Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

FC Nordsjælland tror på, at man kan slå transferrekord i fremtiden.



Alexander Riget sidder nu som fodbolddirektør i en af landets største klubber, FC Nordsjælland.

Som blot 35-årig.

Det kom frem i sidste uge, hvor Superliga-klubben kunne meddele, at Phil Radley med udgangen af sommerens transfervindue stopper og bliver afløst i rollen som fodbolddirektør af Alexander Riget, der dermed samler ansvaret som både teknisk direktør og fodbolddirektør.

En mand, som nu giver sit første store interview i det nye job, da Tipsbladet besøger klubben.

Talentudvikling

På Right to Dream Park kommer han gående i et casual FCN-træningssæt, og han har netop overværet førsteholdet træne. På vejen møder han høj som lav i klubben og taler med dem på samme måde, som da han for 13 år siden begyndte sin karriere i klubben langt nede i hierarkiet som ungdomstræner.

Den del, slår han fast, vil ikke ændre sig, selv om Alexander Riget nu sidder på toppen af kransekagen.

– Alle de ting kommer jeg stadig til at gøre, for det er en vigtig del af denne klub. Fredag holdt U14 afslutning, og der stak jeg også hovedet ind, for det er vigtigt for mig, understreger Alexander Riget og tilføjer:

– Talentudvikling handler rigtig meget om tillid, og hvis forældrene kan se, at man går op i det og er seriøs, så giver det dem også en tryghed for, at vi gør vores ypperste, og derfor kommer jeg stadig til at være involveret i de ting. Og så kan jeg i øvrigt slet ikke lade være med at engagere mig.

Men han ved, at der nu skal prioriteres, selv om han tænker FC Nordsjælland stort set 24/7.

– Når man er i en organisation i mange år, bliver man involveret i rigtig mange ting, fordi man ender med at vide mange ting. Og så er man også oftest meget tilgængelig, når man udvikler sig som leder, som jeg har gjort. Så jeg kommer nok til at prioritere min tid lidt anderledes, men jeg kommer stadig til at færdes nede på akademiet og tale med vores U12-træner Oliver eller vores U13-træner Løiborg.

Alexander Riget, FC Nordsjælland.

Lytter til andre

Stemmen er rolig, og Alexander Riget har udadtil ikke ændret sig en tøddel, bare fordi han nu er fodbolddirektør i FC Nordsjælland og den yngste fodboldboss i Superligaen.

Venligt og hele tiden med et smil på læben svarer han på alle spørgsmål, men det betyder ingenlunde, at han giver ved dørene, når de hårde beslutninger skal tages, og dem kommer der mange af.

– Det bliver slet ikke noget problem. Jeg lytter altid gerne til andre meninger, men jeg har mine holdninger, og dem står jeg ved.

– Det betyder ikke, at det altid er min klare overbevisning, vi er gået efter. Her har vi et fladt hierarki, der er mange inde over beslutningerne. Der er mange, der bliver spurgt til råds, men jeg er klar på, at det er mig, der oftest vil tage den endelige beslutning. Men egenrådig, det håber jeg ikke, at jeg bliver. Men ja, dem, der kender mig i FCN, vil mene, at jeg er en markant personlighed, fordi jeg har en holdning til mange ting.

– Spillerne, jeg har arbejdet med, vil nok også sige, at jeg er krævende, forklarer han og sætter en tyk streg under, at han kommer til at hive samme mentalitet med ind i forhandlingslokalerne, når der som vanligt kommer store millionsummer på bordet i Farum, fordi udenlandske klubber og agenter vil have guldfuglene ud af FCN.

– Jeg har altid følt et stort for ansvar for klubben, så jeg tror ikke, det bliver noget problem at sige nej til de helt store bud, hvis jeg synes, at spillerne er mere værd. Men som vi lige har snakket om, er det ikke mig, der tager den beslutning alene. Selv om jeg nu er ansigtet udadtil, er vi stadig en gruppe af mennesker, der træffer den slags beslutninger.

Vigtigt med transfers

Men transfers vil fortsat være en del af klubbens filosofi, og på den front er FC Nordsjælland indehaver af transferrekorden i Danmark.

Den kom, da Tigrene for to år siden solgte Ernest Nuamah for hele 25 millioner euro, 187 millioner kroner, i garanteret sum, mens der var bonusser for yderligere fem millioner euro, 37,5 millioner kroner. Altså i en totalpakke på næsten 225 millioner kroner.

Men spørger man Riget, om han tror, at den kan blive slået, svarer han uden at blinke:

– Ja, det tror jeg godt, at den kan på det rette tidspunkt. Hvis man for eksempel kigger på Premier League, er der lige nu seks eller syv spiller, der er uddannet på vores akademier.

– Tag en Conrad Harder, som lige har scoret i den portugisiske pokalfinale og også har lavet mål ved det nylige U21-EM. Ham solgte vi tidligere, end vi havde forventet (for næsten 20 millioner euro, red.), men klubberne i Europa kan jo godt se, at spillere, der kommer fra vores klub, har et vist niveau og udvikler sig til at kunne tage de næste skridt.

– Så hvis man køber en spiller som Conrad, der er den dyreste danske spiller, der er solgt ud af Superligaen, og har en forventning om, at man kan sælge vedkommende for det dobbelte, er det en fin investering. Så jeg tror sagtens, at man kan komme til at se en fortsat udvikling i transfersummerne.

Kan FC Nordsjælland slå egen transferrekord?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Men når vi er oppe i de beløb, er vi selvfølgelig flere, der er involveret i den endelige beslutning, men personligt har jeg ikke noget problem med at sige nej, hvis vi synes, at en spiller er mere end 30 millioner euro værd.

– Der tror jeg, at jeg har et rimeligt højt ambitionsniveau, fordi jeg tror på, at vi har nogle spillere, der kan spille på det ypperste niveau i Europa. Så jeg kan ikke se, hvorfor de ikke skulle koste mange penge, forklarer Alexander Riget, som understreger, hvorfor det er vigtigt, at han får det optimale ud af aktiviteterne på transfermarkedet. Så der er ingen, der skal forvente, at der bliver givet gaver ud.

– Det er faktisk rigtig vigtigt for os, at vi får de sidste penge med, for jeg kommer fra en baggrund på akademiet, hvor jeg ved, at de sidste penge kan lønne for eksempel fire fuldtidstrænere i et år, få ekstra skolelærere tilknyttet vores akademier, eller være nok til at give et skandinavisk stortalent som Sindre Walle Egeli hans første kontrakt i Nordsjælland. Jeg ved godt, hvor meget de sidste penge er værd.

– Vi repræsenterer en klub, hvor akademiet betyder helt afsindigt meget, og vi poster mange millioner kroner i det, fordi det koster at træne, uddanne, udvikle, scoute og rekruttere de bedste unge spillere i Norden, Vestafrika, Nordafrika og USA, hvor vi er stærke.

– Ligesom det koster penge at have en filosofi, hvor man føler, det er vigtigt at give piger de samme muligheder for uddannelse på og uden for banen som drengene. Men så er det også vigtigt, at vi får den rigtige pris for vores spillere. Det skal jeg nok sørge for.

Hermed er Alexander Riget i gang.





Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken



LIVE

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer


Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

FCK vinder over HSV i vild fest

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Theo Sander søger væk fra FC København

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Afviser Viborg

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Har FC København skudt papegøjen?

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Vejle teaser for kæmpetransfer



Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Godt nyt for FC København

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Jordan Henderson til lægetjek

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?



‘Jeg drømmer stort’

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark



Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg