens fans fra at støtte holdet. Det viser 4100 ved at have købt sæsonkort, som er rekord for Fyns største klub. Det skriver OB på klubbens hjemmeside.

Det er selvsagt noget, som OB’s kommercielle chef Jack Jørgensen glæder sig over.

– Vi er både beærede og taknemmelig for, at vi nu for fjerde sæson i træk sætter rekord for salget af fan-sæsonkort i OB. Aldrig før har så mange OB-fans købt sæsonkort til Nature Energy Park, og vi vil gerne sige tusind tak for støtten til alle vores loyale sæsonkortsholdere, som skal vide, at hver en stribe tæller, siger Jack Jørgensen.

Han kan også løfte sløret for, at sæsonkort på abonnement har overhalet det traditionelle af slagsen.

– Gennem sommeren og hele den seneste sæson har fællesskabet omkring klubben vokset sig større og stærkere, og derfor er jeg også stolt, når vi nu kan sætte hak ved flere af de strategiske mål, som vi satte os, da vi sidste sommer præsenterede klubbens strategi frem mod 2026, siger han og fortsætter:

– Nemlig at antallet af solgte fan-sæsonkort skulle runde 3.000 i sæsonen 22/23, og at antallet af sæsonkort på abonnement skulle overstige antallet af traditionelle sæsonkort, lyder det fra Jørgensen.

Klubbens sportslige resultater er noget, som cheftræner Andreas Alm ser på, og han håber på, at det kan få dem til at rykke tættere sammen. Læs mere om det her.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Bayern – Stuttgart

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Neestrup jagtes af storklub

Snart sker det

Chelsea – Tottenham

Nu vender han tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen