Trodser kritik af FCM-skifte: De kender dem ikke

Dario Osorio tager kritikken af hans transfer til FC Midtjylland med ophøjet ro.



Det vakte overraskelse i hjemlandet, da Dario Osorio skiftede til FC Midtjylland.

AC Milan havde fisket alvorligt efter kantspilleren, flere Premier League-klubber gjorde det samme, og derfor var det en overraskelse, da den 19-årige chilener endte i FC Midtjylland.

Hjemme i Chile er Dario Osorio en af dem, man regner med i de kommende år.

Man troede, kantspilleren skulle til en væsentligt større klub end FC Midtjylland, der ikke er nogen kendt størrelse for andre end kendere og insidere.

AC Milan eller en klub i Premier League havde været lettere at forklare, men det skal nok komme, håber den nye FCM-spiller.

– Mit mål omkring landsholdet er meget det samme, som jeg har her som ny spiller i FC Midtjylland. Jeg vil skabe et navn for mig selv på landsholdet. Jeg håber, vi kan kvalificere os til VM, og også at vi kan gøre det godt til Copa América. Det vil jeg meget gerne være med til. Det er en drøm at være blandt dem, der kan skabe glæde for fansene og det chilenske folk, siger Dario Osorio til Tipsbladet.

218055

Eks-landsholdsspilleren Arturo Vidal er blandt dem, der har undret sig og kritiseret skiftet, så der er noget at bevise i en hjemlig fodbolddebat, der til tider er mere voldsom, end hvad vi oplever i Danmark.

– Jeg forstår ikke, hvordan de henter en en talentfuld spiller til Danmark, men jeg respekterer det. I Danmark skal man score 100 mål for bare at blive set. Det er en trist nyhed, men jeg håber, at han gør det spektakulært, og at han bryder igennem der, for han skal ikke tilbage hertil, sagde Arturo Vidal i slutningen af transfervinduet, da kantspilleren endte i FC Midtjylland.

Vidal har siden trukket i land og understreget, han håber på succes for Osorio.

Selv tager Dario Osorio hjemlandets debat af hans transfer ganske roligt.

– Min familie og mine venner er enormt glade på mine vegne. De ved, at det er et godt skridt i min karriere, og at jeg har gode muligheder for at fortsætte min udvikling.

– Der er mange, der ikke kender FC Midtjylland og ikke ved, hvordan klubben fungerer, og hvad den kan. Men jeg ved, at dem, der har sat sig ind i tingene i Chile, forstår årsagen til, at jeg valgte at skifte til FC Midtjylland, siger Dario Osorio.

Dario Osorio har scoret tre mål i otte Superliga-kampe.

Han er i øjeblikket med Chiles landshold, der i den kommende uge skal spille mod Paraguay og Ecuador i kvalifikation til VM 2026.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

The Terrors skræmmer svækkede Rangers 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

John Stones tager sydpå

Vildt Superliga-rygte afvises

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Færdig i dansk klub efter 55 dage