VB videre trods nederlag: Kolding skabte spænding

Vejle Boldklub gør Sønderjyske selskab i pokalsemifinalerne efter samlet sejr i to opgør over Kolding IF.



Hvis man forventede en flad omgang i returopgøret i pokalkvartfinalen mellem Vejle Boldklub og Kolding IF efter Vejles 5-1-sejr i første opgør, blev man slemt skuffet.

Der var både masser af målchancer, kortvarigt spænding om resultatet og høj intensitet i lokalopgøret lørdag aften, som hjemmeholdet Kolding fra 2. division vandt 2-1.

Det ændrede dog ikke på, at Vejle endte som samlet vinder af de to opgør med 6-3 og er videre til semifinalen i Sydbank Pokalen.

Ligesom i det første møde i sidste uge lagde Kolding bedst fra land, mens Vejle var på hælene og lignede et hold, der allerede mentalt var videre i turneringen.

Men modsat første kamp var det Kolding, der kom foran efter et hav af store chancer i første halvleg.

Tidligere superligaangriber og Vejle-spiller Thomas Mikkelsen havde efter knap 30 minutter brændt en kæmpe hovedstødschance tæt på mål på Sten Grytebust i Vejle-målet. Men fem minutter senere tog han revanche.

Mikkelsen blev spillet helt fri i feltet efter et ihærdigt forarbejde af Paul Ngongo, der straks efter at have mistet bolden fik tacklet den tilbage på Kolding-fødder uden for Vejles felt. Mikkelsen kvitterede og lagde bolden under Grytebust til 1-0.

Hele første halvleg var Kolding farlig i forbindelse med dødbolde, og den tendens fortsatte efter pause.

Ved et indkast pakkede Kolding feltet med spillere, og et efterfølgende indlæg til fjerneste stolpe blev efter to forsøg headet videre af Ngongo og ind i det lille felt. Her dukkede Thomas Mikkelsen op igen og satte hovedet på bolden, der gik i mål.

Spændingen var dermed tilbage i kvartfinalen, hvor Vejle nu blot havde en tomålsføring.

Men minuttet efter så det pludselig svært ud for Kolding igen. Et Vejle-opspil endte i en stikning på højrekanten. Angriber Allan Sousa modtog et fladt indlæg i feltet og dirigerede flot bolden i mål med hælen til 1-2.

Kort efter blev der uddelt tre gule kort efter skubberi og diskussioner i forbindelse med et frispark til Vejle i eget felt. Det vidnede om intensiteten og betydningen af et opgør mellem de to lokalrivaler, der fra 2011 til 2013 var fusioneret under navnet VB Kolding.

Intensiteten fortsatte med mange frispark til følge, men der ikke var flere mål i de to kombattanter. Kolding fik sejren, men Vejle tog billetten videre.

Dermed er Sønderjyske og Vejle foreløbigt klar til pokalsemifinalerne. Søndag spiller FC Midtjylland og Brøndby samt OB og Randers om de sidste to pladser.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Glem 4-4-4-4-0

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Dansker drillet af Mourinho

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

– Presset er på Danmark!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

FC København – FC Fredericia

Alexander Lind blæst bagover

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Viser målform før vigtig landskamp

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Josip Radošević på samtlige forsider

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule